Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 24.01.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Salamon Márton László
Titlul articolului: Árnyékkormányt árnyékszékbe!
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=56297


Mert ha a Traian Băsescu államelnöki tisztségből történő felfüggesztésére irányuló ellenzéki kezdeményezést nézem, még csak egyet tudok érteni a Szociáldemokrata Párttal. Sőt. De ha már azt nézem, hogy milyen alternatívákat kínálnak Mircea Geoanáék, hát enyhén szólva nem tudok lelkesedni.

Haladjunk fokozatosan, és kezdjük a kisebbik bajjal. Amennyiben a PSD-nek sikerül elérnie Băsescu felfüggesztését, az államfői jogköröket Nicolae Văcăroiu, a szenátus elnöke venné át. A felsőház ellenzéki politikusként „ottfelejtett” elnöke, a kilencvenes évek első felének egyik rossz emlékű posztkommunista kormányának feje be is jelentette: alkotmányos kötelességének eleget téve ő „vállalná a kihívást”. Amúgy legyünk korrektek: egyáltalán nem biztos, hogy Băsescunál rosszabb elnök lenne belőle. Elvégre flottát sem kótyavetyélt, csupán több százezer eurós nagyságrendű tanácsadási díjat fogadott el a korrupcióval vádolt üzletembertől, Sorin Ovidiu Vântutól. Ami pedig „nea Nicu” állítólagos iszákosságát illeti: nos, tudjuk, hogy az ominózus cetlit jegyző óvatlan miniszterelnök “drága Traianja” sem veti meg a jófajta itókát. Igaz, a Golden Blitz bukaresti élkocsma törzsvendégeként ő „csak tiszta forrásból” merít...

Ennyit tehát az ellenzék nyújtotta „Băsescu-alternatíváról”. De mondom, ez még a kisebbik baj lenne, hiszen – mint megállapítottuk – Văcăroiu alighanem sokkal kevesebb bajt okozhatna a nála bár józanabbnak tartott, ám ezerszer kártékonyabb Băsescunál. Ami viszont vészjósló: az elmúlt kormányzási mandátumban RMDSZ-partner baloldali párt nacionalizmusának szaporodó jelei. A magyar érdekvédelmi szervezet által a 2004-es választások után – valljuk be: elég csúnyán – faképnél hagyott Szociáldemokrata Párt ellenzékben egyre inkább kimutatja a foga fehérjét kisebbségi ügyekben.

Vegyük csak a kisebbségi törvénytervezet kérdésében mutatott konok ellenállást, a székelyföldi PSD-szervezetek és -vezetők szélsőséges retorikáját, vagy most éppen a párt vezető testülete által kijelölt ellenzéki árnyékkormány összetételét. Mert mi egyéb Adrian Păunescu „kisebbségügyi árnyékminisztersége”, mint a hazai kisebbségeknek mutatott fityisz? Jobban mondva, ököl... Az, hogy a kommunista rendszerben a nómenklatúra kiváltságait élvező, álellenzéki, nacionalista költő most ilyen minőségben, ilyen konjunktúrában kerül ismét reflektorfénybe – nos, ez felér egy hadüzenettel az „áruló magyarok” ellen.

De jelzés ez nyilván nemcsak a magyarok, hanem egyéb kisebbségek, például a zsidók felé is. Hisz abban, hogy a román hatóságok második világháborús szerepét, illetve az akkori romániai zsidóüldözések megítélését illetően 1989 után Bukarest sokáig húzódozott álláspontjának tisztázásától, Păunescunak jelentős szerepe volt. Ahogyan a világháború idején hatalmon lévő fasiszta diktátor, Ion Antonescu kultuszának továbbélésében és a legionárius-újfasiszta mozgalmak 1989 utáni térnyerésében is.

A Ceauşescu házaspár egykori udvari költője ugyanis mindvégig szószólója volt annak az álláspontnak, miszerint Románia semmilyen holokausztban nem vett részt, és Antonescu nem volt háborús bűnös, hanem „tragikus hős, a romániai zsidóság megmentője”.

Nos, amilyen megmentője volt Antonescu a romániai zsidóknak, olyan megmentője lehet most a Szociáldemokrata Párt jelenlegi szenátora, Adrian Păunescu is a hazai kisebbségeknek. Úgyhogy jobb lesz nem ujjongani túlságosan a PSD-s árnyékkormány megalakulása kapcsán. Mint ahogyan Băsescu esetleges felfüggesztése sem biztos, hogy gyógyírt jelentene valamennyi problémánkra.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.