Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
II III IV V VI VII IX X XI XII
A Neue Zeitung Alapítvány megalapítását határozta el 19 német kisebbségi szervezet és 12 magánszemély. A kuratórium első ülését június 3-án tartotta. Tagjai: Báling József, Kaltenbach Jenő, Heinek Ottó, Heilig Ferenc (Franz Heilig), Gehl Gusztáv (Gustav Gehl), Stein Róbert (Robert Stein), Leipold Péter. Az újság főszerkesztője Schuth János. A kuratórium elnöke Kaltenbach Jenő.
1992. május 22.Antall József találkozott a magyarországi nemzetiségi szervezetek vezetőivel és az érintett országok nagyköveteivel. Antall kijelentette, hogy a kisebbségpolitika nem belügy, ezért a kormány szorgalmazza a kisebbségek és az anyaországok együttműködését, kapcsolatuk elmélyítését.
1992. május 22–26.A Német Belügyminisztérium megbízásából Magyarországra érkezett Hans Atzler és Ulrich Wendker, hogy feltérképezzék a magyarországi németek igényeit. A megbeszéléseken szóba kerültek a találkozások házai, az egyesületi élet, és az induló startsegély kínálta lehetőségek kérdése.
1992. május 24.A Bundestag jóváhagyta a magyar-német alapszerződést.
1992. május 26.A Schwäbische Zeitungban megjelent egy interjú Hambuch Gézával, "Magyarország kisebbségi politikája egyáltalán nem példamutató" címmel. A riportot kivonatosan ismertették a magyar újságok is. Hambuch helyzetértékelése szerint Magyarországon nem megoldott a nemzetiségi oktatás kérdése, a médiakínálat sem kielégítő, és a parlamenti képviselet is várat magára. A magyarországi német kisebbség egy elfogadható kisebbségi törvényre vár. Értékelése szerint a romániai németeknek népcsoportként jobb lehetőségeik vannak, mint a magyarországiaknak. A nyilatkozat nagy visszhangot váltott ki. A német származású parlamenti képviselők egy csoportja (Békefi Antal, Schmidt Ferenc, Speidl Zoltán, Figler János, Szauter Rudolf) tiltakozó nyílt levelet jelentetett meg az egyik magyar napilapban június 1-én. Erre a levélre sajtóközleményben reagált Hambuch Géza és a Szövetség elnöksége is.
1992. június 10.Elkészült a Szövetség Ellenőrző Bizottságának beszámolója. Kaltenbach Jenő szerint a Kongresszus nem hozta meg a kívánt átalakulást, és a Szövetség legitimációs válságban van. Elmaradt a küldöttek számának az általuk képviseltek számához való arányosítása is. Az alapszabály vázlatos, ráadásul a gyakorlatban nem is érvényesül. A Szövetségnek nincs saját arca, koncepciója, politikája. A beszámoló nagy visszhangot váltott ki a Szövetségen belül.
1992. június 30.A Budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium "A német kisebbség budapesti gimnáziumáért" (Für das Budapester Gymnasium der deutschen Minderheit) néven alapítványt hozott létre a nyelvi képzés színvonalának emeléséért és a német nemzetiségi hagyományok őrzéséért.
1992. július 10–30.Német Nemzetiségi Nyelvápoló és Hagyományőrző Tábor.
1992. szeptember 1.A Német Belügyminisztérium megbízásából a DLG-Agrarservice GmbH Magyarországon beindított egy 1994. december 31-ig tartó projektet, amelynek az volt a célja, hogy a magyarországi német földműveseknek mezőgazdasági tanácsadó-szolgálatot tartsanak fent. A projekt keretein belül kiemelt jelentőséget kapott pl. a méhészeknek tartott továbbképzés. 1993. szeptember/októberben megtartott szemináriumon több mint 600 méhész vett részt. 1994 őszén a program 4 előadással zárult 67 személy részvételével.
1992. szeptember 25.A Magyar Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság kormányának közös nyilatkozata a magyarországi német kisebbség és a német idegen nyelv tanításának támogatására.