Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


1989. október 3.

A Szövetség sajtótájékoztatót tartott irodájában a Német Belügyminisztérium Titkárságának és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Jogi Főosztályának részvételével az 1944-45 fordulóján munkavégzésre a Szovjetunióba deportált-internált német származású vagy nevű, illetve az 1950-53 között az országon belül áttelepített, internált németek munkaviszonyának és nyugdíjának rendezésével, erkölcsi-politikai rehabilitációjával kapcsolatban.

Hambuch Géza részt vett az Európa Német Népcsoportok Munkaközösségének harmadik ülésén. A Munkaközösség 1987. október 2-án alakult a kölcsönös segítségnyújtás szorgalmazása, a német népcsoportok kulturális, etnikai és nyelvi identitásának megőrzése céljából. Elnöke Karl Mitterdorfer.

1989. október 11–14.

A VDA szervezésének eredményeként Bonnban megrendezték a Világ Németeinek Kongresszusát. A rendezvény fővédnöke Helmut Kohl volt. A kongresszuson Manherz Károly tartott előadást a magyarországi nemzetiségi kérdés jogi hátteréről.

1989. október 20.

Az Országgyűlés foglalkozott a kitelepített és internált személyek sérelmeinek orvoslásával.

1989. november 1.

Az Országgyűlés 20/1989. OGY sz. határozatában kinyilvánította, hogy a kitelepítések és internálások jelentős arányban hibás politikai gyakorlat következményei voltak, s ezért a magyar társadalom nevében az áldozatokat, a sérelmeket elszenvedőket megköveti. A kártalanítás kérdéséről az Országgyűlés később tárgyalt.

1989. november 26.

Megalakult az Otto von Bismarck Egyesület, a magyarországi német vállalkozók egyesülete. Célja a vállalkozók gazdasági, társadalmi és személyes kapcsolatainak kiépítése és javítása. Tagjai lehettek magyar és nem magyar állampolgárok is. Elnöke Doman Imre (Emmerich Doman). December 12-én vették fel a kapcsolatot a Szövetséggel.

1989. december 2.

A Magyarországi Németek Budapesti Érdekképviseleti Szerve Hambuch Vendel (Wendelin Hambuch) vezetésével elhatározta ülésén, hogy megalakítja a Jakob Bleyer Társaságot.

1989. december 16–18.

Helmut Kohl magyarországi látogatása. Beszédet mondott a parlamentben és az ELTE-n díszdoktorrá avatták. December 16-án fogadta Manherz Károlyt és Hambuch Gézát. A megbeszélésen szóba kerültek a németországi támogatás lehetséges formái és Németország nemzetiségi politikája.

1989. december 31.

Pécsett megalakult a Magyarországi Ifjú Németek Közössége (GJU) a Lenau-házban. Elnöke Radnai Erika (Erika Radnai).

1990. január 2.

Megkezdődött a népszámlálási adatfelvétel. 37 511-en vallották magukat német anyanyelvűnek, és 30 824-en német nemzetiségűnek.

1990. január 6.

A Szövetség Elnöksége javasolta, hogy a Szövetség a Hazafias Választási Koalíció tagjaként vegyen részt a választásokon.


<*Lablec*>