Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
Kiállítás-sorozat kezdődött Robert König magyarországi német művész műveiből. Az első állomás Stuttgart, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete. A következő állomás március 7-én Szekszárd, a művészetek háza. A kiállítás címe: "Ott lent a Dunánál" (Dort drunt an der Donau). A kiállítás-sorozat felett Göncz Árpád és Otto-Raban Heinichen nagykövet vállalta a védnökséget.
1996. március 23.2 évet átfogó ünnepségsorozat kiindulópontjaként megemlékezést tartottak a kitelepítés 50. évfordulójáról.
1996. április 21.Megalakult a Magyarországi Német Ének- Zene és Tánckarok Országos Tanácsa (Landesrat Ungarndeutscher Kulturgruppen). 86 küldött jött el a Néprajzi Múzeumba 122 kórus, 94 zenekar és 157 tánccsoport képviseletében (összesen 7000 tag). Elfogadták az alapszabályt, amelynek értelmében minden szekció saját elnökséget választ egy elnökkel és 2 alelnökkel.
1996. április 22.Demszky Gábor főpolgármester átadta a budapesti német, lengyel, cigány, szlovák fővárosi kisebbségi önkormányzatok irodáit. (V. ker. Akadémia utca 1. 3.em.)
1996. május 14.Az országos önkormányzat tiltakozott a kormánynál amiatt, hogy Baranyában állítólag kisebbségeket figyeltek meg. (német, bolgár, szerb, horvát, cigány). Gálszécsy András, a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár alaptalannak nevezte a felháborodást, mivel elmondása szerint az adatgyűjtés nem volt kisebbségspecifikus. Kisebbségi szervezeteket nem figyeltek meg. Az előfordulhatott, hogy kisebbséghez tartozó személyeket igen, de az adatgyűjtésre szükség volt a Jugoszláviában dúló háború miatt.
1996. június 14–15.Továbbképzés a német kisebbségi önkormányzatok tagjainak a bajai UBZ-ben "A kisebbségi önkormányzatok jogai és lehetőségei - projekttervezés a gyakorlatban" címmel. A továbbképzés célja a törvényi keretek ismertetése mellett az volt, hogy a kisebbségi önkormányzatok tisztában legyenek a pályázati lehetőségekkel.
1996. szeptember 14.Belváros-Lipótváros német kisebbségi önkormányzata és a Mednyánszky Galéria 6 magyarországi német művész anyagaiból rendezett kiállítást. (Josef Bartl, Volker Schwarz, Johann Wegner, Adam Misch, Robert König)
1996. szeptember 27."A magyarországi németek hozzájárulása a közös haza felépítéséhez" címmel tudományos konferencián emlékeztek meg a kitelepítés 50. évfordulójáról a budapesti Néprajzi Múzeumban. A konferencia fővédnöke Göncz Árpád volt. A konferencián részt vett Tabajdi Csaba és Glatz Ferenc is.
1996. szeptemberMagyarországi német nap a budapesti Népstadionban "Mini-Oktoberfest" címmel. A sörsátrak mellett kórusok, zenekarok és tánccsoportok is felléptek aznap.
1996. november 9.A Pécsi Beszélgetések (Fünfkirchener Gespräche) első előadása Pécsett. A több hónapig tartó továbbképző kurzust a Baranya Megyei Német Kisebbségi Önkormányzatok Megyei Szövetsége szervezte.