Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: Neue Zeitung
Megjelent a Neue Zeitung nĂŠmet nyelvĹą hetilap elsĹ szĂĄma. Ăra 60 fillĂŠr.
1957. november vĂŠgeA soproni szĂnhĂĄzban nĂŠmet estet rendeztek a SzĂśvetsĂŠg ĂŠs a Neue Zeitung szervezĂŠsĂŠben, amit megtekintett a MĹąvelĹdĂŠsi MinisztĂŠrium kĂŠpviseletĂŠben Farkas LĂĄszlĂł ĂŠs az NDK kultĂşrattasĂŠja is. Az est nyelve a nĂŠmet ĂŠs a magyar volt. A rendezvĂŠnyrĹl beszĂĄmolt a Kossuth RĂĄdiĂł ĂŠs az ĂşjsĂĄgok is.
1959. mĂĄrcius 6.HĂĄy GyulĂĄnĂŠt, a Neue Zeitung fĹszerkesztĹjĂŠt prĂŠmiummegvonĂĄsban ĂŠs ĂrĂĄsbeli figyelmeztetĂŠsben rĂŠszesĂtettĂŠk, mivel a "MĂĄria Gardos erinnert sich an Klara Zetkin, Karl Liebknecht und BĂŠla Kun" cĂmĹą cikkben az 1956-os "ellenforradalmat" tĂŠvedĂŠsbĹl oktĂłberi forradalomnak minĹsĂtette.
1960. ĂĄprilis 8–9.Az MSZMP PB 1958. oktĂłber 7-i hatĂĄrozatĂĄnak megfelelĹen a SzĂśvetsĂŠg megtartotta I. OrszĂĄgos MunkaĂŠrtekezletĂŠt, amelyen kb. 150-en vettek rĂŠszt. A konferenciĂĄn megjelent Benke ValĂŠria, oktatĂĄsi miniszter is. A gyĹąlĂŠsen ĂĄttekintettĂŠk az eddigi eredmĂŠnyeket ĂŠs a jĂśvĹre vonatkozĂł cĂŠlokat. MegfogalmaztĂĄk, hogy a SzĂśvetsĂŠg munkĂĄjĂĄt a jĂśvĹben szĂŠlesebb tĂĄrsadalmi alapokra kell helyezni. A SzĂśvetsĂŠg hitet tett a mezĹgazdasĂĄgi szakszĂśvetkezetek nĂŠpszerĹąsĂtĂŠsĂŠnek fontossĂĄga mellett. HangsĂşlyozta a magyar nĂŠp ĂŠs a hazai nĂŠmet kisebbsĂŠg kĂśzti megbonthatatlan barĂĄtsĂĄgot. A szĂśvetsĂŠgen belĂźl megalakult a konzultatĂv szerepet jĂĄtszĂł TĂĄrsadalmi BizottsĂĄg. A Neue Zeitung fĹszerkesztĹje Frank LĂĄszlĂł lett.
1962. mĂĄjus 25.Wild Frigyes Neue Zeitung-beli tanĂŠvzĂĄrĂł elĹtti ĂrĂĄsĂĄban kiemelte a kĂŠtnyelvĹąsĂŠg elĹnyeit. Eszerint a nĂŠmet gimnĂĄziumokban a fontos dolgokat magyarul is megtanĂtjĂĄk, hogy a tanulĂłkat ezzel is felkĂŠszĂtsenek a hĂŠtkĂśznapi ĂŠlet kihĂvĂĄsaira.
1964. november 28–29.A SzĂśvetsĂŠg 2. OrszĂĄgos MunkaĂŠrtekezlete 147 kĂźldĂśttel. Wild Frigyes a szocializmus eredmĂŠnyeinek ismertetĂŠse utĂĄn kitĂŠrt a magyarorszĂĄgi nĂŠmetek helyzetĂŠre. Kiemelte, hogy a SzĂśvetsĂŠg maga is tevĂŠkenyen rĂŠszt vett a Tsz-szervezĂŠsekben. A megĂŠlĂŠnkĂźlĹ rokonlĂĄtogatĂĄsokat egyfelĹl pozitĂvan ĂŠrtĂŠkelte, mĂĄsfelĹl azonban megjegyezte, hogy ennek elkerĂźlhetetlenĂźl vannak negatĂv kĂśvetkezmĂŠnyei is, Ăşgymint a kĂŠmkedĂŠs, a nĂŠmet gazdasĂĄgi csoda kĂźlsĹ megjelenĂŠsĂŠnek rombolĂł hatĂĄsa az itthon maradottakra. KĂźlĂśn kiemelendĹnek tartotta a mĹąvĂŠszeti csoportok szĂĄmĂĄnak nĂśvekedĂŠsĂŠt, ĂŠs az oktatĂĄs frontjĂĄn elĂŠrt mennyisĂŠgi eredmĂŠnyeket. A Neue Zeitung fĹszerkesztĹje Hambuch GĂŠza lett. A vendĂŠgek kĂśzt megjelent Demeter SĂĄndor az MSZMP KB tagja ĂŠs MĂŠszĂĄros GyĂśrgy a MĹąvelĹdĂŠsĂźgyi MinisztĂŠrium NemzetisĂŠgi OsztĂĄlyĂĄnak vezetĹje.
1965. januĂĄr 16.Wild Frigyes levelet intĂŠzett a MĹąvelĹdĂŠsi MinisztĂŠrium NemzetisĂŠgi OsztĂĄlyĂĄhoz, amelyben a Neue Zeitung fĹszerkesztĹje, Hambuch GĂŠza nemzetisĂŠgpolitikai beĂĄllĂtottsĂĄgĂĄt kifogĂĄsolta. Hambuch helyett a minisztĂŠrium, a TĂĄjĂŠkoztatĂĄsi Hivatal ĂŠs a SzĂśvetsĂŠg kĂśzĂśs ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa ĂŠrtelmĂŠben Nemes JĂĄnos lett az Ăşj fĹszerkesztĹ.
1969. ĂĄprilis 28-29.A SzĂśvetsĂŠg III. OrszĂĄgos Ărtekezlete, immĂĄr Kongresszus elnevezĂŠssel, melyen 164 kĂźldĂśtt vett rĂŠszt. A felszĂłlalĂłk szerint a SzĂśvetsĂŠg jĂł irĂĄnyba halad, a magyarorszĂĄgi nĂŠmet kisebbsĂŠgnek jĂł a kapcsolata a magyar lakossĂĄggal ĂŠs a tĂśbbi nemzetisĂŠggel. Mindez immĂĄr szocialista alapokon. A SzĂśvetsĂŠgnek lehetĹsĂŠge lett volna az aktĂvabb politikai ĂŠs tĂĄrsadalmi szerepvĂĄllalĂĄsra, azonban sajnos nem ĂŠlt vele. LegtĂśbb problĂŠma az oktatĂĄssal kapcsolatban merĂźlt fel, amit a diĂĄkok szĂĄmĂĄban tĂśrtĂŠnt visszaesĂŠs is mutat. Ebben a szĂźlĹk kĂśzĂśmbĂśssĂŠge is szerepet jĂĄtszik, s a SzĂśvetsĂŠg hibĂĄjĂĄul rĂłhatĂł fel, hogy ezt eddig passzivitĂĄssal figyelte. A KalendĂĄrium pĂŠldĂĄnyszĂĄma Ăśrvendetesen magas, 10 500 pĂŠldĂĄny, melybĹl ĂŠvente 1000-1500 darabot kĂźlfĂśldĂśn ĂŠrtĂŠkesĂtettek.
A Kongresszus elfogadta az Ăşj alapszabĂĄlyĂĄt. ĂjdonsĂĄgnak volt tekinthetĹ a kĂśzvetlen kĂźldĂśttvĂĄlasztĂĄs intĂŠzmĂŠnye. Ăj szervezeti egysĂŠgkĂŠnt lĂŠtrejĂśtt az OrszĂĄgos VĂĄlasztmĂĄny. A SzĂśvetsĂŠg Ăşj neve: MagyarorszĂĄgi NĂŠmetek Demokratikus SzĂśvetsĂŠge (Demokratischer Verband der Deutschen in Ungarn).
2§. A SzĂśvetsĂŠg feladatai: MobilizĂĄlni a nĂŠmet nemzetisĂŠgĹą magyar ĂĄllampolgĂĄrokat, hogy aktĂvan vegyenek rĂŠszt szocialista tĂĄrsadalmunk ĂŠpĂtĂŠsĂŠben, s ez okbĂłl szocialista tartalmĂş politikai ĂŠs kulturĂĄlis felvilĂĄgosĂtĂł munkĂĄt vĂŠgezni. EgyĂźttmĹąkĂśdve a pĂĄrt- ĂŠs ĂĄllami szervekkel elĹsegĂteni az alkotmĂĄnyban rĂśgzĂtett nemzetisĂŠgi jogok gyakorlati megvalĂłsĂtĂĄsĂĄt. A nemzetisĂŠgi Ăźgyeket a pĂĄrt-, szakszervezeti ĂŠs tĂĄrsadalmi fĂłrumok elĂŠ terjeszti. ElmĂŠlyĂteni a barĂĄtsĂĄgot a tĂśbbi ĂĄllampolgĂĄrral, ĂŠs segĂteni a szomszĂŠdos orszĂĄgokkal valĂł barĂĄti kapcsolatok kiĂŠpĂtĂŠsĂŠt.
3§. A SzÜvetsÊg szervei: Kongresszus; Orszågos Vålasztmåny, 9 tagú Titkårsåg.
A SzĂśvetsĂŠg tisztsĂŠgviselĹi: elnĂśk Krauth JĂĄnos (Johann Krauth), 2 alelnĂśk Rott Antal (Anton Rott) ĂŠs Ăder JĂłzsef (Josef Ăder), a miniszter ĂĄltal kinevezett Wild Frigyes fĹtitkĂĄr. A szerkesztĹsĂŠgi bizottsĂĄg titkĂĄra Szende BĂŠla (BĂŠla Szende), az oktatĂĄsi bizottsĂĄg titkĂĄra Schwalm PĂĄl, kulturĂĄlis bizottsĂĄg titkĂĄra Kiss GĂĄbornĂŠ. A Neue Zeitung TĂĄjĂŠkoztatĂł Hivatal ĂĄltal kinevezett fĹszerkesztĹje GrĂĄber GyĂśrgy.
4§. A kongresszus megvĂĄlasztĂĄsĂĄnak mĂłdja: 0-1000 lakosĂş telepĂźlĂŠs egy kĂźldĂśttet, 1000-2000 lakosĂş kettĹt, 2000 lakos feletti 3 kĂźldĂśttet delegĂĄlhat.
5§. Az Orszågos Vålasztmånynak 60 tagja van, Ês Êvente egyszer ßlÊsezik.
8§. A SzÜvetsÊg egyßttmŹkÜdik a Hazafias NÊpfronttal.
9§. Vegyes rendelkezĂŠsek: A SzĂśvetsĂŠg jogi szemĂŠly. A mĹąvelĹdĂŠsĂźgyi miniszter felĂźgyelete alĂĄ tartozik. MĹąkĂśdĂŠsĂŠhez szĂźksĂŠges pĂŠnzt a minisztĂŠrium biztosĂtja, ĂŠs az is ellenĹrzi a felhasznĂĄlĂĄst. A statĂştum mĂłdosĂtĂĄsa csak a miniszter beleegyezĂŠsĂŠvel lehetsĂŠges.
A Neue Zeitungban megjelent ismertetĂŠs szerint a MĹąvelĹdĂŠsi MinisztĂŠrium NemzetisĂŠgi OsztĂĄlya 1 000 000. Ft-ot adott nemzetisĂŠgi kĂśnyvtĂĄraknak, vagy olyan kĂśnyvtĂĄrak osztĂĄlyainak, amelyek az adott nemzetisĂŠg nyelvĂŠn gyĹąjtenek. Ez tĂśbb volt, mint az eddigi tĂĄmogatĂĄs.
1972. jĂşnius 3.Megjelent a Neue Zeitungban-ban az "Ismeri Ăn az NDK-t?" (Kennen Sie die DDR?) pĂĄlyĂĄzat a Neue Zeitung ĂŠs a budapesti NDK KulturĂĄlis ĂŠs InformĂĄciĂłs KĂśzpont kiĂrĂĄsĂĄban. Az ĂşjsĂĄg hasĂĄbjain oktĂłber 13-ig hetente kĂŠrdĂŠsek jelentek meg, amelyeket be kellett ikszelni. FĹdĂj: RepĂźlĹĂşt az Interfluggal az NDK-ba, ĂŠs 3 nap tartĂłzkodĂĄs Berlinben.