Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Intézménymutató: Szekszárdi Német Színház (DBU)


1982. november 11.

A szekszárdi Német Színház első rendezvénye. A Goethe évfordulóra irodalmi előadást állítottak össze Földesi Dénes újságíró szervezésében.

1984. február 20.

A szekszárdi Német Színház első német nyelvű színházi előadása. Arthur Schnitzler: Anatol.

1985. január 1.

Német Bemutató Színpad (később Szekszárdi Német Színház - DBU) néven megkezdte folyamatos működését a szekszárdi német színház, a Babits Mihály Művelődési Ház kamaratermében.

1987.

A DBU megrendezte az első Országos Német Nemzetiségi Vers és Prózamondó Versenyt. A következőt 1989-ben rendezték

1988. február 5.

Megállapodás az NDK Kulturális és Információs Központja és a Szövetség között az 1988-90 közötti együttműködés tervezetéről. A megállapodás többnyire ugyanazokat a pontokat tartalmazta, mint a korábbiak. Az azonban új fejlemény volt, hogy a Központ hajlandónak mutatkozott besegíteni az óvónők és a tanárok továbbképzésébe, nyári olvasótáborok úttörőknek való szervezésébe, s kész volt támogatni az NDK lektorokat és a DBU-t.

1989. július 1.

A Tolna Megyei Közgyűlés intézkedésének megfelelően a szekszárdi Német Bemutató Színpad (DBU) önálló jogi személy lett.

1994. november 24.

Átadták a Szekszárdi Német Színház (DBU) épületét. Beszédet mondott Göncz Árpád és Otto-Raban Heinichen. Az ünnepi előadás Lessing: Bölcs Náthán.

1996. december 19.

A Tolna Megyei Közgyűlés a DBU-nál tartott pénzügyi vizsgálat eredményéről tárgyalt. A zárt ülésen a képviselők többsége megszavazta, hogy az országos német kisebbségi önkormányzat képviselőjének el kelljen hagynia a termet. Bár a döntés jogilag nem volt támadható, az országos önkormányzat tiltakozott, mivel az nem felelt meg a kisebbségi törvény szellemének. Az ülésen felmentették a színház intendánsát, Frigyesi Andrást.

1998. április 20.

Megbeszélés Magyar Bálint kultuszminiszterrel a szekszárdi DBU jövőjéről. A DBU a tervek szerint a jövőben az országos önkormányzat, a Tolna-megyei közgyűlés, a város és a minisztérium közhasznú alapítványának formájában működhet.


<*Lablec*>