Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
Az I. Országos Svábbál Óbudán a József Attila Kultúrházban, 1000 résztvevővel. A németek hagyományos, kulturális bemutatóval egybekötött farsangi rendezvénye ettől kezdve minden évben megrendezésre került. Kezdetben évente csak egyszer, a hatvanas évek közepétől kétszer, a nyolcvanas évek elejétől háromszor, az évtized közepétől pedig a kilencvenes évek elejéig négyszer. A svábbálokra általában minden jegy elkelt, s egyszerre - a helyszíntől függően - 1000-2500 ember is együtt ünnepelt.
1958. május – júniusA népek közti barátság hónapja jegyében a német-magyar településeken a Szövetség kiállításokat, békegyűléseket, nemzetiségi találkozókat és kultúrprogramokat szervezett 32 helyszínen, 10 megyében és a fővárosban.
1958. július 14–18.A Szakszervezetek Világifjúsági Konferenciája Prágában, melyen a magyarországi német származású ipari tanulók is részt vettek.
1958. július 16.A délszláv és a német szövetség levélben fordult a Magyar Rádió elnökéhez, s az MSZMP Baranya-megyei Végrehajtó Bizottsága Agit. Prop. Osztályához, hogy a Pécsi Stúdió nemzetiségi adásait az 1957. szeptember 5-ig követett gyakorlatnak megfelelően a jövőben is 19 és 20 óra közt sugározza, ne a megváltozott műsorrend szerinti 16 és 17 óra között. A kérést elutasították azzal az indoklással, hogy a Kossuth Rádión sugárzott Esti Krónika, valamint a Petőfin beindított, a vidéki lakosság kulturális igényeit kiszolgáló színházi közvetítések elsőbbséget élveznek. Az indoklás szerint a változtatás csak a nyári hónapokban okozhat egyébként is problémát, amikor a parasztok a földeken dolgoznak. De a parasztok 19 órakor is kint vannak még a földeken, tehát a nyári időszak hallgatottsága amúgy is alacsony.
1958. szeptember 1.Pécsett (Leőwey Klára Gimnázium), Kőszegen (Jurisics Miklós Gimnázium), és Budapesten (Eötvös József Gimnázium) német oktatási nyelvű párhuzamos osztályokat indítottak. A német nemzetiségi oktatás aktuális statisztikai mutatói: 17 nyelvoktató óvoda, 150 általános iskola több mint 12 000 tanulóval (ebből 4-ben, Ágfalván, Eleken, Garán, Pécsbányatelepen németül folyt az oktatás), 4 német gimnázium, 1 pedagógiai főiskola Pécsett, 3 egyetemi német tanszék, Budapesten, Debrecenben és Szegeden.
1958. október 4.Az I. Országos Nemzetiségi Fesztivál Füreden 9 német, 6 délszláv, 1 szlovák és 1 román kultúrcsoport részvételével, a Hazafias Népfront rendezésében. Az Országos Nemzetiségi Fesztivál az egyik legjelentősebb, minden bevett nemzeti kisebbséget érintő rendezvény volt, amit mindig igyekeztek lehetőség szerint az augusztus 20-i Alkotmány ünnepével összekötni. Az 1989-es rendszerváltásig több mint 20 Országos Nemzetiségi Fesztivált tartottak, amelyek mindegyikén felléptek német együttesek is.
1958. október 7.Az MSZMP PB határozata a nemzetiségek között végzendő politikai és kulturális munkáról. Eszerint biztosítani kell, hogy az országgyűlési és tanácsi választásoknál nemzetiségi dolgozókat is megfelelő számban jelöljenek. A szövetségeknek négyévente munkaértekezletet kell tartaniuk. Tevékenységük középpontjába a szocialista tartalmú politikai és kulturális felvilágosító munkát kell helyezniük. A nemzetiségi szövetségek titkárai a Hazafias Népfront Országos Tanácsának automatikusan tagjai lesznek. A szétszakított családok kérelmeit el kell bírálni, és lehetőség szerint teljesíteni kell. A kétnyelvű feliratok kihelyezését - ahol a lakosság 30%-a nemzetiségi - a közintézményeken és az országúti helységnévtáblákon is támogatni kell. A határozat állást foglalt az anyanyelvi oktatás fejlesztése mellett is.
1958. októberA Szövetség új, Warsawa típusú személygépkocsit kapott.
1958. november 7.Az MSZMP PB áttekintette a magyarországi nemzetiségek helyzetét és határozatában a következőket fogalmazta meg: "A Központi Bizottság szigorúan őrködik a nemzetiségek jogainak sérthetetlensége és teljes érvényesülése fölött. Minden pártszervezettől elvárja, hogy harcoljon a nemzetiségi politikával szemben helyenként még felmerülő meg nem értés ellen, és következetesen tegyen meg mindent azért, hogy a marxizmus-leninizmus eszméi a nemzetiségi politikában érvényre jussanak."
1958. november 16.A parlamenti választáson Wild Frigyes Románd választási körzetéből bekerült a parlamentbe.