Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 02.02.2010
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: Tankönyvfront lövészárkokkal
Numărul fotografiilor: 2
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=112956


 

A tanügyminiszter szerint unalmasak a tankönyvek. Dáné Károly, az Országos Tankönyvkiadó vezérigazgatója (képünkön) kikéri magának

A román nyelvet 1-4. osztály kivételével továbbra is egységes tanterv szerint tanítják

A román nyelvet 1-4. osztály kivételével továbbra is egységes tanterv szerint tanítják

Nem érdeklik a magyar pedagógusokat a románoktatás alternatív lehetőségei

Az 5–8. osztályos magyar kisdiákok az egységes román tanterv alapján ugyan, de a kisebbségek számára írt tankönyvből is elsajátíthatják az ország nyelvét, ám a románt oktató pedagógusoknak csupán kis hányada él az 1995-ben született törvény adta lehetőséggel – nézett utána lapunk.

Bár tizenöt éve törvényi lehetőség van arra, hogy a kisebbségi általános iskolák 5-8. osztályában külön, kisebbségieknek szánt tankönyvek alapján történjék a román nyelv oktatása, a magyar tanintézményekben oktató pedagógusoknak csupán egy része él az engedménnyel – nézett utána lapunk.

Engedményről van szó, ugyanis a román nyelv tanítása 1-4. osztály kivételével továbbra is egységes tanterv szerint zajlik Romániában; a magyar szakemberek húsz éve sürgetik, hogy a román nyelv oktatása idegen nyelvként, alternatív tanterv alapján – azaz hatékonyabban – történjék a kisebbségi diákoknak.

„A törvényen eddig sajnos nem tudtunk változtatni, a tanterv továbbra is egységes maradt, ám 1995 óta érvényben van egy jogszabály, amelynek értelmében az 1-4. osztályhoz hasonlóan 5-8. osztályban is külön tankönyv szerint tanulnak a magyar gyerekek. Igaz, oktatásuk a román diákokéval azonos tanterv alapján történik” – ismertette lapunkkal a törvényes hátteret Pásztor Gabriella oktatási ügyekért felelős államtanácsos.

Idegenkednek

A szülők és pedagógusok idegenkedésének több oka is van. „Azt hallottam, hogy hiába tanul a magyar tannyelvű osztályoknak írt könyvből a gyerek, mert a nyolcadik végén ugyanazokat a feladatokat kapja, mint a többiek. Így nem látom értelmét ennek a külön tankönyvnek” – mondta lapunknak Szabó Gabriella, akinek hetedik osztályos kislánya otthon, segédeszközként, mindkét tankönyvet használja.

Mihaela Însurăţelu, a marosvásárhelyi Európa Gimnázium, volt 4-es Számú Általános Iskola román nyelv és irodalom szakos tanárnője az ÚMSZ-nek elmondta, nincs semmi kifogása a kisebbségeknek szánt román tankönyv ellen, de a két kötet jelentősen eltér egymástól.

A magyaroknak szánt tankönyvben több a világirodalom, míg a másik inkább a román szerzőkre fekteti a hangsúlyt. „Ha látom, hogy egy szöveg nehezebben érthető a magyar tanítványaim számára, akkor helyette könnyebb, érthetőbb szöveget adok” – magyarázta a tanárnő.

Hibás, csúnya kiadványok

Nagyváradon köztes megoldást választanak a pedagógusok: csak ötödik és hatodik osztályban használják a kisebbségi diákoknak szóló román tankönyvet – számoltak be a „tankönyvfrontról” Butuc-Mayer Veronica és Durne Estera, a nagyváradi Ady Endre Líceum általános tagozatának romántanárnői.

„Annyiban mások ezek a tankönyvek, hogy egyes szövegek le vannak fordítva magyar nyelvre is, illetve bizonyos kifejezések magyar megfelelőjét is tartalmazzák, amúgy elég sok bennük a hiba” – magyarázták az oktatók.

A kolozsvári magyar tannyelvű általános iskolákban csupán „köszönő viszonyban” vannak a pedagógusok az alternatív tankönyvekkel: ismerik a kiadványokat, de nem használják. A tanárok – akárcsak a Kolozs megyei szaktanfelügyelő – úgy vélik, hogy előnyösebb a magyar diákok számára a már bevált román tankönyvekből tanítani, mert jobban szerkesztett kiadványok.

„Nem tudok olyan kolozsvári romántanárról, aki ilyen tankönyvből oktatná a kisebbségi diákokat. Ezek tartalmi és metodológiai szempontból is elmaradnak a román kiadók tanügyi minisztérium által jóváhagyott tankönyveitől” – mondta el lapunknak Horia Chorches, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség szaktanfelügyelője.

A kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum 5-8. osztályos tanulói a Humanitas által kiadott tankönyvet használják. „Láttam a magyar diákok számára készített tankönyvet, a diákokkal közösen átlapoztuk, de úgy gondolom, hogy a Humanitas kiadványa jobb. Elsősorban azért, mert ismert román szerzők művei találhatók meg benne, ezek könnyebben értelmezhetők mint, azok a szövegek, amelyek a másik tankönyvben szerepelnek. A mi tankönyveink emellett szebbek, jobban forgathatóak, és ezért a gyerekek is jobban szeretik” – mondta el lapunknak D. I., a Brassai általános iskolájának romántanára.

Székelyföldön igénylik

A többségében magyarok lakta Kovászna megyében többnyire a magyaroknak szánt román nyelv és irodalom könyveket használják az iskolákban. Keresztély Irma főtanfelügyelő figyelmeztetett arra, hogy egyetlen pedagógus sem kötelezhető a kisebbségieknek szánt tankönyvek használatára.

A szakember szerint elképzelhető olyan eset, hogy ha egy vegyes tannyelvű iskolában a romántanárnak van egy kisebb magyar csoportja és a többi mind román osztály, akkor úgy dönt, hogy egyforma módon tanít mindenkit. A pedagógusnak ugyanis „fárasztóbb” párhuzamos osztályokban párhuzamos anyaggal készülni.

Szilágyi Péter szülő azonban elégedetlen a meglévő alternatívával. „Felháborító, hogy ki vagyunk szolgáltatva a pedagógus kényelmének, és annak, hogy két rossz között – egy rossz minőségű, úgynevezett kisebbségi és egy magyarok számára megterhelő, úgynevezett többségi tankönyv között – választhatnak. Akkor fognak a magyar gyerekek megtanulni jól románul, ha idegen nyelvként tanulják, megfelelő minőségű könyvekből” – mondta az elégedetlen szülő.

Alternatív tanterv is van

Mint ismert, a Balázs Lajos csíkszeredai egyetemi tanár vezette munkacsoport már korábban elkészítette a román oktatás alternatív tantervét a magyar diákok számára, ám „bevetéséhez” törvénymódosítás kell.

Az RMDSZ-nek tavaly azt már sikerült elérnie, hogy az új oktatási törvény 1-8. osztályban tegye lehetővé az alternatív tanterv és tankönyvek használatát, ám a jogszabály nem lépett érvénybe, mert megbukott az Alkotmánybíróságon. Daniel Funeriu oktatási miniszter szintén új oktatási törvény előterjesztésére készül, ám tervezetét még nem bocsátotta közvitára.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.