Adatbank.ro » Kronológiák

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája


Tárgyszó mutató: M


Tamási Áron: Erdélyi magyar irodalom körül Az önálló erdélyi magyar irodalomról. Pásztortűz. 9: (1923) 641-42.
Mutató:
irodalom, erdélyi, regionalizmus, erdélyi

Tamási Áron: Időszerű írói vallomás Tamási Áron nyilatkozata új regényéről, az európaiságról, a transzilvanizmusról és az "írói" falukutató munkáról Tamási Áron irodalomról, transzszilvanizmusról, falukutatásról. Pásztortűz. 24:3 (1938) 162-64.
Mutató:
irodalom, erdélyi, szellemi élet, transzszilvanizmus, falukutatás

Tamási Áron: Virrasztás [Bp.]: Révai. [é.n.]. Tartalma: Bolygó lélek. Élők és holtak. Gondok és gondolatok. Cselekvő ifjúság (ezen belül: Az erdélyi magyarokhoz. Mind magyarok vagyunk). Tanítás és vallomás. Reménység után reménység. 457 p.
Mutató:
kisebbségi problémák

Tarján Ödön: Lage des Unterrichtswesens der ungarischen Minderheit in der Slowakei Statisztikai adatok a magyarság hátrányos megkülönböztetéséről az oktatásügy és a kultúra területén. (A magyar iskolák és tanulók száma 1921 és 1926 között). Glasul Minorităţilor. 9:5 (Mai 1931) 159-63. A szlovákiai magyar kisebbség oktatásügyének helyzete
Mutató:
államsegély, iskola, színjátszás

Tarján Ödön: Magyar kisebbség osztályrésze a csehszlovák demokráciából Prága: Prágai Magyar Hírlap. 1930. Bírálja Csehszlovákia - a kisebbségeket érintő - rendelkezéseit, statisztikai adatok a hátrányos helyzetről, jogi, kulturális, gazdasági területeken. 80 p. Klny. a Prágai Magyar Hírlap 1930. 33., 35., 37., 39., 41., 43., 45., és 47. sz.-ból.
Mutató:
jog, kisebbségi, oktatáspolitika, gazdaság, földreform, Csehszlovákia

Tarján Ödön: Reklam-Demokratie A csehszlovák demokrácia fogyatékosságait az egyes törvények (ill. azok végrehajtása), valamint a koalíciós pártok parlamenti képviselőinek megalkuvása okozza. Mindez éles ellentétben áll Tomáś G. Masarýk demokrácia-elveivel. Glasul Minorităţilor. 9:4 (Apr. 1931) 128-33. Reklámdemokrácia
Mutató:
alkotmány, csehszlovák, törvényhozás, kisebbségpolitika, belpolitika

Tarján Ödön: Wirtschaftliche Lage der ungarischen Minderheit in der Tschechoslowakei A banktörvény 1927-es életbe lépése óta a pénzintézetek fokozott ellenőrzése és központi irányítása jelentős károkat okozott a keleti országrészben, megnehezítve a magyar pénzintézetek talponmaradását. Csehszlovákia pénzintézeteinek területenkénti tőkefelhalmozása és megoszlása 1919 és 1927 között. A földreformtörvény (1919) nyomán végrehajtott kisebbségellenes kisajátítások és földosztások, a kártalanítás gyakorlata. (Statisztikai adatok országrészenként.). Glasul Minorităţilor. 9:7-8 (Juli-Aug. 1931) 244-58. A csehszlovákiai magyar kisebbség gazdasági helyzete
Mutató:
törvény, gazdasági, bank, pénz- és hitelügy, földreform, Csehszlovákia, gazdaságpolitika

Tatrosi János: Moldvai csángómagyarok A moldvai csángók Trianon utáni helyzetéről: Moldva jog szerint Magyarországot illeti, hisz a csángók Moldva őslakói. Katholikus Szemle. 2:35 (1921) 64-76.
Mutató:
csángók, székelység, térkép, népszámlálás, Románia, statisztika, felekezeti, békeszerződés, 1920

Taubinger István: Visszatért Felvidék mai gazdasági helyzete A gazdaság átszervezése a bécsi döntés után. Kereskedelem, mezőgazdaság. visszatért Felvidék és Nógrád megye adattára. 261-72.
Mutató:
gazdaság, ipar, mezőgazdaság, földreform, Csehszlovákia

Tavaszy Bálint: Magyar tudományos törekvések Erdélyben Az erdélyi magyar tudományosság legfontosabb elemei és egyedi jelei a 16. és a 20. század között. Erdélyi Múzeum. Új folyam 1:7-9 (1930) 215-30.
Mutató:
tudományos élet, szellemi élet


<*Lablec*>