Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 23.05.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Borbély Zsolt Attila
Titlul articolului: Elvek?
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=260


A múlt hétvégén bebizonyosodott: azoknak volt igazuk, akik óvták az RMDSZ-t a Traian Băsescu államelnök lemondatása körül kialakult belpolitikai perpatvartól. Az elvszerű megoldás a semlegesség lett volna, hiszen olyan erők csaptak össze, melyek képviselői a magyarság valódi sorskérdéseire semmiféle választ nem adtak, sőt, tulajdonképpen egytől egyig elutasítják az egyetlen valódi megoldást, az autonómiát. Băsescu annyi autonómiát akar adni a Székelyföldnek, mint Craiovának, ugyebár, a vele szemben állókról meg ne is szóljunk.

      Ugyanakkor az is tény, ha a román demokráciát tartjuk szem előtt, akkor éppenséggel fordítva áll a dolog, mint ahogy az RMDSZ a kampányban állította. Mit is olvashattunk újságokban, szórólapokon és plakátokon Aradtól a Székelyföldig? „Soha többé politikai rendőrséget, soha többé jogtalan telefonlehallgatást, soha többé pártos igazságszolgáltatást, soha többé diktatúrát; igen az adott szó betartására, igen a független igazságszolgáltatásra, igen a demokráciára, igen az államfő leváltására.” Vagyis mit sugallt az RMDSZ? Azt, hogy Băsescu leváltása a megoldás mindenre. A román politikai kultúrában ezek szerint az adott szó szentsége lesz az uralkodó a poszt-Băsescu korszakban, nem lesz több jogtalan lehallgatás, a bíróságok nem politikai befolyás mellett működnek majd. Holott ha megnézzük, kik álltak Băsescuval szemben, beleértve az ideiglenes államfőt, az egész posztkommunista PSD-s bagázst, a nagy-romániás hőbörgőket, nem annyira kabaréba, inkább tragikomédiába illő az RMDSZ kampányszövege.
      Székely István politológus szerint az RMDSZ „elvek” mellett szállt síkra s nem hangsúlyozta eléggé a korrupció elleni küzdelem fontosságát. Elvekért? Ugyanbiza milyen elvekért? Mert egy dolog egy kampányban elveket „hangoztatni” minden meggyőződés és hitelesség nélkül, s más dolog síkra szállni értük. Ez utóbbi feltételezi az őszinte azonosulást a hirdetett elvekkel. Márpedig a fentebb idézett Băsescu elleni kampányszöveg demagógiaindexe elérte a „magyar párt magyar érdek – román párt román érdek” szlogenét. (Gyengébbek kedvéért: az RMDSZ ezzel feketítette a Magyar Polgári Szövetséget 2004-ben. Kevesen láttak át a szitán, kevesen voltak tisztában azzal, hogy a „magyar párt” csupán nevében magyar, hiszen 1996 óta a román nemzetstratégia leghűségesebb szolgálója, mely karöltve a magyar diplomáciával a rendszerváltás utáni korszak legnagyobb történelmi esélyét szalasztotta el, amikor nem követelte minden fórumon Románia EU-csatlakozása előtt a Székelyföld területi autonómiáját.)
      A magyar szavazók csattanós választ adtak az RMDSZ demagógiájára.
      Más kérdés, hogy ettől még semmi nem fog változni. Nemcsak Magyarország egy következmények nélküli ország, ahogy Fricz Tamás mondja. Románia is az. Markóék politikailag be vannak betonozva, s felettébb valószínűtlen, hogy a lelkiismeret hangjára hallgatva akár Markó, akár követőinek bármelyike lemondana, hisz erre már számtalan lehetőségük volt, az állami magyar egyetem megteremtésének meghiúsulásától a tanügyi törvényen keresztül a kisebbségi törvény bukásáig. Markóék jól érzik magukat ott, ahol vannak. Az épp aktuális román kormányerők aprópénzzel kifizetik őket a hitelesítésért cserébe, ők pedig tovább tetszeleghetnek a jogtalanul birtokolt forrásokból megteremtett médiabirodalom hamis dicsfényében.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.