Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: történelem


Juhos Béla: Onisifor Ghibu, "der vollkommene Kenner des ungarischen Katholizismus Mészáros Cyrill Kritikai csevegések c. brosúrája nyomán Onisifor Ghibu három, az erdélyi magyar katolicizmust támadó munkája hamis állításairól. Glasul Minorităţilor. 11-12 (Dez. 1933) 274-79. Onisifor Ghibu, "a magyar katolicizmus tökéletes ismerője"
Mutató:
egyház, katolikus, történelemszemlélet, román

Kadlec Károly: Magyarok és a Cseh-Szlovák Köztársaság Múlt és jelenkori érintkezések Prága-Praha: Idegeneket tájékoztató csehszlovák hivatal. 1919. A magyarok és a németek a cseh-szlovák nemzet legnagyobb ellenségei. Csehszlovák szempontból mutatja be a magyar történelmet. 18 p.
Mutató:
történelemszemlélet, cseh, interetnikus kapcsolatok

Kiss István Rugonfalvi: Nemes székely nemzet képe Debrecen: Lehotai ny. 1939. A Székelyföld és a székely nép története a honfoglalástól 1939-ig. 447, 496 p., 2 térk.
Mutató:
székelység, történelemszemlélet, magyar, művelődéstörténet, néprajz, politika, közigazgatás, egyházak általában

Kring Miklós: Burgenland a német történetirodalomban Bp.: Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. Burgenland történelme az avarok betelepülése és 1938 között. A nyugat-magyarországi németség társadalmi, gazdasági és vallásos élete. 24 p. Klny. A Századokból (1944. 4-6. sz.)
Mutató:
történelemszemlélet, német, helytörténet

Krofta Kamill: Csehszlovák történelem kistükre Munkács: Novina. 1932. Csehszlovákia történelmének áttekintése a Nagy-Morva Birodalomtól a huszas évek végéig. A nemzetiségi kérdés fontosságát elhanyagolhatónak véli. 147 p., 14 t., 2 térk.
Mutató:
történelemszemlélet, cseh

Kun József: Magyar Belényes és környéke Nagyvárad: Kálvin ny. [1942]. Belényes története a honfoglalás óta. Környékének leírása, egyes települések lakosságára vonatkozó adatok. 28 p.
Mutató:
helytörténet, történelemszemlélet, magyar

Mályusz Elemér: Erdély és népei Bp.: Bp.i Kir. Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészeti Kara, Magyarságtudományi Intézete. 1941. Erdély története, népei a múltban. Magyar-szász-román művelődési kapcsolatok, a székelység problémája. 254 p.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, művelődéstörténet, székelység

Mikecs László: Csángók Bp.: Bolyai Akadémia. 1941. Hogyan kerültek a csángók a Kárpátokon túli területekre, hogyan alakult a sorsuk a történelem folyamán. A csángók és bukovinai székelyek népművészete. 412 p., 4 t., 5 térk.
Mutató:
csángók, történelemszemlélet, magyar, népművészet

Szekfű Gyula: Trianon revíziója és a történetírás A nemzetiségi kérdés történetírásunkban. A Kárpát-medence nemzetiségei a magyar államiság évszázadaiban. A kelet-európai népek közötti történelmi kapcsolatok. Magyar Szemle. 12:4 (1931. aug.) 328-37.
Mutató:
kapcsolat, interetnikus, kisebbségi kérdés, kisebbségpolitika, történelemszemlélet, magyar, revízió

Szenczei László: Néhány szó a liberalizmusról Hozzászólás Albrecht Ferenc: A transzilván szabadelvűség című tanulmányához. (Megjelent: Hitel, 4 (1936) 279-87.). Hitel. 2:1 (1937) 66-70.
Mutató:
szellemtörténet, liberalizmus, történelemszemlélet, magyar


<*Lablec*>