Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 13.06.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: Román Győző
Titlul articolului: Kelemen Hunor, a képviselőház titkára szerint: Románia jövőre EU-tag lesz!
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=200


      

– Az Európai Parlament előtt felolvasott országjelentés után is megmaradt a kérdőjel, hogy Románia jövő esztendő január elsején vagy rá egy évre lesz az Európai Unió tagja. Ön szerint mikor veszik föl?
      – Amennyiben biztosra lehet venni valamit a politikában, úgy biztosra veszem, hogy Románia 2007. január 1-jétől EU-tag lesz. A legrosszabb esetben az történik majd, ami a tízekkel, többek között Magyarországgal is megesett, hogy májusban volt a belépés és június 1-jétől lettek tulajdonképpen EU-tagok. Egy ilyen kis halasztást el tudok képzelni, és így – mondjuk – januárról májusra változik a dátum.
      – Milyen érvek szólnak 2007. január 1. mellett?
      – Mindenekelőtt az, hogy az országjelentés szerint nincs olyan politikai kritérium, amelyet az ország ne teljesített volna. Nem létezik olyan piros zászló, amely Románia esetében a végzáradékot aktivizálhatná. A lemaradások többsége technikai jelegű, illetve törvényalkalmazással összefüggő. Persze, van még néhány jogszabály, amelyet októberig el kell fogadnunk, de ez hamar megtörténhet. Ilyen például a Btk., vagyis a Büntetőtörvénykönyv. Na, meg a perrendtartási törvény, amelyet azonban éppen e napokban fogadtunk el a képviselőházban. A vagyonellenőrzési hatóság létrehozását és működését szabályozó törvényt a kormány, tudomásom szerint, két héten belül a parlament asztalára teszi. A pártfinanszírozási törvényről már tárgyalnak a szenátusban. Az Olli Rehn által megemlített kisebbségi törvény is már a képviselőházban van. De az érvekhez azt is oda kell tennem, hogy az EU 2007-es költségvetésében Románia már tételként szerepel, tehát gyakorlatilag számolnak azzal, hogy jövő évtől az ország az EU tagja lesz.
      – A kisebbségi törvényt el lehet fogadni úgy is – hiszen Olli Rehn nem beszélt arról, hogy mit kell tartalmaznia –, hogy teljesen kiürítik, csak a neve marad meg. Fennáll ez a veszély?
      – Nem is mondhatta meg, mert sajnos nincs erre európai jogszabály, valamiféle normatíva. De úgy vélem, hogy Olli Rehn a kormány változatára gondolt és nem egy olyan tervezetre, amelyből egyik vagy másik fejezet hiányzik.
      – Az országjelentés szerint Romániában minden szép és jó. Az ön véleménye szerint is ez a helyzet?
      – Néhány olyan törvény, amely az igazságügyi reformra vonatkozik, megvan, sőt, az alkalmazása is elkezdődött. Világos tehát, hogy az igazságszolgáltatásban történt előrelépés. Persze, nem hinném, hogy a korrupció visszaszorult volna, hiszen ez mentalitásbeli kérdés is, de valami történt e téren. Ha azonban Románia csatlakozását és az erdélyi magyar közösség jövőjét nézem, nem az igazságszolgáltatás milyenségében látom a problémát, vagy abban, hogy hány „nagy halat” csuknak le vagy nem, hanem a mezőgazdaság helyzetében. A magyar gazdák az erdélyi magyar lakosság 35-37 százalékát teszik ki, tehát létfontosságú számunkra, hogy a mezőgazdasági ügynökségek működjenek, a gazdák felvehessék a birtokaik korszerűsítéséhez szükséges uniós pénzeket, támogatásokat. Őket elsősorban ez érdekli. Úgy látom, a legnagyobb veszély közösségünk számára az, hogy ezek a támogatások nem jönnek be. A területek felmérése és a légi felvételek szerinti azonosítása például, főleg a domb- és hegyvidéken – tehát Székelyföldön is – nagy lemaradásban van. E nélkül pedig nem fizetik ki az uniós támogatásokat, mert a legkisebb eltéréseket is szankcionálják. Lásd Magyarország esetét a csatlakozás utáni első esztendőben, amikor a támogatások jelentős részét nem tudták lehívni. Az uniós felmérések szerint Románia a támogatásoknak csak a 25-30 százalékát veheti majd fel. Ezért lobogtatják az országvezetők előtt a piros zászlókat az uniós vezérek, hiszen a törvények megvannak, csak működtetni kellene őket. Ebben látom a legnagyobb problémát, amelyet őszig meg kell oldanunk.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.