Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
Névmutató: Kerner Lőrinc
Ülésezett a Szövetség IV. Kongresszusa. Wild Frigyes nyugdíjba vonult, az új főtitkárnak az Országos Választmány Réger Antalt javasolta. Elnök Krauth János; alelnökök Röckl József (Josef Röckl) és Hambuch Géza. A Titkárság 3 bizottságának elnökei: Szende Béla (oktatási), Szeitl Éva (kulturális) és Kerner Lőrinc (Lorenz Kerner) (sajtóbizottság). A Titkárság tagja volt még Gráber György (Georg Gráber) is, a Neue Zeitung főszerkesztője.
A Szövetség elfogadott alapszabálya az elozore épült, a delegálás rendje azonban megváltozott: ...-500 lakosú települések 1-2, 500 fölöttiek 2-5 képviselőt delegálhattak. Több kistelepülés összefogva delegálhatott 1 főt. Az országos választmánynak 75 tagja volt.
A Szövetség kongresszusi határozataiba az MSZMP KB. Agit. Prop. Bizottságának 1973. márciusi állásfoglalása alapján bekerült, hogy "Mihelyt hazánk és az NSZK között a diplomáciai kapcsolatok létrejönnek, s ezáltal a kulturális lehetőségek bővülnek, szövetségünk vizsgálat tárgyává teszi ausztriai és NSZK-beli haladó és demokratikus szervezetekkel és személyekkel a kapcsolatfelvételt."
A Szövetség Kongresszusa, amelyen 99 tagú Országos Tanács alakult. Tiszteletbeli elnök Wild Frigyes, elnök Krauth János, elnökhelyettesek Hambuch Géza, Röckl József, Böhm András (Andreas Böhm), főtitkár Réger Antal, titkár Claus Klotz, főszerkesztő Leipold Péter. Az Oktatási Bizottság elnöke Szende Béla, Kulturális/Közművelődési Bizottság elnöke Wolfart János (Johann Wolfart), a Sajtóbizottság elnöke Kerner Lőrinc. A Szövetség költségvetési támogatásáról is tájékoztatták a küldötteket. (1974: 1 731 000. Ft; 1975: 2 053 000. Ft; 1976: 2 219 000. Ft; 1977: 2 303 000. Ft; 1978: 2 395 000. Ft.) A Szövetség új német nevet vett fel, amely az évszázados együttélést jobban kifejezte: Demokratischer Verband der Ungarndeutschen.
1988. december 3–4.A Szövetség VII. Kongresszusa. A Szövetség új neve ettől kezdve Magyarországi Németek Szövetsége (Verband der Ungarndeutschen). A Kongresszuson elhangzott, hogy a Szövetségnek, mint a magyarországi németek érdekképviseleti szervének erős bázisra, területi és helyi szervekre, nagyobb önállóságra és hatáskörre van szüksége Az elképzelések szerint a Szövetségnek a jövőben már lehet tagsága. A Kongresszus után változások történtek a felépítésben. A megválasztott küldöttek megyei testületet alakíthattak, a Szövetség területi képviseleteként.
A Kongresszus támogatta a nemzetiségi törvény megalkotásának ötletét.
Tiszteletbeli elnök Wild Frigyes, elnök Manherz Károly, alelnökök Réger Antal, Zorn Antal, Kellner Lőrinc. Főtitkár Hambuch Géza, titkárok Wolfart János és Schnaider Lászlóné. Ezen kívül öttagú Ellenőrző Bizottság alakult. Az Országos Választmány 99 tagú lett.
A kongresszusok történetében első alkalommal vehettek részt az üléseken német nyelvű kapitalista országok magyarországi képviselői. (Az osztrák követségi tanácsos, svájci nagykövet, NSZK nagykövetségének első titkára, a Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítvány elnöke.)
Grósz Károly Baranya megyébe látogatott. A pécsi délszláv klubban találkozott a megyei németek és délszlávok képviselőivel. Báling József (A Szövetség megyei szervezetének elnöke) beszámolt arról, hogy a falvakban nagy számban alakulnak az egyesületek, Kerner Lőrinc (a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület elnöke) pedig arról, hogy még a tárgyévben felavatják a Lenau-házat.
1990. december 6.A magyarországi németek rendkívüli kongresszusán új alapszabályt fogadtak el. A Szövetség új neve: Magyarországi Németek Szövetsége (Verband der Ungarndeutschen). A Szövetség szervei: Kongresszus, Országos Választmány, Elnökség, Ellenőrző Bizottság. A Választmány 71 tagja a kongresszusi küldöttekből kerül ki, a többieket a regionális és a helyi egyesületek delegálják. A Szövetség elnöke Manherz Károly, ügyvezető elnök Hambuch Géza. Elnökhelyettesek Kerner Lőrinc, Wild Róbert (Robert Wild), German József (Josef German). A Szövetség titkára Schnaider Ágnes (Agnes Schnaider).
1995. április 8.Gál Zoltán átadta az országos önkormányzat 53 tagjának a megbízólevelet. Ezután a képviselők alakuló ülést tartottak. Elnöknek 39:11 arányban Kaltenbach Jenőt választották meg Hambuch Géza ellenében. 4 alelnököt választottak: a jogi és közigazgatási kérdésekkel foglalkozó alelnök Józan-Jilling Mihály (Mihály Józan-Jilling), a gazdasági ügyekért felelős Kerner Lőrinc, az oktatási kérdésekért felelős Erdei Ferenc (Franz Erdei) és a kulturális ügyekért felelős Báling József lett.
1995. október 1.Az országos kisebbségi önkormányzat közgyűlése Pécsett ült össze, ahol az önkormányzat elnökévé választották Kerner Lőrincet. Egyidejűleg elfogadták a "Magyarországi Németekért Alapítvány" alapszabályát s megválasztották az alapítvány 13 tagú kuratóriumát.
1998. szeptember 14.Megváltozott a regionális és kisebbségi műsorok sugárzásának időpontja az MTV-n. Ezután 14.00 órai kezdéssel lehetett számolni. A programokat szombaton és vasárnap a kora reggeli órákban ismételték meg. Kerner Lőrinc tiltakozott a kisebbségek megkérdezése nélkül végrehajtott változtatás miatt.
2000. május 5.Konferenciát szervezett a Önkormányzatok EU-Klubjainak Egyesülete Pécsett a Lenau-házban. Címe: "A kisebbségi önkormányzatok feladatai Magyarország Európai csatlakozásának fényében." A konferenciát megnyitó Kerner Lőrinc után beszédet mondott Habsburg Ottó is.