Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 16/7/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Titlul articolului: Kátyúban a választási törvény
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=17338


Numele cotidianului

Articolul:

Úgy tűnik, ismét kátyúba jutottak az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetésére tett kísérletek, miután a Szociáldemokrata Párt (PSD) hétvégi vezetőségi ülésén felmondta a PSD, a Demokrata Párt (PD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) megállapodását a Pro Democratia Egyesület javaslatának támogatásáról.

A PSD, a PD és a PNL korábban közösen vázolták elképzeléseiket


Fotó: Rompres


Kútba esett a parlamenti szakbizottságban megszületett elvi egyetértés arról, hogy a parlament két házának tagjait részben közvetlen, egyéni választókerületes voks útján válasszák meg, a fennmaradó mandátumokat pedig vegyes, kompenzációs rendszer alapján utalják ki. A PSD új elképzelésének megfelelően a szenátorokat és a képviselők felét egyéni választókerületek, másik felét pedig listás rendszer alapján választanák meg.

A párt alelnöke, Cristian Diaconescu ugyanakkor azt szeretné, ha az új szavazási rendszert bevezetnék a megyei tanácselnökök megválasztása esetében, és „kiemelt módon alkalmaznák” az európai parlamenti választásokon, hiszen az EU régiós szempontok szerint osztja el az alapokat, ez a fajta választási rendszer pedig biztosíthatná a közösségek képviseletét. Az alelnök, Mirce Geoana pártelnököt cáfolva tegnap azt is bejelentette, hogy pártja, ha tervezete nem kapja meg a kellő szavazatot a parlamenti bizottságban, a Pro Democratia Egyesület változatát támogatja, ám kitart amellett, hogy legalább a szenátorokat tiszta egyéni választókerületes rendszer szerint szavazzák meg, illetve, hogy lemondjanak a mandátumok újraelosztásáról.

A PSD pálfordulása meglepte a liberálisokat. Alelnökük, Crin Antonescu mégis derűlátó, és bízik abban, hogy időben sikerült kompromisszumos megoldást találni a PSD újabb javaslatára, és a 2008. évi választásokat már az új voksolási rendszer szerint bonyolíthatják le. Azt viszont nem tagadta, hogy a helyzet bonyolulttá vált, már csak azért is, mert ezek után bármely párt fenntarthatja álláspontja megváltoztatásának jogát.

A PNL viszont továbbra is a Pro Democratia Egyesület változatát támogatja – tette hozzá. A párt másik alelnöke, Ludovic Orban maga is bízik abban, hogy a PSD tiszteletben tartja a hárompárti megállapodást, azt azonban nem tudta megmondani, mire alapozza bizakodását. A PSD ugyanis nem titkolja, hogy ha a választási törvényt előkészítő parlamenti bizottság szeptemberig nem fogadja el a szociáldemokraták változatát, akkor népszavazás kiírását kéri az egyéni választókerületes voksolási rendszerről.

Az ultimátumszerű bejelentéssel a PSD nyilván annak kívánja elejét venni, hogy megismétlődjék a helyzet, amikor a parlamenti szakbizottság visszautasította Geoanáék másik javaslatát a kétfordulós többségi egyéni választókerületes szavazásról, aminek alapján a honatyákat a polgármesterekhez hasonlóan választották volna meg.

Traian Băsescu államfő szintén népszavazást helyezett kilátásba arra az esetre, ha – ugyancsak szeptemberig – a parlament nem fogadja el a választási törvényt. Ebben a szándékában azonban a parlamenti választási bizottságban a PSD színeit képviselő Eugen Nicolicea annak veszélyét látja, hogy az államfő a referendumot összevonja az európai parlamenti választásokkal, és így bekapcsolódik a PD kampányába.

A PD a patthelyzetből kivezető kiutat abban látja, hogy a parlamenti szakbizottságban a döntéseket ne kétharmados, hanem egyszerű többséggel fogadják el. Emil Boc pártelnök szerint így jogszabály megszülethetne. A pártelnök egyben felszólította a kormányfőt, haladéktalanul jelölje ki az európai parlamenti választások időpontját. „Megengedhetetlen, hogy a miniszterelnök és a PSD a közvélemény-kutatások eredményétől függően lebegtesse e fontos dátumot” – szögezte le.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.