Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: revízió


Asztalos József: Közoktatás A Felvidéken az iskolaköteles gyerekek nélkülözték a magyar szellemű nevelést, aminek az első bécsi döntéssel Magyarországhoz visszatért iskolákra való átterjesztésével késlekedni nem lehet. Magyar Statisztikai Szemle. 16:11-12 (1938) 1126-36.
Mutató:
bécsi döntés, első, revízió, oktatáspolitika, ifjúság

Asztalos József: Visszacsatolt keleti terület Közműveltség Az 1912-1940. időszakban Erdély közműveltségét jellemezve elmondható, hogy a román iskolapolitika legfőbb célja a románosítás volt, magyar nyelvű oktatást csak a felekezeti iskolák folytathattak. A visszacsatolás után egyes egyházak székhelye Magyarországhoz került, míg híveik egy része Romániában maradt. Magyar Statisztikai Szemle. 18:8-9 (1940) 772-82.
Mutató:
közművelődés, bécsi döntés, második, revízió, oktatási statisztika, oktatáspolitika

Asztalos Miklós: Erdély és a revízió A romániai kisebbségi kérdés rendezésének lehetőségei. A revíziós politika Erdélyre vonatkozó része. Magyar Nemzeti Szövetség Pécs-Baranyai Körének Békerevíziós Évkönyve 1929. 69-72.
Mutató:
revízió, kisebbségi kérdés

Asztalos Miklós: Erdély és a revízió Bp.: Erdélyi Férfiak Egyesülete. 1933. A transzszilvanizmus és a kulturális autonómia kérdése. A revíziós mozgalom megszervezése. 42 p.
Mutató:
revízió, transzszilvanizmus

Auer Pál: Nemzetközi szerződések revíziója A cikk írója a nemzetközi szerződések, konkrétan a Trianoni Békeszerződés revíziójával, mint jogi problémával foglalkozik, s ismerteti annak nemzetközi jogi vonatkozásait. Külügyi Szemle. 9:2 (1932) 177-84.
Mutató:
békeszerződés, 1920, revízió, jog, nemzetközi

Balogh József: Trianon revíziója és a nyugati válság A párizs környéki békeszerződések európai egyensúlyt veszélyeztető hatása. A békeszerződés-revízió tudatosítása az európai közvéleményben. Magyar Szemle. 13:1 (1931. szept.) 5-14.
Mutató:
revízió, külpolitika, békeszerződés, 1920, geopolitika

Barsy Gyula: Ruténföld statisztikája Népmozgalom Az első bécsi döntés után Magyarországhoz visszatért kárpátaljai terület népmozgalmi viszonyainak kutatásánál a prágai statisztikai hivatal járási, illetve tartományi eredményei szolgálhatnak támpontul. Magyar Statisztikai Szemle. 17:3 (1939) 206-7.
Mutató:
bécsi döntés, első, demográfia, statisztika, népességi, rutén kérdés, revízió

Barsy Gyula: Visszacsatolt keleti terület A második bécsi döntéssel Magyarországhoz visszacsatolt Észak-Erdély népesedése kedvezőbb, mint a Romániánál maradt területé, de a magas halálozási arányszám figyelmeztet az egészségügyre váró feladatokra. Magyar Statisztikai Szemle. 18:8-9 (1940) 679-84.
Mutató:
bécsi döntés, második, revízió, térkép, statisztika, népességi

Bédi Imre: Nagyrománia átalakulása és a magyar kisebbség helyzete (1940. május-október) Románia politikatörténete a bécsi döntés időszakában. Kisebbségi Körlevél. 5:4 (1941. júl.) 252-60.
Mutató:
diplomácia, fasizmus, revízió, belpolitika, pártok, bécsi döntés, második

Bulla Béla: új határ A visszacsatolt Felvidék település- és gazdaságföldrajzi sajátosságai. Magyar Szemle. 34:4 (1938. dec.) 308-19.
Mutató:
regionalizmus, felvidéki, revízió, gazdaságföldrajz, településföldrajz


<*Lablec*>