Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Székelyhon
Anul şi data apariţiei: 04-12-2012
Tematica: problematica steagului secuiesc
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Nagy D. István
Titlul articolului: Tamás Sándor: le kell váltani a prefektust
Numărul fotografiilor: 3
Acces online: https://www.szekelyhon.ro/aktualis/haromszek/tamas-sandor-le-kell-valtani-a-prefektust


Codrin Munteanu prefektus elmozdítása egyike lesz az RMDSZ háromszéki területi szervezete feltételeinek, amennyiben a szövetség sikerrel veszi a vasárnapi megmérettetést, és kormányzati felkérést is kap - szögezte le Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke.Tamas Sandor cimerekkel_dokumentumokkal (4)_bTamás Sándor az idézések lázító tartalmából is idézett
Az RMDSZ területi elnöke kedden részletesen számba vette Kovászna megye kormánybiztosának eddigi tevékenységét, rámutatva, hogy Codrin Munteanu nem kevesebb mint 18 különböző ügyben kezdeményezett eljárást a megyei, illetve a helyi önkormányzatok ellen májusi beiktatása óta.
Mint kiderült, a prefektusi hivatal vezetője által kezdeményezett bírósági eljárások sok esetben már az abszurditás határát súrolják. Példaként említhető Bodok község, amelynek önkormányzata ellen a prefektus összesen négy eljárást indított, többek között azt kérve az ítélőszéktől, hogy kötelezzék a polgármesteri hivatalt, hogy az erdei utat jelző tábla feliratát módosítsa, oly módon, hogy a román szöveg a magyar nyelvű felett szerepeljen, ugyanazon betűtípussal és méretben. A legtöbb kereset egyébként a magyar feliratokat érinti, illetve ott szerepelnek Kovászna megye és Kovászna város zászlaja és Háromszék címere ellene indított, valamint az uzoni községházára kitűzött székely zászló eltávolítását célzó keresetek.
Tamas Sandor cimerekkel_dokumentumokkal (1)_bA megyezászlón is szereplő címer általános szimbólumokat tartalmaz
A háromszéki címerben Munteanu azt kifogásolja, hogy nincs román elem benne. Tamás Sándor a tájékoztatón több román nemesi család címerét is bemutatta, amelyekben szerepel a kardot tartó páncélos kar szimbóluma, ami ennek alapján nyugodtan elmondható, hogy egy általános érvényű jelkép, aminek semmi köze az etnikai hovatartozáshoz. Ehhez kapcsolódóan az elnök röviden elemezte Románia címerét is, amit mellesleg az erdővidéki Köpeczi Sebestyén László tervezett a két világháború között, és amely egy föderatív állam címere tulajdonképpen. „Ez a pár példa is tükrözi, hogy nem kellene a heraldika tudományának ismerete nélkül politikai támadásokat megfogalmazni" - vonta le a következtetést Tamás Sándor.
Tamas Sandor cimerekkel_dokumentumokkal (2)_bAz székely tervezte román címer egy szövetségi államé - állítja az elnök
Munteanu eddigi kezdeményezései közül egyelőre a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum nevével kapcsolatos, Kovászna zászlajával, illetve az uzoni községháza elleniek jártak sikerrel, mivel a törvényszék alapfokon jóváhagyta a kereseteket. A céhvárosi múzeum neve kapcsán Tamás Sándor kijelentette: a tábla mindaddig a helyén marad, amíg a megyei önkormányzat vezetője lesz, és hajlandóak addig perelni, amíg szükséges az igazuk bizonyításáért, amint tették azt a megyei könyvtár igazgatósági tisztsége ügyében.
A Székelyhon.ro érdeklődésére Tamás Sándor elmondta, a székely zászlós tüntetés alkalmával elhelyezett Megyeháza-felirat ügyében még nem kaptak semmilyen jelzést a prefekturától, de meggyőződésük, hogy az év végéig megérkezik, másokkal egyetemben. Az elnök nem kívánta kommentálni, hogy kik állhatnak a prefektus mögött, csak annyira szorítkozott, hogy rámutasson: Codrin Munteanu a Hargita és Kovászna Megyei Románok Fórumának titkáraként tevékenykedett a prefektusi minőség megszerzése előtt.
„Amennyiben az RMDSZ megnyeri a választásokat, és a kormányalakításnál is szerepet kap, a háromszéki szervezetnek az egyik sarkalatos kérése a prefektus eltávolítása lesz" - zárta mondandóját az elnök.    

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.