Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: szociológia


Fél Edit: Egy kisalföldi nagycsalád társadalom-gazdasági vázlata A Marcelházai Rancsó-Czibor család élete Érsekújvár: SZMKE Kisalföld-Kutató Intézet. 1944. A szerző 1943-ban felkereste a Komárom megyei Marcelházán a Rancsó családot. A család a szétköltözési lehetőségek ellenére is együtt él, de nem a hagyomány tartja őket össze, hanem a szükség. A család mindennapi életének, munkamegosztásának leírása. 24 p.
Mutató:
szociológia, hagyomány, hagyományőrzés, család, parasztság

Fél Edit: Nagycsalád és jogszokásai a Komárommegyei Martoson Bp.: SZMKE Kisalföld-Kutató Intézet. 1944. A szerző 1939-43 között végzett gyűjtőmunkát Martos községben. Jelen kötet a község társadalmi, gazdasági életének alapját, strukturális vázát mutatja be. A kötet három részből áll, az első a nagycsaláddal, (családi elnevezések, házasság stb.), a második a családi vagyonnal, a harmadik a büntető jogszokásokkal foglalkozik. 96 p.
Mutató:
szociológia, falukutatás, hagyomány, hagyományőrzés, parasztság, család

Georgescu D. G: Romániai falvak népessége A román falvak lakosságának teljeskörű statisztikai adatai (lakosok száma, vallása, nyelve, nemzetisége, demográfiai változásai stb.). Korunk. 12:11 (1937. nov.) 913-27.
Mutató:
szociológia, falukutatás, demográfia, népszámlálás, Románia 1930, kisebbségi kérdés

Hantos László: Csehszlovákiai magyarság A csehszlovákiai magyarság életének bemutatása - geopolitikai, társadalmi, gazdasági, közművelődési helyzete. A csehszlovák-magyar viszony. Hitel. 1:4 (1936) 247-61.
Mutató:
társadalom, gazdaság, művelődésügy, szociológia, kapcsolat, anyanemzettel

Incze Lajos: Mivel foglalkozik egy székely falu? Önálló fejezet a szerző kiadásra kész falukutató művéből A székelység életmódja, társadalmi struktúráltsága Parajdon. Korunk. 13:11 (1938. nov.) 927-34.
Mutató:
falukutatás, szociológia, életmód, székelység

Jancsó Béla: Határkőnél Határkőnél áll az erdélyi ifjúság, saját problémái mellett az erdélyi magyarság problémáinak megoldása is feladata, úgy, hogy az a többi kisebbség és az egész társadalom javát is szolgálja. Erdélyi Fiatalok. 4:1 (1933) 6-17.
Mutató:
ifjúság, identitás, nemzeti, szociológia

Jancsó Béla: Vádak az erdélyi magyar irodalom ellen Jancsó Elemér korábbi irodalomtörténeti cikkeinek - főleg esztétikai és szociológiai szempontjainak - bírálata. Az irodalmi utánpótlás kérdése. Erdélyi Fiatalok. 6:2 (1935) 43-52.
Mutató:
irodalom, erdélyi, szociológia

Jancsó Elemér: Erdélyi magyarság életsorsa nevelésügyének tükrében 1914-1934 Bp.: Merkantil ny. 1935. Az erdélyi magyarság szociális keresztmetszete, nevelésügy és a társadalmi állapotok. 112 p.
Mutató:
népművelés, szociológia

Jancsó Elemér: Nyelv és társadalom Cluj-Kolozsvár: Minerva. 1937. A nyelvszociológia feladatai és lehetőségei a magyar nyelvészetben. Nyelvszociológusok és elvek. 20 p.
Mutató:
nyelvészet, szociológia

Jancsó Elemér: Szociológiai nevelést az ifjúságnak Legyen iskolai tantárgy a társadalomismeret, fontos a társadalmi problémák megismerése. Erdélyi Fiatalok. 2:7 (1931. okt.) 133-35.
Mutató:
szociológia, társadalom


<*Lablec*>