Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: kisebbség


Nyári György: Közgazdaság Miért pusztítják a csehek Felső-Magyarország iparát? A cseheknek a felvidéki ipar korlátozásával gazdasági és nemzeti céljaik vannak. A megélhetési viszonyok lerontásával egynemzetiségűvé akarják tenni a Felvidéket. Magyar Külpolitika. 4:15 (1923) 6.
Mutató:
ipar, kisebbség, magyar, kisebbségi sérelmek, politika, gazdaság

Nyírő József: Magyarság gazdasági helyzete Romániában a múltban és a jelenben Az erdélyi magyarság kizsákmányolása Trianon után. Kisebbségi Körlevél. 5:1 (1941. jan.) 15-18.
Mutató:
gazdaságpolitika, ipar, diszkrimináció, kisebbségpolitika

Nyigri Imre: Középeurópa nemzetiségi térképe A nemzetiségi térképek 1918-1942 között, valamint a "Közép-Eeurópa nemzetiségi térképe" ismertetése. Láthatár. 12:5 (1944. máj.) 109-15.
Mutató:
térkép, kisebbségkutatás, népszámlálás általában, kisebbségi megoszlás

Nyigri Imre: Magyar-román per a statisztika megvilágításában Erdély nemzetiségi statisztikája, román és magyar adatok összehasonlítása. Az erdélyi városok népessége, közigazgatási egységek nemzetiségi és vallási statisztikái. Erdély és a visszatért keleti részek. 43-159.
Mutató:
statisztika, kisebbségi, statisztika, felekezeti

Oberding József György: Bukaresti magyarság egyházi, társadalmi és kulturális szervezete a világháború előtt és ma Az egyház jelentősége a bukaresti magyarság életében, a társadalmi szervezetek helyzete és lehetőségeik a háború után. Kisebbségvédelem. 2:6 (1939) 1-8.
Mutató:
egyház, katolikus, egyház, református, identitás, kulturális, művelődéspolitika, társadalom, szervezet, kisebbségi

Oberding József György: Bukovinai magyar népcsalád helyzetképe A bukovinai magyarok településtörténete 1763-1924. Áttelepülési és kivándorlási statisztikai adatok. Hitel. 4:4 (1939) 256-72.
Mutató:
demográfia, kisebbségi kérdés, kivándorlás, székelység, csángók, társadalomkutatás

Oberding József György: Erdélyi agrárreform Kolozsvár: Minerva. 1930. Erdélyi birtokviszonyok szociális és nemzetiségi szempontból. A román kényszerbérleti rendeletek, kisajátítási törvények, a magyarság sérelmei. 104 p.
Mutató:
földreform, Románia, birtokviszonyok, kisebbségi sérelmek

Oberding József György: Erdélyi magyarság mezőgazdasága és mezőgazdasági szervezetei a román uralom alatt Erdély mezőgazdaságának főbb adatai: gazdaszervezetek, szövetkezetek, mezőgazdasági szakirodalom és oktatás a két világháború közötti Erdélyben. Kisebbségi Körlevél. 6:1 (1942. jan.) 16-30.
Mutató:
oktatás, szakmai, szövetkezet, szervezet, kisebbségi, mezőgazdaság, parasztság, kisebbségi sérelmek

Oberding József György: Kisebbségi szövetkezetek Romániában A romániai magyar és német kisebbségi szövetkezetek bemutatása, összehasonlítva a román szövetkezeti mozgalommal. Magyar Kisebbség. 19:13 (1940. júl. 1.) 289-98.
Mutató:
gazdaság, kereskedelem, szervezet, kisebbségi, kisebbség, német

Oberding József György: Magyar szövetkezetek jogi helyzete Romániában A romániai magyar szövetkezetek jogi helyzetében beállt változások bemutatása 1920 és 1938 között. Az 1938. évi államosítás nemcsak a szövetkezeti autonómiával, hanem a kisebbségek szabad gazdasági szervezkedésének jogával is ellentétes. Magyar Kisebbség. 18:9 (1939. máj. 1.) 189-96.
Mutató:
szövetkezet, jog, gazdasági, szervezet, kisebbségi, gazdaságpolitika


<*Lablec*>