Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Névmutató: Göncz Árpád


1991. május 6–9.

Göncz Árpád hivatalos látogatásra Németországba érkezett, ahol fogadta Richard von Weizsäcker államfő és Helmuth Kohl kancellár is. Kíséretében jelen volt Manherz Károly. Május 8-án Baden-Württenbergben találkozott Paul Striftlerrel, a Honfitársi Szövetség (Landsmannschaft) tartományi elnökével.

1991. május 9–11.

A FUEV Budapesten tartotta soron következő kongresszusát, amelynek előkészítésében komoly szerepet vállalt a Szövetség is. A védnökséget Göncz Árpád vállalta. A kongresszuson Wolfart János a német népcsoport magyarországi helyzetéről, Hambuch Géza pedig a Szövetségről tartott előadást.

1993. július 13.

Göncz Árpád fogadta a Kisebbségi Kerekasztal elnökét és titkárát, Doncsev Tosót és Lásztity Pérót. Beszélgetést folytattak a kisebbségi törvényről, és a leendő ombudsman személyéről. A köztársasági elnök megígérte, hogy a Kerekasztal által rendezendő nemzetközi konferencián védnökséget vállal.

1994. november 24.

Átadták a Szekszárdi Német Színház (DBU) épületét. Beszédet mondott Göncz Árpád és Otto-Raban Heinichen. Az ünnepi előadás Lessing: Bölcs Náthán.

1996. március 1.

Kiállítás-sorozat kezdődött Robert König magyarországi német művész műveiből. Az első állomás Stuttgart, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete. A következő állomás március 7-én Szekszárd, a művészetek háza. A kiállítás címe: "Ott lent a Dunánál" (Dort drunt an der Donau). A kiállítás-sorozat felett Göncz Árpád és Otto-Raban Heinichen nagykövet vállalta a védnökséget.

1996. szeptember 27.

"A magyarországi németek hozzájárulása a közös haza felépítéséhez" címmel tudományos konferencián emlékeztek meg a kitelepítés 50. évfordulójáról a budapesti Néprajzi Múzeumban. A konferencia fővédnöke Göncz Árpád volt. A konferencián részt vett Tabajdi Csaba és Glatz Ferenc is.

1997. január 17.

Göncz Árpád a búcsúzó német nagykövetet, Otto-Raban Heinichent a Magyar Köztársaság Csillagokkal Ékesített Középkeresztjével tüntette ki. Az 1993 szeptembere óta Magyarországon szolgálatot teljesítő nagykövet kitüntetését a magyar-német kapcsolatok kiépítésében és ápolásában játszott szerepéért kapta.

1997. május 16.

A Szovjetunióba elhurcolt és a kitelepített németek emlékére szobrot avattak a pécsi Lenau-ház udvarán. A bronzszobor Tischler Ferenc (Franz Tischler) munkája. Az ünnepségen beszédet mondott Göncz Árpád. A megemlékezés koszorúit Göncz Árpád, Buchrucker nagykövet és Heinrich Reitinger helyezte el.

2000. január 8.

A Magyarországi Németek Napja a Budapesti Kongresszusi Központban. A résztvevőket levélben üdvözölte Göncz Árpád. Kitüntetettek: Galambos-Göllner Ferenc (Franz Galambos-Göllner), Kalász Márton, Schwalm Pál és a 25 éves Urkúti Asszonykórus.


<*Lablec*>