Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
A Kalendárium kiadása 1976. február 1. után ismét visszakerült a Tankönyvkiadó Nemzetiségi Szerkesztőségétől a Szövetséghez.
1979. január 19.A Kulturális Minisztérium Nemzetiségi Osztálya a szövetségekkel együtt pályázatot hirdetett (német részről a Neue Zeitungban) a civil ünnepségekkel kapcsolatos folklór anyag összegyűjtésére a nemzetiségek nyelvén. A megfogalmazott cél szerint impulzust kívántak adni a civil ünnepek tartásának és azok szocialista tartalmú erősítésének a nyertes pályázatokból összeállított programfüzetekkel. (horvát-szerb ill. szerbhorvát, román, német, szlovák és szlovén nyelven) A meghirdetett kategóriák: keresztelő (névadó), esküvő, temetés.
1979. március 23.Claus Klotz vitaanyagot készített a Szövetség ülésére "A nemzetiségi hídszerep néhány kérdéséről a magyarországi németek vonatkozásában" címmel. Elképzelése szerint ez a szerep kiterjeszthető lett volna az NSZK-ra is, ez azonban az MSZMP és a Kulturális Minisztérium elképzeléseivel nem találkozott.
1979. április 17–20.Német Néprajzi tábor Várgesztesen. Résztvevők a három nemzetiségi gimnázium tanulói, pedagógusok és muzeológusok.
1979. június 8.Befejeződött a 2. német nemzetiségi hanglemez felvétele. Címe: "Ich bin ein Bub vom Donautal". Első oldalán fúvós zene, a másodikon énekesek és kórusok hallhatók.
1979. július 1.A Minisztertanács Tanácsi Hivatala 507./1979. M.T. T.H. sz. körlevele a nemzetiségi utónevek anyakönyveztetéséről. Elkészült a nemzetiségi utónevek (szövetségekkel egyeztetett) érvényes listája. Fellelhető: Ladó János: Magyar utónévkönyv függeléke. A nemzetiségi névre való keresztelésnél ill. névadásnál nem lehetett megkövetelni a nemzetiséghez való tartozás bizonyítását.
1979. szeptemberHelmuth Schmidt kancellár 3 napos hivatalos magyarországi látogatásra érkezett.
1979. szeptember 8–9.II. Fúvószenekari találkozó Soroksáron.
1979. novemberA népszámlálásra készült német nyelvű tájékoztató anyagból a Szövetség 74 ezer példányt kért elkészíteni. (A Szövetség becslése szerint ugyanis ennyi német család volt Magyarországon.)
1979.A Szövetség Közművelődési Bizottsága keretében létrehozták a Képzőművészeti szekciót.
A 103/1979. MK. 6. számú oktatási miniszteri utasítás szerint a nemzetiségi általános iskolák 8 éves teljes óraszámát tekintve, 7616 órából 4512 órát nemzetiségi nyelven, a többit magyarul kell tartani. Az utasítás lehetővé tette, hogy további órákat is tartsanak nemzetiségi nyelven. A nemzetiségi gimnáziumokban a két nyelv aránya 50-50%.
Megjelent a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának 507/1979. MT HT sz. körlevele a nemzetiségi utónevek anyakönyvezetéséről, amely az anyakönyvi utasítás 43. § /9/ bekezdéséhez adott útmutatást. A nemzetiség igazolását eszerint nem szabadott kérni a szülőktől.