Adatbank.ro » Kronológiák
A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája
Tárgyszó mutató: kisebbségi megoszlás
Szász Tibor: Felső-Kalotaszeg (Bánffyhunyad m. város és bánffyhunyadi járás) népmozgalma 1930-tól 1942-ig Bp.: Stádium. 1944. Felső-Kalotaszeg nemzetiségi megoszlása 1930-1942 között. A természetes növekedés a magyarlakta falvakban, a magyar és román lakosság közötti arány. 16 p. Klny: Népegészségügy 1944. évi 25. évfolyamából.
Mutató: kisebbségi megoszlás, demográfia
Szász Zsombor: Nagyrománia Románia politikai élete, fontosabb pártok, közigazgatási kérdések. Kisebbségi kérdés és nemzetiségi megoszlás. A mai Európa. 173-89.
Mutató: pártok, közigazgatás, politika, kisebbségi megoszlás, kisebbségi kérdés
Szinkovich Gyula: Adorján A népesség megoszlása vallási és nemzetiségi szempontból, politikai és kulturális mozgalmak a szerb időszak alatt. Délvidéki Emlékkönyv. 160-65.
Mutató: kisebbségi megoszlás, kisebbségi mozgalom
Sztojka László: Dés A város rövid helytörténete, kisebbségi megoszlás, közigazgatás és iskolaügy román uralom alatt. Magyar városok. 362-63.
Mutató: helytörténet, kisebbségi megoszlás, közigazgatás, oktatáspolitika
Szvatkó Pál: Visszatért magyarok A felvidéki magyarság húsz éve Bp.: Révai. 1938. A trianoni békeszerződés után Csehszlovákiába került magyarság története a Felvidéken. 205 p.
Mutató: kisebbségpolitika, gazdaság, kisebbségi megoszlás, művelődésügy
Temesváry Pelbárt: Miként látják az erdélyiek Erdély kérdését Pécs: Taizs J. ny. 1938. Vizsgálja a Romániában élő magyarság és németség kapcsolatát 1918 óta, ill. a bánsági svábok gyorsabb beolvadását. Elemzi Erdély sokszínű művelődéstörténetét. 43 p.
Mutató: kisebbség, német, asszimiláció, kisebbségi megoszlás, gazdaság, művelődéspolitika
Temesy Győző: Földrajzi zsebkönyv 1940 Bp.: Magyar Földrajzi Társaság. 1940. Új feladatok a visszatért Felvidéken és Kárpátalján, e területek népességi adatai. A visszatért területek új közigazgatása, községek száma. Az 1939 tavaszán visszatért észak-keleti Felvidék szlávjellegű nemzetiségeinek rövid néprajzi leírása. 247 p.
Mutató: bécsi döntés, első, néprajz, kisebbségi megoszlás, közigazgatás
Temesy Győző: Földrajzi zsebkönyv 1941 Bp.: Magyar Földrajzi Társaság. 1941. A második bécsi döntés nyomán 44000 km2-nyi kelet-magyarországi és erdélyi területrész került vissza. Mezőgazdasági és állattenyésztésre vonatkozó adatok megyék szerint. Erdély új államhatára gazdasági, földrajzi, néprajzi szempontból. A visszacsatolt Erdély lakosságának nemzetiségi megoszlása. Román pásztorvándorlások irányai a 12. századtól a 20. századig. Erdély természetföldrajzi leírása. 208 p.
Mutató: gazdaság, társadalom, természetföldrajz, kisebbségi megoszlás, bécsi döntés, második
Temesy Győző: Földrajzi zsebkönyv 1942 Bp.: Magyar Földrajzi Társaság. 1942. A trianoni Dél-Magyarország leírása, településföldrajza, a lakosság összetétele. Az államterület változásai a honfoglalástól 1941-ig. A szlavóniai magyarok családi és gazdasági élete. A visszatért Bácskában és Baranyában a kisajátított földek. 228 p.
Mutató: településföldrajz, kisebbségi megoszlás, betelepítés, bukovinai székely, névelemzés
Thury György: Nyitra-Pozsony K.E.E. vármegyék községeinek adattára A járások és községek betűrendes felsorolása, a községek rövid ismertetése, lakosságra vonatkozó számadatok. 111-31.
Mutató: közigazgatás, kisebbségi megoszlás