Numele cotidianului: Krónika Anul şi data apariţiei: 26.04.2006 Tematica: legea minorităţilor naţionale Categoria articolului: ştiri Autorul articolului: MTI Titlul articolului: Újabb EP-levél Romániáról Numărul fotografiilor: 0 Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=2129
A romániai magyar nyelvû oktatás problémája, az egyházi ingatlanok, a kisebbségi törvény, a helyhatósági választási törvény, valamint a magyar ajkú romák kettõs diszkriminációjának ügye is szerepel abban a levélben, amelyet európai parlamenti képviselõk egy csoportja juttatott el Olli Rehn európai bizottsági felelõshöz a Romániáról készülõ újabb brüsszeli jelentéssel kapcsolatban. A dokumentumnak döntõ szerepe lesz abban a kérdésben, hogy el kell-e egy évvel halasztani a két balkáni ország 2007 januárra tervezett csatlakozását. A mostani levél – amelyet néppártiak, liberálisok, zöldek írtak alá – arra is felhívja a figyelmet, hogy a magyar kisebbség kérdését nem lehet csak mint romániai kérdést kezelni, mert kihat egész Délkelet-Európára. Kitér a szöveg arra is, hogy a romániai magyar civil társadalom véleményét az RMDSZ nem minden esetben közvetíti. Utalnak ugyanakkor arra, hogy az EU-tagországok kormányait képviselõ tanács február 20-án határozatot hozott Horvátországgal kapcsolatban. Ebben egyebek között jelzi azt az elvárását, hogy a kisebbségek arányos képviseletet kapjanak a helyi és területi hatóságokban, igazságügyi szervekben, közigazgatási szervekben, illetve a kormány biztosítsa a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, mégpedig az uniós országokban alkalmazott legjobb gyakorlatoknak megfelelõen. „Ez sokkal szigorúbb, mint amit a bizottság Romániától követel” – vélte Schöpflin György fideszes képviselõ. Múlt héten közös levelet intézett Rehnhez két magyar EP-delegációvezetõ, Tabajdi Csaba (MSZP) és Szent-Iványi István (SZDSZ) is, ugyancsak fölvetve a magyar kisebbség, illetve a kisebbségi törvény problémáit. |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|