Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Földrajzi mutató: utódállamok


Laurentzky Vilmos: Magyar protestáns almanach 1933. évre Bp.: Pesti Evangélikus Magyar Egyházközség. 1933. A protestantizmus hatása a szépirodalomra, tudományra. A protestáns egyházak működése az utódállamokban. Egyházi és világi vezetők. 413 p.
Mutató:
egyház, protestáns, művelődésügy, sajtó

Légrády Ottó: Igazságot Magyarországnak A trianoni békeszerződés következményeinek ismertetése és bírálata Bp.: Magyar Külügyi Társaság. 1928. A külföldi körök figyelme fokozottan fordult Magyarország felé. A MKT az érdeklődő közönség felvilágosítására tárgyilagos könyvet ad ki Magyarországról. Részletes elemzés a trianoni szerződés területi, gazdasági, kulturális következményeiről és a jogi orvoslás lehetőségeiről. 402 p., 2 térk.
Mutató:
békeszerződés, 1920, gazdaság, politika, kultúra, kisebbségi kérdés

Légrády Ottó: Igazságot Magyarországnak! Trianon kegyetlen tévedései Bp.: Légrády. 1928. Az elszakított részek gazdasági helyzete. A magyar kisebbségek és népszövetségi védelem. A revíziós mozgalmak. 150 p. Ua. angol, francia, német, olasz nyelven.
Mutató:
kisebbségvédelem, kisebbségi kérdés, revízió

Lechner Jenő: Elszakításra ítélt Magyarország Bp.: Magyarország Területi Épségének Védelmi Ligája. 1920. A Magyarországtól elszakított felvidéki, erdélyi, illetve a Jugoszláviához csatolt megyék leírása. 228 p.
Mutató:
közigazgatás, földrajz

Lukács György: Trianoni szerződés igazságtalanságai Nagy-Magyarország kisebbségpolitikájának összehasonlítása az utódállamokéval. Szlovákia, Ruszinszkó, Erdély, Bácska, Bánát, Burgenland magyar kisebbségeinek sérelmei. Igazságot Magyarországnak!. 109-75.
Mutató:
kisebbségpolitika, kisebbségi sérelmek

Makay Miklós: Kelet-közép-európai államrendszer problémája A szerző a legfrissebb népszámlálási adatokat alapul véve az egész kelet-közép-európai térség lakossága államelméleti és nemzeti (nemzetiségi) megoszlását vizsgálja, különös tekintettel az utódállamokban élő magyarság helyzetére. Századunk. 3:10 (1928. dec.) 593-608.
Mutató:
kisebbségi megoszlás, népszámlálás általában

Marék Antal: Felvidék, Erdély, és a Délvidék irodalma Bp.: Országos Közművelődési Szövetség. 1942. Irodalmi események felsorolása, írók, költők munkásságának rövid ismertetése. 64 p.
Mutató:
szellemi élet, irodalom

Márffy Albin: Magyar Statisztikai Társaság Államtudományi Intézete Az Államtudományi Intézet feladatává tette a Magyarországon kívül élő magyarság demográfiai, egyházi és kulturális, közigazgatási, szociális és gazdasági helyzetére vonatkozó adatok gyűjtését és nyilvántartását. Közigazgatásunk nemzetközi kapcsolatai. 586-91.
Mutató:
kisebbségkutatás, kisebbség, magyar

Mokcsay Júlia: Utódállamok magyar időszaki sajtója Az utódállamok kisebbségi magyar sajtójának statisztikai ismertetése. Láthatár. 7:4 (1939) 161-66.
Mutató:
sajtó

Moravek Endre: Rádiónk és a magyar kultúrfolytonosság Németh László felvetése alapján szól arról a veszélyről, ami az utódállamok magyarságát fenyegeti: a kulturális elszakadás és asszimiláció. Láthatár. 2:8 (1934. dec.) 10-12.
Mutató:
rádió, asszimiláció, kapcsolat, kulturális, művelődéspolitika


<*Lablec*>