Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 01/7/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Rostás Szabolcs
Titlul articolului: Lőttek a választási koalíciónak
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=20713


Numele cotidianului

Nem kíván szövetséget kötni az RMDSZ az MPP-vel a parlamenti megmérettetésen A helyhatósági választásokhoz hasonlóan az őszi parlamenti megmérettetésen is kútba eshet a két magyar politikai alakulat közötti együttműködés, miután az RMDSZ elutasította az MPP koalíciós javaslatát. „Szó sem lehet róla” – reagált Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke a Magyar Polgári Párt kezdeményezésére,

miszerint a két szervezet kössön választási koalíciót az ősszel esedékes parlamenti megmérettetés előtt. Mint arról beszámoltunk, Szász Jenő, az MPP vezetője nyílt levélben fordult együttműködési javaslattal Markó Béla RMDSZ-elnökhöz. Az erdélyi magyarság parlamenti képviseletének megőrzése és erősítése érdekében az MPP a két párt önállóságát és sajátos arculatát biztosító választási koalíció létrehozását ajánlja az RMDSZ-nek, amellyel közösen, a személyi alkalmasság és a politikai arányosság szempontjainak figyelembevételével nevezné meg a képviselő- és szenátorjelölteket. „A magyar választási koalíció létrejötte és sikeres szereplése olyan jótékony társadalomlélektani hatással lehet erdélyi magyar közösségünkre, illetve pozitív politikai hatással a jelenleg különösen zaklatott erdélyi magyar közéletünkre, amely új fejezetet nyithat az erdélyi magyarság 1990 utáni történetében” – állapítja meg Szász Jenő. A politikus egyébként felrója Markónak, hogy a júniusi helyhatósági megmérettetést megelőzően elutasította az MPP együttműködési javaslatát, ami szerinte többek között a marosvásárhelyi polgármesteri tisztség ismételt elvesztését eredményezte, miután a polgáriak által jelöltként javasolt Bölöni László labdarúgóedző helyett a szövetség Borbély László minisztert indította. „A döntés az önök kezében van. Ha a személyes gyűlölködést, a nemzeti kishitűséget, a politikai kirekesztést választják, és mindezt hatalmi gőggel és erőfitogtatással elfedik, akkor kockáztatni fognak. Akárcsak Marosvásárhelyen. És mindennek az egyedüli vesztese az erdélyi magyarságunk lehet” – szerepel az MPP elnökének levelében, amelyben Szász úgy véli: felelős együttműködés hiányában a két alakulat ősszel is elveszítheti az erdélyi magyar választópolgárok több mint felét azáltal, hogy ezek nem mennek el szavazni, vagy ha mégis, akkor nem magyar pártokra voksolnak.
Ezzel szemben Kelemen Hunor azért zárja ki az együttműködés eme formáját, mert választási koalíció esetében a parlamenti küszöb ötről nyolc százalékra nő. Az RMDSZ ügyvezető elnöke a bukaresti Új Magyar Szó napilapnak úgy nyilatkozott: a polgári jelöltek az arányosság elve alapján a szövetség jelképe, a tulipán alatt indulhatnának a választásokon, amelynek idejére kilépnének az MPP-ből, ám utána a pártot képviselhetnék a törvényhozásban. Gyakorlatilag ezt lebegtette meg az RMDSZ miniparlamentjének hétvégi ülésén Markó Béla is, leszögezve: a választási együttműködésre a szövetség égisze alatt kell megoldást találni, mivel szerinte Erdélyben nem lehet kétpólusú magyar politikát kiépíteni. Szász Jenő azonban tegnap egyértelművé tette: a polgári alakulat nem hajlandó részt venni a választásokon az RMDSZ keretében, mivel elveszítené önálló politikai identitását. „Sem szervezetként, sem jelöltekként nem válhatunk egy másik párt politikai eszközévé. Jelen pillanatban a romániai magyarság számaránya mintegy hétszázalékos, és ha a közösség tagjai azt látják, hogy egységesek vagyunk, akkor elmennek szavazni, így nem kerül majd jelentős erőfeszítésbe átlépni a nyolcszázalékos küszöböt” – nyilatkozta tegnap a polgári alakulat elnöke. Egyébként a parlamenti választásokon való esetleges együttműködés témája szerepel Markó Béla és Tőkés László püspök, EMNT-elnök hét végi marosvásárhelyi megbeszélésének napirendjén is.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.