Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
I II III V VI VII IX X XI Az összes tétel
Pozsgay Imre fogadta a szövetségek vezető személyiségeit.
1987. január 22.A Pécsett alakult Lenau Közművelődési Egyesület a várostól egy műemlék jellegű épületet kapott, amely azonban jelentős felújításra szorult.
1987. február 11.Takács Gyula, a Baranya Megyei Tanács elnöke és Hambuch Géza a Szövetség főtitkára megállapodást írt alá Pécsett a két szervezet további együttműködéséről. Eszerint a Tanács törekedni fog arra, hogy a német nemzetiségű lakosság a jövőben is megfelelő arányban szerezzen képviseletet a tanácsokban. Törekedni fognak a német nyelvű helységnévtáblák és feliratok elhelyezésére a középületeken, s nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy az utcák és intézmények elnevezésénél magyarországi német személyiségek is számításba jöjjenek.
1987. február 20.A Budai Vigadóban Pest megyei német kultúrcsoportok léptek fel telt ház előtt, mindenek előtt asszonykórusok, tánccsoportok.
1987. május 17.Pest megyei nemzetiségi értelmiségiek találkozója Szentendrén.
1987. május 31.A Szövetség I. Országos Dalos Találkozójának döntője. A versenyre 1200-an neveztek be.
1987. június 7.A Lenau-ház ünnepélyes alapkőletétele Pécsett.
1987. június 8.Jelentés a Szövetség által a német nyelvű istentiszteletekről és szertartásokról, illetve az azokra való igényről készített felmérés eredményéről. A kérdőíveket a kongresszusi küldöttek kapták meg a Szövetségtől. A 303-ból 174-et töltöttek ki, s küldtek vissza. A tanulság: nagy a gond a területen. A fiatalok már nem beszélnek németül, s kevés lelkész tud németül, pedig lenne igény a német nyelvű istentiszteletekre. Az összegzés szerint kézenfekvő az összefüggés az anyanyelvi istentisztelet és a nyelvápolás között.
1987. július 12.A Magyar-Osztrák Baráti Kör alakuló közgyűlése. Az előkészítő bizottság német származású elnöke, Szentágothai János. A Hazafias Népfront meghívta a Szövetséget is.
1987. szeptember 1.Az 1987/88 tanév aktuális oktatási statisztikai adatai. 155 óvoda 8581 gyerekkel és 361 pedagógussal, akik közül 208-nak nem volt nyelvi képesítése. Egynyelvű kísérlet Mecseknádasdon, Gyönkön és Nagynyárádon volt. 190 nyelvoktató általános iskola 30 136 gyerekkel, és 18 két oktatási nyelvű általános iskola ill. tagozat 625 tanulóval. 3 gimnázium 516 tanulóval és egy óvónőképző szakközépiskola 44 tanulóval. Főiskolák: JPTE Tanárképző kara 28 nappali, 11 levelező hallgatóval; Eötvös József Tanítóképző Főiskola Baján 15 nappali és 13 levelező hallgatóval - ugyanitt óvónőképzés is volt; Kaposvári Tanítóképző Szekszárdi Tagozatán óvónőképzés 15 nappali és 15 levelező hallgatóval; Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskola Óvónőképző Intézete Sopronban 7 nappali és 3 levelező hallgatóval.