Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


1957. november 10.

A nemzetiségi szövetségek főtitkárai találkoztak a Vas megyei Felsőcsatáron a 2. nemzetiségi nap keretében.

1957. november 24.

A Tolna megyei Mágocson nemzetiségi fesztivált rendeztek.

1957. november 30.

Nemzetiségi nap Mohácson, melyen délszláv, német, cigány és magyar egyesületek vettek részt. Megnyitójában Wild Frigyes utalt arra, hogy az elmúlt évtizedben ugyan történtek hibák a nemzetiségi politikában, de leszögezte, hogy a kormány e hibák orvoslására törekszik.

1957. november vége

A soproni színházban német estet rendeztek a Szövetség és a Neue Zeitung szervezésében, amit megtekintett a Művelődési Minisztérium képviseletében Farkas László és az NDK kultúrattaséja is. Az est nyelve a német és a magyar volt. A rendezvényről beszámolt a Kossuth Rádió és az újságok is.

1957. év vége

Megjelent a Deutscher Kallender első száma 5500 példányban.

1958. március 14.

Az Oktatásügyi Minisztérium arról rendelkezett, hogy szeptembertől Budapesten, Kőszegen és Pécsett egy-egy gimnáziumban német nyelvű párhuzamos osztályokat kell beindítani.

1958. március

A Bács-Kiskun Megyei Tanács határozata szerint május 30-ig minden helyi tanácsnak napirendre kellett tűznie a nemzetiségi kérdést. A határozat szerint a megyében ezután évente legalább kétszer nemzetiségi napot kellett tartani. A nemzetiségeknek is képviseletet kellett kapniuk a közigazgatási szervezetekben. Azt javasolta a helyi tanácsoknak, hogy a rendeleteket és a határozatokat a nemzetiségek nyelvén is hozzák nyilvánosságra. Azokon a helyeken pedig, ahol a nemzetiségek nagy számban élnek, a tanácsok épületein és más közintézményeknél a feliratoknak a nemzetiségek nyelvén is meg kell jelenniük.

1958. április 5.

Az Osztrák-Magyar Kulturális és Gazdasági Egyesület (Österreichisch-Ungarische Vereinigung für Kultur und Wirtschaft) látogatást tett Magyarországon.

1958. április 7.

A nemzetiségi szövetségek főtitkárai levelet írtak Kádár Jánosnak, amelyben kérték hogy a közeljövőben fogadja őket, hogy a nemzetiségek időszerű problémáiról tájékoztathassák, s a problémákra megoldást kereshessenek.

1958. április 12.

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya felvilágosítást kért a Szövetségtől, hogy mely településeken lehetne németül beszélő filmeket vetíteni a lakosságnak. A Szövetség válaszában 68 települést sorol fel.


<*Lablec*>