Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 20.11.2006
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Szucher Ervin
Titlul articolului: Nehéz a román
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=6380


A kisebbségi diákok számára készített sajátos román nyelv és irodalom tanterv kidolgozásáról döntöttek a hétvégén Szovátán a pedagógusok. A Teleki Oktatási Központban tanácskozó 36 tanító és román nyelvet oktató tanár két hónap alatt olyan programtervezetet kíván kidolgozni és az oktatási tárcához benyújtani, amely a kisebbségi diákok számára lehetővé teszi, hogy más tanterv alapján tanulhassák a románt. A jelenlegi tanterv alapján oktatott tananyag elsajátítása nemcsak a magyar, hanem a román nemzetiségű diákoknak is gondot okoz – vonták le a következtetést a pedagógusok.

A nem anyanyelvként használt nyelv
„Nem idegen vagy második nyelvként akarjuk meghatározni a román nyelvet és irodalmat, mert ez a megfogalmazás egyesek számára sértő lehet. Ezért a nem anyanyelvként használt nyelv megnevezést találtuk a legszerencsésebbnek” – fejtette ki Matekovits György Mihály. Az oktatási minisztérium igazgatója elmondta, az alternatív tanterv elfogadása speciális tankönyvek és új vizsgarendszer bevezetését is feltételezné. Matekovits örvendetesnek tartja, hogy a magyar nemzetiségű pedagógusok évek óta hangoztatott elképzelését egyre több, magyar osztályokban tanító román oktató is felkarolta. A tanácskozáson részt vettek olyan román nemzetiségű pedagógusok is, akik magyar osztályban tanítanak. „A román kollégák is belátják, hogy könnyebb helyzetben lennének, ha a magyar gyerekek egy számukra kidolgozott speciális tanterv szerint tanulhatnák az állam nyelvét” – állítja a minisztériumi igazgató.

Cél a hasznosítható tudás megszerzése
Doina Baba hét éve tanít a többségében magyarok lakta Biharszentjánoson. Meggyőződése, hogy munkája eredményesebb lenne, ha a minisztérium változtatna elavult nézőpontján, és főként a napjainkban használt román nyelv, és nem annak archaikus vagy regionális változatainak tanítását írná elő. „A kisebbségek alkotta osztályokban szerencsésebb lenne a román nyelvű társalgásra összpontosítani, az irodalomelméletet pedig csak a hetedik-nyolcadik osztályban tanítani” – vázolta elképzeléseit a pedagógus. Hasonlóan vélekedett temesvári kolléganője, a Bartók Béla Gimnáziumban tanító Nicoliţa Mazilu is. „Az érvényben lévő tanterv szerint olyan dolgokat kell erőltetnünk, amiből a gyermek nem sokat ért, és nem is veszi hasznát. A tanterv, a tankönyvek még a román gyerekek számára is túl bonyolultak. A más nemzetiségű gyerekek tudását külön vizsgarendszer alapján kellene felmérni” – sorolta észrevételeit a tanárnő. „Azt kell megértetnünk a román féllel, hogy az alternatív tanterv bevezetésével csak azt akarjuk, hogy a mi gyermekeink is jól megtanuljanak románul” – összegzett Matekovits.


Szakképzés a szórványban élőknek
n Olyan felnőttképzési rendszert kell kiépíteni, amely lehetővé teszi a szórványban élők továbbtanulását. A cél az, hogy korszerűen, az Európai Unió elvárásainak megfelelően működhessen a kulturális menedzsment ezekben a térségekben – hangzott el A szórvány közművelődési helyzete és jövőképe című, Marosvásárhelyen megszervezett konferencián. A Romániai Magyar Népfőiskolai Társaság, a Kovászna Megyei Művelődési Központ és az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros megyei szervezetének közös rendezvényén leszögezték: egyre fontosabbá válik, hogy szakképzett, oklevéllel rendelkező személyek irányítsák régiójuk kulturális életét. Ennek érdekében a jelenleg működő továbbképzési formák mellett két-három hónapos tanfolyamok szervezésével, illetve egyetem utáni mesterképzéssel kell  kiegészíteni a kulturális menedzsment oktatását.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.