Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 29.11.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Ismét elmarasztalták Romániát Brüsszelben. Kemény bírálat kisebbségi ügyekben
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=162



Az Európai Parlament Külügyi Bizottsága szerdán döntött a Románia és Bulgária csatlakozásának állását vizsgáló jelentésről. A Romániáról szóló jelentés a sok – különböző politikai csoportokban ülő magyar képviselők által beadott – indítvány hatására a kisebbségeket érintő kérdésekben kritikus hangvételű lett. Gál Kinga módosító indítványainak többsége bekerült a határozattervezet szövegébe, így az ingatlanok tényleges visszaszolgáltatása, a romák védelmét szolgáló intézkedések tényleges alkalmazása, illetve a vállalások helyi szinten való életbe léptetése. A jelentés politikai kritériumként határozza meg a kisebbségek helyzetének javítását, többek között elégedetlenségét fejezve ki a még hatályban lévő választási törvény diszkriminatív volta miatt.
      A legfontosabb eredménynek Gál Kinga azt tartja, hogy újra sikerült, egyebek mellett az ő indítványai segítségével elérni, hogy a szöveg utaljon rá: további lépések szükségesek a magyar kisebbség védelme területén, a szubszidiaritás és önkormányzatiság elveinek alapján. A képviselőasszony szerint a jelentés azért is fontos előrelépés, mert felhívja a román hatóságokat, hogy teljes mértékben támogassák a magyar kisebbség felsőoktatását, gondoskodva a szükséges anyagi feltételekről.
      Az EU-Románia Vegyes Bizottság legújabb brüsszeli ülésén jelen van Olli Rehn bővítési biztos, Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos, egyben az Európai Bizottság alelnöke, Mihai Răzvan Ungureanu, Románia külügyminisztere és Anca Boagiu, Románia európai integrációs minisztere. Gál Kinga, mint a vegyes bizottság alelnöke, a Koppenhágai Kritériumok teljesítése, a Csatlakozási Vállalások témakör vezérszónokaként szólalt fel, és a Moscovici-jelentéshez hét lényeges ponton nyújtott be módosító indítványt, többek között a roma kisebbséggel szembeni diszkriminációról, az ingatlan-visszaadásokról – ezen belül az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról, a magyar nyelvű oktatásról, a magyar nyelvű állami egyetem létrehozásáról, továbbá – a kisebbségi közösségek igényeire való tekintettel – konkrét lépéseket sürgetett a decentralizáció és önkormányzatiság területén. Gál Kinga képviselőasszony rámutatott: „Fontos, hogy felhívjuk az Európai Bizottság figyelmét: nem szabad a teljesítményt csupán a vállalások szerint értékelni, hanem nagyon fontos, hogy ezeknek a helyi szinten való életbe léptetését is nyomon kövessük és számon kérjük.”
      Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője a szavazást kommentálva elmondta: az Európai Parlament továbbra is szigorú megfigyelés alatt tartja Romániát, és adott esetben támogatni fogja a védzáradék alkalmazását is. A szocialista politikus szerint a jelentésben a Külügyi Bizottság Tabajdi Csaba, Szent-Iványi István, Gál Kinga, Harangozó Gábor, Toomas Hendrik Ilves, Michel Ebner és mások módosító indítványainak jóvoltából kifejezi aggodalmát a kisebbségi törvény elfogadásának késlekedése miatt, valamint a választójogi törvény kisebbségekre nézve diszkriminatív volta miatt, és felszólítja Romániát, hogy tartsa tiszteletben a koppenhágai politikai kritériumokat. A jelentés megerősíti, hogy további lépések szükségesek a romániai magyar közösség védelme érdekében a szubszidiaritás és az önkormányzatiság (lényegében az autonómia) elveivel összhangban. Tabajdi úgy vélte, hogy a kemény hangú jelentés a magyar EP képviselők összefogásának és kiváló együttműködésének, valamint a Finnugor Fórum és a Nemzeti Kisebbségügyi Intergroup lobbyerejének köszönhető. Bízik benne, hogy a figyelmeztetés még idejében érkezik Románia számára, és a román parlament – a kormány ígéretének megfelelően – mihamarabb elfogadja a kisebbségi törvényt.
      A Külügyi Bizottság által múlt héten elfogadott jelentésről az Európai Parlament decemberben szavaz.
      A megfigyelői státusban megjelent román szociáldemokrata és demokrata párti képviselők Brüsszelből hazatérve úgy nyilatkoztak, hogy a kisebbségi törvény elfogadása nincs összefüggésben Románia EU-csatlakozásával. Véleményük szerint a Külügyi Bizottság jelentésének (amely szerintük a magyar lobby nyomására született) kisebbségi kitételei nem kötelező érvényűek.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.