Adatbank.ro » Kronológiák
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
Névmutató: Leőwey Klára
Pécsett (Leőwey Klára Gimnázium), Kőszegen (Jurisics Miklós Gimnázium), és Budapesten (Eötvös József Gimnázium) német oktatási nyelvű párhuzamos osztályokat indítottak. A német nemzetiségi oktatás aktuális statisztikai mutatói: 17 nyelvoktató óvoda, 150 általános iskola több mint 12 000 tanulóval (ebből 4-ben, Ágfalván, Eleken, Garán, Pécsbányatelepen németül folyt az oktatás), 4 német gimnázium, 1 pedagógiai főiskola Pécsett, 3 egyetemi német tanszék, Budapesten, Debrecenben és Szegeden.
1959. augusztusA magyar állam meghívására 20 osztrák pedagógus családjával Magyarországra látogatott, hogy tanulmányozza az oktatási rendszert és a szocializmus építésében elért eredményeket. A program részeként ellátogattak a pécsi Leőwey Klára Gimnáziumba és a főiskola német tanszékére is.
1969. november – decemberA pécsi Leőwey Klára Gimnázium német tagozata német nemzetiségi kiállítást szervezett. A kiállítás anyagát a tanulók gyűjtötték össze lakhelyükön. Ez volt az első magyarországi német kiállítás 1945 óta.
1975. április 11–12.A pécsi Leőwey Klára Gimnázium nemzetiségi tagozata találkozót rendezett a többi német nemzetiségi gimnáziumok számára a felszabadulás 30. évfordulója alkalmából.
1977. november 26–27.A Magyarországi Német Fúvószenekarok első találkozója Pécsett, a Leőwey Gimnázium aulájában 225 zenész részvételével.
1982. december 3.Megújították a Szövetség és a Baranya-megyei Tanács 1972-es együttműködési megállapodását. A hangsúly a kétnyelvűség biztosítására, és a nemzetiségi iskolák - kiemelten a Leőwey és a Janus Pannonius Gimnázium és óvónőképző szakközépiskola - támogatására került. Emellett kiemelten foglalkoztak a nemzetiségi káderpolitika jelentőségével is.
1984. március 23–30.A Szövetség az NDK Kulturális és Információs Központjával közösen megszervezte "A magyarországi németek ma" című rendezvénysorozatot. Ennek keretében tartották meg a "Ki tud többet a magyarországi németekről?" és a "Ki tud többet az NDK-ról?" című vetélkedőket, amelyek résztvevői a Leőwey, a Kossuth és a Frankel gimnáziumok diákjai voltak.
1985. szeptember 1.A pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban beindult a második német párhuzamos osztály is.
1991. január 14.Pécsett magalakult a "A Pécsett élő Magyarországi Németek Egyesülete" (Verein der in Pécs/Fünfkirchen lebenden Ungarndeutschen). Elnöke a Leőwey Gimnázium német párhuzamos osztályának tanára, Lafferton Anna (Anna Lafferton). Az egyesület célja, hogy a belvárosi iskola német osztályaiból és a Leőwey Gimnáziumból kialakítson egy német oktatási központot.
1995. október 15.Átadták a Leőwey Klára Gimnázium megújult épületét, amely 9 új nemzetiségi osztállyal bővült, és a könyvtár is sok új könyvet kapott. A beruházás 140 000 000. Ft-ba került. Az átalakítás fő támogatója a Hermann Niermann Alapítvány volt.