Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


1998. szeptember 1.

Az UBZ Közhasznú Alapítványként működött tovább.

1998. szeptember 5.

Az országos önkormányzat közgyűlése a "Magyarországi Német Kultúráért Alapítvány" feloszlatását javasolta. Az indoklás szerint egyrészt nem működött jól a kuratórium, másrészt az önkormányzat sem kényszerült már rá, hogy elkülönítse egymástól az adományokat és a költségvetési pénzeket. Az alapítvány végül maradt, de 1999. május végétől az eddigi 18 fős kuratórium helyét egy öttagú vette át.

1998. szeptember 14.

Megváltozott a regionális és kisebbségi műsorok sugárzásának időpontja az MTV-n. Ezután 14.00 órai kezdéssel lehetett számolni. A programokat szombaton és vasárnap a kora reggeli órákban ismételték meg. Kerner Lőrinc tiltakozott a kisebbségek megkérdezése nélkül végrehajtott változtatás miatt.

1998. szeptember 20.

A NEKH elnökévé Doncsev Tosót nevezték ki.

1998. október 18.

Önkormányzati választások, aminek eredményeként 272 német kisebbségi önkormányzat alakult.

1998. október 31.

Az országos önkormányzat elnökségének búcsúülése.

1998. december 18.

A Kisebbségek Napján kitüntetést vett át Heinrich Reitinger.

1999. január 9.

Magyarországi Németek Napja a budapesti Kongresszusi Központban. A kormány nevében Dávid Ibolya üdvözölte a megjelenteket. Kitüntetést kaptak Varga Katalin (Katharina Varga), Báling József, Heinrich Reitinger, Tilkovszky Lóránt, Zwick József (Josef Zwick).

1999. január 17.

Az országos önkormányzat közgyűlésének megválasztása. Az eddigi gyakorlattól eltérően főállású elnököt választottak Heinek Ottó személyében. Az Oktatási Bizottság elnöke Frank Gábor (Gábor Frank), a Gazdasági Bizottságé Ritter Imre, a Szociális Bizottságé Józan-Jilling Mihály, a Kulturális Bizottságé Erdei Ferenc, a Felügyelő Bizottságé Albert Vendel (Wendelin Albert).

1999. március 9.

A német nagykövettől Kaltenbach Jenő ombudsman átvette a Német Szövetségi Köztársaság Érdemrendjének 1. Osztályú Érdemkeresztjét (Verdienstkreuz 1. Klasse des Verdienstordens der BRD).


<*Lablec*>