Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Névmutató: Frankel Leó


1956. szeptember 1.

A bajai III. Béla Gimnáziumban - az országban elsőként - beindult az első német párhuzamos osztály. Minden tantárgyat német nyelven tanítottak, kivéve a magyar nyelv és irodalmat. Igazgatója 1956-tól 1973-ig Schwalm Pál (Paul Schwalm) volt. (1959. március 3-án az iskola Német Nyelvű Gimnázium néven önálló intézménnyé vált, majd 1960. október 29-én felvette a Frankel Leó Német Nyelvű Gimnázium nevet.) Ugyanekkor indult be középfokú képzésként a Teleki Blanka Tanítóképzőben 21 diákkal a tanítóképzés. Ez utóbbi csak az egyetemi képzés beindulásával szűnt meg az 1959/60-as tanévben. Ugyancsak ebben a tanévben kezdte meg működését a Pécsi Tanárképző Főiskolán az első német tanszék, melynek tanszékvezetője Vargha Károly (Karl Vargha) lett.

1960. október 29.

A bajai német gimnázium neve Frankel Leó Gimnáziumra változott.

1975. március 17.

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya két történész segítségével elkészített egy ajánló listát olyan nemzetiségi személyekről, akikről a jövőben utcát, vagy intézményeket lehet elnevezni. A német listán a következők szerepelnek: Ajtósi Dürer Albrecht, Aulich Lajos, Brunswick Teréz, Czelder Orbán, Lebstück Mária, Leiningen Károly, Lenau Nikolaus, Muck Lajos, Pöltenberg Ernő, Práger Ármin, Rothziegel Leo, Schweidel József, Wallisch Kálmán, Gottfried Lehmann, August Gottlieb Wimmer, Kerner Stephan, Mauterer János, Eisel Károly, Essl András, Frankel Leó. Geyer Flórián, Gion János, Gion Péter, Heltai Gáspár, Poór /Bauer/ József.

Az összeállított listán szereplők jó része nem tartozott a magyarországi német nemzetiséghez, vagy osztrák volt, vagy németországi német. 1976 végén egy utólagos egyeztetés előtt a Szövetség Aulichot, Czeldnert, Esslt, Lenaut, Muckot és Kernert tartotta mindenképpen elfogadhatónak. A többi személlyel kapcsolatban további vizsgálatot tartott szükségesnek.

1976. március 18.

A Frankel Leó Gimnázium új épületének ünnepélyes átadása, melyet még 1972-ben kezdtek el építeni. Az új épületben 105 tanuló kezdte meg tanulmányait. Igazgató Kőszegi Henrik (Heinrich Kőszegi).

1984. március 23–30.

A Szövetség az NDK Kulturális és Információs Központjával közösen megszervezte "A magyarországi németek ma" című rendezvénysorozatot. Ennek keretében tartották meg a "Ki tud többet a magyarországi németekről?" és a "Ki tud többet az NDK-ról?" című vetélkedőket, amelyek résztvevői a Leőwey, a Kossuth és a Frankel gimnáziumok diákjai voltak.

1987. október 19.

Levélváltás kezdődött a Bács-Kiskun Megyei Tanács Művelődési Osztálya és a Szövetség közt a bajai Frankel Leó gimnázium ügyében a beiskolázási gondok megoldása érdekében. A Művelődési Osztály szerette volna az egyik osztályt kétnyelvűvé alakítani. A Szövetség javaslata az volt, hogy legyen egy humán és egy reál osztály, és mindkét osztályban legyen nemzetiségi oktatás. Vezessék be a nyelvi hiányosságok áthidalására a nulladik évfolyamot. Az oktatási forma elnevezése pedig legyen "német nemzetiségi kétnyelvű oktatás".

1993. július 2.

A bajai Frankel Leo Gimnázium internátusának átadása. (40 szoba, és vendégszobák, valamint betegszoba, menza, konyha, közös helységek.) A megnyitón a város polgármestere mellett részt vett Németország főkonzula, Hanns Rehfeld, és a Szövetség részéről Hambuch Géza.


<*Lablec*>