Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


1955. április

A Nemzetiségi Osztály megbízást adott egy a magyarországi német népdalokból szerkesztett kötet összeállítására. Az első négy feltérképezendő területként Baranyát /Vargha Károly/; a Bakony-vidékét /Békefi Antal/, Somogy és Pest megyét /Hollós Lajos/ jelölték meg.

1955. május

Schiller halálának 150. évfordulója alkalmából emlékünnepséget rendeztek a budapesti egyetem színháztermében. Ez volt az első német nyelvű előadás 1945-óta. A rendezvényről a sajtó is beszámolt.

1955. július 18.

Az MDP PB döntött a Magyarországi Német Dolgozók Kulturális Szövetségének megalakításáról.

1955. augusztus

Az Országos Filharmónia Koncertszervező Iroda a nemzetiségi osztály közvetítésével a német lakosságú településeken opera-operett koncerteket szervezett.

1955. szeptember 1.

2 német tannyelvű iskola indult.

1955. október 1.

A Freies Leben ettől kezdve hetilapként jelent meg.

A Freies Leben szerkesztőségében megalakult a magyarországi németek hivatalos szervezete, a Magyarországi Német Dolgozók Kulturális Szövetsége (Kulturverband der Deutschen Werktätigen in Ungarn). Az alakuló ülésen a Népművelési Minisztérium részéről Nagy Endre, Frank László a Freies Leben főszerkesztője, Eugen Holly szerkesztő, Fürst György (Georg Fürst), Ilosvay Ferenc (Franz Ilosvay), Konrád Tamás (Thomas Konrad) újságírók és Wild Frigyes vett részt. Wild Frigyest kinevezték főtitkárnak és egy öttagú grémiumot állítottak mellé az ügyek vitelére.

1955. december 3.

A Szövetséget felvették a Hazafias Népfront tagjai közé.

1955. december 6.

A KSH jelentése szerint Magyarországon becslések szerint 220 000 német nemzetiségű személy élt. A becslés az 1930 és 1941-es népszámlálás adatain, valamint az 1955 novemberében, mintegy 100 településen végzett helyszíni vizsgálatokon alapult.

1955. december 19.

A Néphadsereg Színházában megrendezésre került a németek országos fesztiválja. Fellépett a nemesnádudvari német kórus és a pilisvörösvári tánccsoport is. A sikeres előadást megtekintette Rákosi Mátyás, Gerő Ernő és Mihályfi Ernő a Hazafias Népfront főtitkára is.

1956. január

A Szövetség és a Népművelési Minisztérium az NDK-tól 100 táblaképet kapott Schiller és Beethoven életéről. A budapesti kiállítás után a Szövetség az anyagot a február 4-13. és február 18-27. közötti vidéki kultúrkörutakra is elvitte.


<*Lablec*>