Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: kisebbségi sérelmek


Földes Károly: Szórványaink Jaj-szó a pusztuló szórványokból Nagyenyed: Keresztes ny. 1934. A Románia településein elszórtan élő magyar kisebbségek életkörülményei. 16 p.
Mutató:
kisebbségi sérelmek, szórvány

Fekete Lajos: Magyar kisebbség politikai és gazdasági helyzete Jugoszláviában A jugoszláviai magyarság számának alakulása 1930-tól, a magyar kisebbség jogainak korlátozása, gazdasági sérelmeik. Kisebbségvédelem. 1:6 (1938) 29-40.
Mutató:
gazdaságpolitika, kapcsolat, politikai, kisebbségi sérelmek, jog, kisebbségi

Flachbarth Ernő: Felvidéki cseh uralom két évtizede Csehszlovákia kisebbségellenes politikája, a magyarság politikai, gazdasági és kulturális sérelmei. Mit élt át a Felvidék?. 21-33.
Mutató:
politika, kisebbségi sérelmek

Forgách Géza: Felvidéki városok és községek a megszállás alatt Kassa A kassai magyarok sérelmei a húsz év alatt. A népszámlálások hamis adatai. Az állampolgársági kérdés és Kassa gazdasága. Mit élt át a Felvidék?. 533-50.
Mutató:
kisebbségi sérelmek, népszámlálás, Csehszlovákia, gazdaság

Fritz László: Romániához csatolt magyar kisebbség helyzete A magyar kisebbség sérelmeinek részletezése a román időszakban. Magyar Külpolitika. 19:1 (1938) 5-8.
Mutató:
oktatáspolitika, kisebbségi sérelmek, kultúra, gazdaság

Fritz László: Statistik der rumänischen Parlamentswahlen vom Juli 1927 Részletesen elemzi az 1927. július 7-i képviselő- és a július 10-i szenátorválasztások eredményeit pártonként, illetve (a volt magyar területeken) megyénként. A választások körüli visszaélésekről, a magyar-német kisebbségi blokkról. Glasul Minorităţilor. 5:7 (Juli, 1927) 259-76. Az 1927. júliusi román parlamenti választások statisztikája
Mutató:
parlamenti választás, Románia, kapcsolat, interetnikus, pártok, kisebbségi sérelmek

Gaál Jenő: Kényszer-kivándoroltatás Bp.: Magyar Nemzeti Szövetség. 1925. Kényszerkivándorlások a világtörténelemben (zsidók, mórok kivándorlása, kényszerkivándoroltatás az oroszországi forradalom után). Duca román külügyminiszter szerint a romániai magyarok és németek kivándorlásának előmozdítása hazafias kötelessége a románoknak. A romániai földreform, a közoktatás- és egyházpolitika, a közigazgatás és a kivándoroltatás minden módja a kisebbségek, főleg a magyar lakosság arányának csökkentését szolgálják. 24 p.
Mutató:
kisebbségi sérelmek, kisebbségpolitika, kivándorlás, nacionalizmus, román

Gagyi Jenő: Románia története a világháború után Bp.: Globus. 1931. A gyulafehérvári nemzetgyűlés teljes nemzeti szabadságot ígért a Romániában lakó nemzetiségeknek. Az 1923-as alkotmány kijelentette, hogy Románia egységes nemzeti állam. Később a középiskolai, főiskolai oktatási és a közigazgatási törvény s ezáltal a kisebbségek, - főleg a magyarság - helyzete egyre nehezebbé vált. 80 p.
Mutató:
kisebbségi sérelmek, kisebbségpolitika, belpolitika

Grosschmid Géza: Nyelvhasználati jogról. A szlovenszkói magyar iskolaügy állapotáról A második nemzetgyűlés időszaka (1925. okt. - 1929. okt.) Beszéd a prágai szenátusban 1926. március 16-án. Kisebbségi sors. 31-41.
Mutató:
nyelvhasználat, kisebbségi sérelmek

Győri Illés István: Politika Visszatekintés az erdélyi magyarság 18 éves küzdelmére a politikai átalakulás viszontagságaiban. A Magyar Szövetség és a Nemzeti Párt 1922-ben megtartott ülése. A csucsai paktum 1923-ban került aláírásra. Metamorphosis Transylvaniae. 9-22.
Mutató:
életmód, társadalom, oktatás, egyházak általában, kisebbségi sérelmek


<*Lablec*>