Adatbank.ro » Kronológiák

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Névmutató: Heinek Otto


1990. augusztus 23.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Hivatalának (NEKH) elnöke Wolfart János lett, a német referens pedig Heinek Ottó.

1992. május 20.

A Neue Zeitung Alapítvány megalapítását határozta el 19 német kisebbségi szervezet és 12 magánszemély. A kuratórium első ülését június 3-án tartotta. Tagjai: Báling József, Kaltenbach Jenő, Heinek Ottó, Heilig Ferenc (Franz Heilig), Gehl Gusztáv (Gustav Gehl), Stein Róbert (Robert Stein), Leipold Péter. Az újság főszerkesztője Schuth János. A kuratórium elnöke Kaltenbach Jenő.

1994. május 27–29.

A Deutsch-Europäisches Kulturwerk in Hessen és a Budapesti Német Kulturális Egyesület rendezésében a budapesti Ifjúsági Szállóban nemzetközi kisebbségi szemináriumot tartottak. A fő téma a kisebbségek és az európai egység folyamata. A szemináriumon előadást tartott Hambuch Géza, Manherz Károly és Heinek Ottó is.

1995. szeptember 1.

Wolfart Jánost január 1-i hatállyal Magyarország berlini nagykövetévé nevezték ki. Helyét a NEKH-ben Orsós Éva vette át. Heinek Ottó június 1-től megbízott alelnök lett.

1997. február 20.

A NEKH elnökhelyettese, Heinek Ottó átvette Gustav Wabrótól Baden-Württenberg tartomány kormányának Staufer-érmét (Staufermedaille des Landes Baden-Württenberg).

1997. július 19.

A Neue Zeitung Alapítvány kuratóriumi ülésén megalapították a "Magyarországi Német Médiáért" díjat. Mivel összeférhetetlenségi okokból Heinek Ottó és Kaltenbach Jenő tagsága megszűnt, javaslatot tettek a kuratórium újraválasztására. Az alapítvány később megválasztott elnöke Erb Mária (Maria Erb), ügyvezetője pedig Mayer Éva (Eva Mayer) lett.

1999. január 17.

Az országos önkormányzat közgyűlésének megválasztása. Az eddigi gyakorlattól eltérően főállású elnököt választottak Heinek Ottó személyében. Az Oktatási Bizottság elnöke Frank Gábor (Gábor Frank), a Gazdasági Bizottságé Ritter Imre, a Szociális Bizottságé Józan-Jilling Mihály, a Kulturális Bizottságé Erdei Ferenc, a Felügyelő Bizottságé Albert Vendel (Wendelin Albert).

1999. március 23.

A 13 kisebbség megalakította a Kisebbségek Országos Önkormányzatának Kerekasztalát. Az irányító szervben a görög, a szerb és a cigány önkormányzati elnök mellett állandó tag lett Heinek Ottó is. Minden ülésen egy-egy önkormányzati elnök csatlakozott a négyfős állandó grémiumhoz.

2000. április 5.

Orbán Viktor hivatalos látogatásra Bajorországba érkezett. Kíséretében jelen volt Heinek Ottó is. A tárgyalások egyik fontos témája egy posztgraduális képzést nyújtó német egyetem budapesti alapításának lehetősége.

2000. május 10.

Az azonnali kérdések órájában Hartmut Koschyk, a CDU/CSU frakció kitelepítettekkel és menekültekkel foglalkozó munkacsoportjának vezetője kérdést intézett a kormányhoz a magyarországi Országos Német Kisebbségi Önkormányzat vezetőjének a kisebbségi oktatás helyzetével és a németországi támogatás csökkenésével kapcsolatban megfogalmazott véleményéről. A Külügyminisztérium államtitkára szerint Heinek Ottó pozitívan nyilatkozott április végén a német kormány támogatásáról. Ami pedig a német kisebbségek irányába jelentkező támogatáspolitikát illeti, tudomásul kell venni, hogy a teljes költségvetésre jellemző megszorítás itt is érvényesül.


<*Lablec*>