Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Földrajzi mutató: Erdély


László Dezső: Világnézetünk apológiája A míthosz és jelszó vitához A transzszilvanizmus, mint világnézet élesebben bontakozott ki Erdélyben a fiatal szellemi vezetők között. Ez a gondolkodás valóságnak csakis az értelmileg megfogható és kifejezhető jelenségeket, tényeket, dolgokat tartja. (Racionalizmus és materializmus). Erdélyi Fiatalok. 9:1 (1938) 7-10.
Mutató:
transzszilvanizmus

László József: Tanárkérdés Az erdélyi magyar anyanyelvű tanárok helyzete. Erdélyi Fiatalok. 1:5 (1930. máj.) 74-75.
Mutató:
értelmiség, oktatáspolitika

Leisen Herbert van: Terres hongroises de Transylvanie Gen.e.ve: Kundig. 1941. Erdély földrajzi leírása, történelme, nemzetiségei, nagyobb erdélyi városok ismertetése, gazdasági élet 1918 után. 142 p. Erdélyi magyar földek
Mutató:
földrajz, kisebbségi megoszlás, gazdaság

Makkai László: Magyar irodalom a román Erdélyben Az erdélyi szellemi élet kiemelkedő alakjai (prózaírók, költők, irodalomszervezők). Erdély. 267-73.
Mutató:
irodalom, erdélyi, szellemi élet

Makkai Sándor: Erdély társadalma Az erdélyi társadalomszerkezet elemzése, kiemelve a magyar társadalom tagozódását. Erdély. 255-66.
Mutató:
társadalom

Makkai Sándor: Erdélyi magyar egyházak kultúrküzdelmei 1919-1924 Református egyház A református egyház harca az iskolákért, egyházi irodalom és sajtó. Erdélyi Almanach 1925. 133-36.
Mutató:
egyház, református, iskola, egyházi, sajtó

Makkai Sándor: Makkai Sándor vallomásai a kisebbségi sorsról és hivatásról ...az erdélyi magyarságnak a magyar örökségben gyökerező, és azon felépülő, de önálló szellemi életet kell kifejlesztenie, amely öntudatosan keresi és munkálja az egyetemesen emberi értékeket. Erdélyi Fiatalok. 8:2 (1937) 6-7.
Mutató:
kisebbség, magyar

Mathia Károly: Erdély visszacsatolásának hatása a magyar irodalmi életre A huszonkétéves román időszak alatt megjelent tanulmányok, 1940 után megjelent fontosabb irodalmi munkák. A kultúregyesületek működése. Erdélyünk és Honvédségünk. 149-58.
Mutató:
szellemi élet, irodalom, erdélyi

Mályusz Elemér: Erdély és népei Bp.: Bp.i Kir. Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészeti Kara, Magyarságtudományi Intézete. 1941. Erdély története, népei a múltban. Magyar-szász-román művelődési kapcsolatok, a székelység problémája. 254 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, művelődéstörténet, székelység

Méliusz József: Barabás Miklós céh megalakulásához Az erdélyi magyar képzőművészek új egyesülete alakult meg. Erdélyi Fiatalok. 1:4 (1930. ápr.) 61.
Mutató:
képzőművészet


<*Lablec*>