Numele cotidianului: Új Magyar Szó Anul şi data apariţiei: 22.06.2007 Tematica: legea minorităţilor naţionale Categoria articolului: editoriale Autorul articolului: Szőcs Levente Titlul articolului: Hol az összefogás? Numărul fotografiilor: 0 Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=55891
A többségi pártok reakcióját ugyanaz a hamis nemzetféltés jellemezte, amelynek tizennyolc éve tanúi vagyunk. Talán nem kell meglepõdni, hogy a hangadó ismét a Demokrata Párt volt, hiszen ugyanarról a formációról van szó, amely a koalíciós szerzõdést megszegve megtorpedózta a kisebbségi törvényt a parlamentben. A többi párt „csupán” beszállt a körtáncba, nehogy lemaradjon. A közelmúltba visszatekintve nem nehéz levonni a következtetést, hogy az RMDSZ-nek nem erõssége a hangulatkeltés. Miért borzolná most a kedélyeket? Nyilvánvaló, hogy nem ez a volt a szándék. A kezdeményezésre egyszerûen szükség van. Hogy miért, arra nagyon jól rávilágítanak a reakciók, amelyeket a pártok, illetve az úgynevezett független elemzõk megfogalmaztak a brüsszeli nyilatkozat kapcsán. Ezeknek lényege: az RMDSZ elárulta Romániát, befeketíti az országot és – a legfontosabb – anélkül megy panaszra az Európai Unióhoz, hogy itthon kérte volna a magyar egyetemet. Ez utóbbi kifogás egyenesen perverz, bár akkora természetességgel adják elõ, hogy az ember szinte elhiszi: a magyaroknak tényleg most jutott eszükbe, mi lenne, ha önálló egyetemet kérnének egyenesen Brüsszelbõl. Közben mindenki tudja: egyetemkövetelés volt nemcsak itthon, hanem az Európai Uniónál is. A mostani alkalmat két okból találhatják a korábbiaknál felháborítóbbnak. Elõször azért, mert az RMDSZ kormányon van; ez sokakat még mindig zavar. Másrészt az ügy szolgálatában nem egyszer utazott már Brüsszelbe a romániai magyarság egyik-másik képviselõje, de ez az elsõ hivatalos támogatáskérés. Ezért is furcsa a magyar reakciók némelyike. Olvasni olyan fanyalgó nyilatkozatot - a kezdeményezést nyilvánvaló okokból nem ítélhetik el -, hogy ha nem sikerül összegyûjteni a nyilatkozat tervezetté alakításához szükséges számú aláírást, az még árthat is az ügynek. Az ügynek az árt, ha nem jön létre a magyar egyetem. Inkább arra kellene koncentrálni, hogy mi segíthet az ügynek. Létezik Erdélyben néhány tucat magyar, civil és politikai személyiség, aki lobbizhatna Brüsszelben az aláírásokért, hiszen az Unió „fõvárosában” állítólag nagyon kapcsolatokkal rendelkezik. Persze nagyon gondolhat arra a továbbiakban is, hogy minél rosszabb az RMDSZ-nek, annál jobb az ellenzékének. Nem ez lenne az elsõ eset, hogy valamely kérdés megoldása a magyarok összetartásának hiányán bukna el. Csak kapásból az egyetem mellett a „megfúrt” magyar intézmények közé sorolható az egész napos rádióadás is. És – „civil” körökben gyakori szófordulattal élve – a lista nyitott. |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|