Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: történelemszemlélet magyar


Horváth Jenő: Erdély története Bp.: Szent István Társulat. [1940]. Erdély története a honfoglalás előtti időktől a román csapatok bevonulásáig, az erdélyi államiság idején, a nagyfejedelemség idején, a dualizmus korában. 173 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, társadalom, politika

Horváth Jenő: Nagyvárad története Nagyvárad: Nagyvárad és Bihar-megye Idegenforgalmi Hivatala. 1942. Szent László városának történeti ismertetése. Nagyvárad katonai megszállása, elszakítása és visszatérése Magyarországhoz. 63 p.
Mutató:
helytörténet, történelemszemlélet, magyar

Horváth Jenő: Transylvania and the history of the Rumanians A reply to professor R. W. Seton-Watson Bp: Sárkány Printing Company. 1935. Erdély története a magyar honfoglalás előtti időktől a román megszállásig, illetve 1920-ig. A románok megjelenése Erdélyben, a román-magyar viszony. 85 p. Erdély és a románok története. Válasz R. W. Seton-Watson professzornak
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, kapcsolat, interetnikus

Horváth Jenő: Váradi freskó Nagyvárad története Bp.: Cserépfalvi. [1939]. Várad története a kezdetektől a román katonai megszállásig. Források és irodalom Nagyvárad történetére vonatkozóan. 183 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, helytörténet

Horváth Sándor: Alsólendva múltja és jelene Alsólendva: Horváth Sándor. 1942. Alsólendva rövid története. Alsólendva megszállása és 22 éve az SHS királyság edején. Az 1941-es felszabadulás. 121 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, helytörténet

Kiss István Rugonfalvi: Nemes székely nemzet képe Debrecen: Lehotai ny. 1939. A Székelyföld és a székely nép története a honfoglalástól 1939-ig. 447, 496 p., 2 térk.
Mutató:
székelység, történelemszemlélet, magyar, művelődéstörténet, néprajz, politika, közigazgatás, egyházak általában

Kun József: Magyar Belényes és környéke Nagyvárad: Kálvin ny. [1942]. Belényes története a honfoglalás óta. Környékének leírása, egyes települések lakosságára vonatkozó adatok. 28 p.
Mutató:
helytörténet, történelemszemlélet, magyar

Mályusz Elemér: Erdély és népei Bp.: Bp.i Kir. Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészeti Kara, Magyarságtudományi Intézete. 1941. Erdély története, népei a múltban. Magyar-szász-román művelődési kapcsolatok, a székelység problémája. 254 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, művelődéstörténet, székelység

Mikecs László: Csángók Bp.: Bolyai Akadémia. 1941. Hogyan kerültek a csángók a Kárpátokon túli területekre, hogyan alakult a sorsuk a történelem folyamán. A csángók és bukovinai székelyek népművészete. 412 p., 4 t., 5 térk.
Mutató:
csángók, történelemszemlélet, magyar, népművészet

Szekfű Gyula: Trianon revíziója és a történetírás A nemzetiségi kérdés történetírásunkban. A Kárpát-medence nemzetiségei a magyar államiság évszázadaiban. A kelet-európai népek közötti történelmi kapcsolatok. Magyar Szemle. 12:4 (1931. aug.) 328-37.
Mutató:
kapcsolat, interetnikus, kisebbségi kérdés, kisebbségpolitika, történelemszemlélet, magyar, revízió


<*Lablec*>