Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


1972. április 12.

A Magyar Népköztársaság Alkotmányának módosítása. A nemzetiségekre vonatkozó passzus kimondta, hogy "A Magyar Népköztársaság a területén élő minden nemzetiség számára biztosítja az egyenjogúságot, az anyanyelven való oktatást, saját kultúrájának megőrzését és ápolását."

1972. április 23.

A Magyar Rádió még 1971-ben elhatározta, hogy koncertsorozat indít a nemzetiségek zenéjéből. Ennek megfelelően német koncertet vett fel a soroksári Táncsics Mihály Gimnáziumban. A műsort a Petőfin adták le április 29-én.

1972. május 6.

A "Reicht brüderlich die Hand!" gálaestje a Magyar Optikai Művek Budapesti Kultúrházában.

1972. május 20.

A Művelődési Minisztérium és a Német Szövetség vendégeként Magyarországra érkezett a Karl-Max-Stadt-i Városi Színház 26 fős társulata. Hétszer adták elő Kleist "Der zerbrochene Krug" című drámáját Budapesten, Tatabányán, Pécsett és Hajóson.

1972. június 3.

Megjelent a Neue Zeitungban-ban az "Ismeri Ön az NDK-t?" (Kennen Sie die DDR?) pályázat a Neue Zeitung és a budapesti NDK Kulturális és Információs Központ kiírásában. Az újság hasábjain október 13-ig hetente kérdések jelentek meg, amelyeket be kellett ikszelni. Fődíj: Repülőút az Interfluggal az NDK-ba, és 3 nap tartózkodás Berlinben.

1972. szeptember 14. – október 16.

Kurt Petermann, a lipcsei Táncarchívum vezetőjének irányítása alatt 3 kutató érkezett Magyarországra, folklórgyűjtő körútra. 9 megye 32 községében készítettek film-, hang és fényképfelvételeket. A gyűjtést az NDK Kulturális Minisztériuma 750 000. Márkával támogatta. 6000 méter filmszalagot használtak fel, 181 néptáncot örökítettek meg és 487 népdalt vettek fel hangszalagra.

1972. szeptember 23–24.

II. Német Néptáncfesztivál Sopronban.

1972. október 6.

Megalakult a Szövetség keretein belül az Irodalmi Szekció.

1972. november 15.

A Szövetség megállapodást kötött a Baranya-megyei Tanáccsal. A megállapodás értelmében a Tanács a nemzetiségi ügyekkel is foglalkozó üléseire a Szövetség is meghívót kapott. Támogatta, hogy a tanácsi választásokon a német nemzetiségű képviselők megfelelő számban szerezzenek képviselői helyeket. A németek által is lakott falvakban a községtáblák, utcanévtáblák németül is kifüggesztésre kerüljenek. Igyekszik a nemzetiségi oktatás anyagi feltételein javítani. A Szövetség a megállapodás megkötése előtt nem egyeztetett hivatalos formában a Művelődési Minisztériummal, ezért felhívták a főtitkár figyelmét, hogy hasonló esetben a jövőben tegyen eleget bejelentési és előzetes egyeztetési kötelezettségének.

1972. november 17.

Megalakult a Néprajzi-Honismereti Szekció. (Az évtized második felétől évente szerveztek néprajzi-honismereti táborokat amatőr néprajzi gyűjtők és kutatók számára, többnyire egyhetes időtartammal.)


<*Lablec*>