Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 2/20/2007
Tematica: problema emigranţilor români din Italia
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Králik Lóránd
Titlul articolului: Ötmilliárd euró vendégmunkából
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2103&cikk=57380


Numele cotidianului

Articolul:

Az elmúlt négy évben átlagosan egymilliárd euróval nõtt a román vendégmunkások által hazautalt valuta mennyisége.

Bár tavaly úgy tûnt, hogy az összeg stagnálni fog, az utolsó hónapban megdõlt a rekord, hiszen korábban egy hónapban soha nem érkezett még egymilliárd euró fölötti összeg. A múlt év decembere a beérkezõ 1,3 milliárd euróval mindenképpen rekordhónapnak számít, ugyanis háromszor nagyobb összeg érkezett ebben az idõszakban, mint egy évvel korábban ugyanakkor.

A Román Nemzeti Bank korábbi becslései szerint egyébként az összegnek csak mintegy 60 százaléka érkezik bankszámlára, a vendégmunkások megtakarításaik 40 százalékát saját maguk hozzák haza, vagy ismerõseik révén küldik. A közelebb fekvõ országokból, Ausztriából vagy Magyarországról ritkábban utalják haza az összegeket, ezeket a vendégmunkások általában zsebben hozzák be az országba, így ezekrõl nincs, nem is lehet pontos kimutatás. A szakemberek szerint a nyári hónapokban csökkenõ összegek is azt igazolják, hogy a nyári vakációra egyre nagyobb tömegben hazatérõ munkások is magukkal hozzák megtakarításaik egy részét.


:: Egy korábbi, a Nemzetközi Migrációs Hivatal (IOM) által végzett felmérés szerint a román vendégmunkások 31 százaléka dolgozik Olaszországban, 20 százalékuk Spanyolországban, 10 százalékuk pedig Németországban. Magyarország csak a hatodik célország 3 százalékkal, Franciaország és Nagy-Britannia mögött. Az erdélyi magyar vendégmunkások közül sokan dolgoznak Magyarországon, fõleg az építõiparban, de az utóbbi idõben népszerû célponttá vált Olaszország is. A felmérések szerint a vendégmunkás profilja: 15–44 év közötti férfi, szakiskolai vagy középiskolai végzettséggel, szakképzett munkás, átlagosan folyamatosan 23 hónapig vállal munkát külföldön és többnyire városi környezetbõl származik.


Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank kormányzójának tanácsadója szerint a vendégmunkások decemberben hazaérkezõ pénze – amely mellett még tavaly, év végén egy igen jelentõs mennyiségû beáramló spekulációs tõke is megjelent – hajtotta fel a lej árfolyamát, s emiatt az euró árfolyama a novemberi 3,49 lejes szintrõl 3,36 lejig zuhant. A banki szakember a The Money Channel televíziócsatornán azt is kifejtette, hogy a hazaküldött pénz nagy részét elköltötték, s nemcsak a karácsonyi vásárlásokra, hanem voltak, akik ingatlanvásárlásokra fordították. Korábban, fõleg az ezredforduló utáni években a vendégmunkások által hazaküldött összegek jelentõs részét házépítésre fordították. Ilyen jelenséggel lehet találkozni Szatmárban, az Avas vidékén és Máramarosban, a Tisza és a Visó völgyében, ahol bizonyos falvakból a munkaképes férfi lakosság több mint 80–90 százaléka dolgozik külföldön, fõleg Németországban és Franciaországban.

Az elmúlt két évben is jelentõsen nõtt a vendégmunkások száma: míg 2005 elején még 850 ezer–1 millió személyre becsülték az állandó jelleggel külföldön dolgozók számát, ma már a legóvatosabb becslések szerint is mintegy 1,5–1,6 millióan dolgoznak külföldön, sõt a nyári idényben is több százezren vállalnak külföldön idénymunkát. Növekedett a vendégmunkások által hazaküldött valutamennyiség is: míg 2003-ban havonta átlagosan mintegy 200 eurót küldtek haza, mostanra az egy személy által átlagosan hazautalt összeg 250–280 euró között mozog.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.