Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
I II III IV V VII VIII IX XI XII
A Magyarországi Német Önkormányzatok Napja. A megjelenteknek Horn Gyula levelet küldött, amelyben az emberi jogok durva megsértésének nevezte a németek kitelepítését. Kifejezte abbéli reményét, hogy a németségnek sikerül megőriznie öntudatát és önazonosságát. A németség kitüntetését Kishegyi Simon, Engelbert Rittinger, Rétfalvi Teofil (Teofil Rétfalvi) és Lunczer Terézia vehette át.
1997. január 17.Göncz Árpád a búcsúzó német nagykövetet, Otto-Raban Heinichent a Magyar Köztársaság Csillagokkal Ékesített Középkeresztjével tüntette ki. Az 1993 szeptembere óta Magyarországon szolgálatot teljesítő nagykövet kitüntetését a magyar-német kapcsolatok kiépítésében és ápolásában játszott szerepéért kapta.
1997. február 2.Ünnepi szentmise keretében elbúcsúztatták Franz Walper prelátust, a budapesti németnyelvű katolikus egyházközség vezetőjét és lelkészét, nyugdíjba vonulása alkalmából. Egyúttal beiktatták utódját, Willi Klinkhammert.
1997. február 17.A új német nagykövet, Hasso Buchrucker felkereste az Országos Német Kisebbségi Önkormányzatot.
1997. február 20.A NEKH elnökhelyettese, Heinek Ottó átvette Gustav Wabrótól Baden-Württenberg tartomány kormányának Staufer-érmét (Staufermedaille des Landes Baden-Württenberg).
1997. március 22.A magyarországi németek budapesti önkormányzata szavalóversenyt rendezett próza, líra, színdarab kategóriákban. A versenyen 127 általános- és középiskolai tanuló vett részt.
1997. április 23.A JEV húsvéti szemináriumot tartott Baján "A magyarországi kisebbségek asszimilációja, és feltámadása" témában. A 170 résztvevő Európa 23 országából érkezett.
1997. április 26–27.Megalakult a Magyarországi Német Egyetemi Hallgatók Szövetsége (Verband Ungarndeutscher Studentenschaft) Pécsett, a Lenau-házban. A tagok között egyetemisták, és egyetemi, vagy főiskolai végzettségű értelmiségiek voltak. Az egyesület célja a magyarországi németek kulturális örökségének ápolása és továbbfejlesztése, a tagok továbbképzése, és az országos önkormányzat programjavaslatokkal történő támogatása. Tiszteletbeli elnök Báling József, elnök Szabó Ernő.
1997. május 10–11.I. Magyarországi Német Gyermek Néptáncfesztivál Solymáron. A Fesztiválon 500 gyerek vett részt.
1997. május 16.A Szovjetunióba elhurcolt és a kitelepített németek emlékére szobrot avattak a pécsi Lenau-ház udvarán. A bronzszobor Tischler Ferenc (Franz Tischler) munkája. Az ünnepségen beszédet mondott Göncz Árpád. A megemlékezés koszorúit Göncz Árpád, Buchrucker nagykövet és Heinrich Reitinger helyezte el.