Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Intézménymutató: MAGYARORSZÁGI NÉMETEK SZÖVETSÉGE >> Magyarországi Németek Demokratikus Szövetsége (Demokratischer Verband der Ungarndeutschen)


1985. május 13–14.

A magyarországi németek által is lakott települések termelőszövetkezeti vezetőinek találkozója Tengelicen, a Szövetség, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa és a Tolna-megyei Termelőszövetkezetek Területi Szövetsége szervezésében. Vitaindítójában Hambuch Géza a Szövetség és a téeszek együttműködési lehetőségeiről tartott előadást. A megbeszéléseket kultúrprogram, majd a paksi atomerőmű meglátogatása zárta.

1985. június 23.

Az NSZK magyarországi nagykövetségén Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter fogadta a Szövetség Elnökségét. Egyórás megbeszélést folytattak. Ezen a Szövetség vezetői tájékoztatták a minisztert a magyarországi német kisebbség jelenéről. A miniszter érdeklődött az iránt, hogy az NSZK miként tudna segíteni a kisebbségnek. Az Elnökség értékelése szerint már eddig is komoly segítséget kaptak a magyarországi németek az NSZK-tól. (Szépirodalmi és szakkönyvek, csereüdülések elősegítése nyelvgyakorlás céljából, ösztöndíjak, újságírók tanulmányútja.)

1985. szeptember 14.

A Szövetség 30 éves fennállása alkalmából jubileumi ülést tartott Pécsett. Ugyanekkor rendezték meg az 5. Magyarországi Német Fúvóstalálkozót is.

1986. április 25–26.

A Szövetség és a TIT Baranya megyei nemzetiségi bizottsága megrendezte a "Német nemzetiségi klubvezetők és TIT előadók országos konferenciáját" Pécsett.

1986. július

Elkészül a "Családi szertartások társadalmi megrendezése a nemzetiségiek körében" című német nyelvű kiadvány. A Szövetség által javasolt településekre eljuttatták a kötetet.

1986. szeptember 19.

Hambuch Géza véleményezte a "Javaslat a nemzetiségi szövetségek szervezeti fejlesztésére, az irányítás korszerűsítésére" című javaslatot. Egyetértett azzal a megállapítással, hogy szükség lenne a nemzetiségek helyi, területi szerveire, mivel jelenleg valóban a Titkárság dominanciája érvényesül. A Szövetség azt javasolta, hogy a nemzetiségi szövetségek felügyeletét a jövőben az Művelődési Minisztérium helyett általánosabb hatáskörrel rendelkező kormányzati szerv lássa el.

1987. február 11.

Takács Gyula, a Baranya Megyei Tanács elnöke és Hambuch Géza a Szövetség főtitkára megállapodást írt alá Pécsett a két szervezet további együttműködéséről. Eszerint a Tanács törekedni fog arra, hogy a német nemzetiségű lakosság a jövőben is megfelelő arányban szerezzen képviseletet a tanácsokban. Törekedni fognak a német nyelvű helységnévtáblák és feliratok elhelyezésére a középületeken, s nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy az utcák és intézmények elnevezésénél magyarországi német személyiségek is számításba jöjjenek.

1987. március 5–6.

"300 év együttélés - A magyarországi németek történetéből" címmel konferenciát rendeztek a Néprajzi Múzeumban. A rendezvény védnökei a Hazafias Népfront, a Történelmi Társulat, és a Szövetség. A konferencia anyagából összeállított kötet 1988-ban jelent meg.

1987. június 8.

Jelentés a Szövetség által a német nyelvű istentiszteletekről és szertartásokról, illetve az azokra való igényről készített felmérés eredményéről. A kérdőíveket a kongresszusi küldöttek kapták meg a Szövetségtől. A 303-ból 174-et töltöttek ki, s küldtek vissza. A tanulság: nagy a gond a területen. A fiatalok már nem beszélnek németül, s kevés lelkész tud németül, pedig lenne igény a német nyelvű istentiszteletekre. Az összegzés szerint kézenfekvő az összefüggés az anyanyelvi istentisztelet és a nyelvápolás között.

1987. október 19.

Levélváltás kezdődött a Bács-Kiskun Megyei Tanács Művelődési Osztálya és a Szövetség közt a bajai Frankel Leó gimnázium ügyében a beiskolázási gondok megoldása érdekében. A Művelődési Osztály szerette volna az egyik osztályt kétnyelvűvé alakítani. A Szövetség javaslata az volt, hogy legyen egy humán és egy reál osztály, és mindkét osztályban legyen nemzetiségi oktatás. Vezessék be a nyelvi hiányosságok áthidalására a nulladik évfolyamot. Az oktatási forma elnevezése pedig legyen "német nemzetiségi kétnyelvű oktatás".


<*Lablec*>