Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 05.04.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: Jakab Lőrinc
Titlul articolului: Nagysebességű kisebbségi RMDSZ-törvénytervezet. Az egyházak lassítanának
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=118



  Az RMDSZ által előkészített kisebbségi törvénytervezetet vitatta meg Kolozsváron az erdélyi magyar történelmi egyházak püspöki értekezlete, pontosabban a püspökök egy része, hiszen a megbeszélésen csak a protestáns egyházak képviseltették magukat. A római katolikus egyház vezetői vélhetően félreértések miatt nem vettek részt a találkozón.
      Mint ismeretes, a törvénytervezet szövegét az elmúlt hetekben az RMDSZ elemzés, véleménynyilvánítás céljából elküldte a civil szervezeteknek és az egyházi vezetőknek. Szabó Árpád unitárius püspök tájékoztatása szerint az egyházfők több szempontból is elfogadhatatlannak tartják a dokumentumot.
      
      – Mindenekelőtt sajnálattal állapítottuk meg, hogy a törvénytervezet tartalmi elemzésére és érdemi kiértékelésére a megadott szűk határidőn belül nem volt lehetőség. Mi ugyanis ebben a kérdésben nagyon fontosnak tartottuk volna a széles körű szakmai és társadalmi vitát, ezért úgy véljük, ebben a formájában a törvénytervezetet nem célszerű a parlament elé terjeszteni. Elvi jellegű észrevételeink közül elsőként azt emeltük ki, hogy a tervezet visszalépést jelent az 1993-ban elkészített, a kisebbségekről és autonóm közösségekről szóló dokumentumhoz képest. Nem tartalmazza ugyanis az autonóm közösség fogalmát, és emiatt nem tesz különbséget az autonóm nemzeti közösségek és a nemzeti kisebbségek között. Másrészt a tervezet nem ismeri el egyházaink és a civil szféra szerepét kisebbségi közösségeink fennmaradásában. A harmadik elvi jellegű megállapításunk az, hogy a törvénytervezet súlyos demokráciadeficitet statuál, amikor a reprezentativitás kérdését a politikai monopóliumra való törekvés szándékának veti alá, a kisebbségjogi politikai szervezetek bejegyzési kötelezettségeinek rögzítésével. Másfelől kivételt tesz e kötelezettségek gyakorlása alól a jelenlegi parlamenti képviselettel rendelkező politikai szervezetek javára.
      – Itt Ön az RMDSZ-re céloz?
      – Nyilván. Továbbá, a kulturális autonómia tanácsban a politikai képviseletet a belső választásokon elért eredmények alapján kívánatos összeállítani, nemcsak a belső választásokat megnyert szervezet képviselőiből. A törvénytervezet nem tartalmazza a nemzetiségek önálló, állami egyetemalapítási jogát, valamint ezen külön intézmények számára a számon kérhető állami anyagi támogatást sem.
      – Lesz-e az új törvénynek a felekezeti oktatásra vonatkozó szakasza?
      – Hiányoljuk a szövegben a felekezeti oktatásra vonatkozó, kötelező állami finanszírozás előírását. Az egyházaknak nemcsak lehetőségük, ahogy a szövegben áll, hanem joguk van iskolákat alapítani, amelyeket az állam a diáklétszám alapján köteles fenntartani. Ez utóbbi célkitűzést egyébként a jelenlegi kormány programja is tartalmazza. Az egyházfők, tudatában a törvénytervezet politikai indítékainak, valamint az RMDSZ váratlan érdekérvényesítő helyzetének, megállapítják: a törvénytervezetnek nemzeti közösségünk számára valódi megoldásokat kell tartalmaznia, szervesen illeszkednie kell közösségünk autonómiatörekvéseihez, azokat nem helyettesítheti, és jövőbeni érvényesülésüket nem akadályozhatja. Külön felhívjuk a figyelmet az Európai Unió érvényben lévő kisebbségvédelmi rendszerének alkalmazására, kimondottan a regionális vagy kisebbségi nyelvek chartájára, amelynek romániai ratifikációja évek óta késik.
      – Született döntés, zárónyilatkozat ebben a kérdésben?
      – Ezen megállapításokat aláírta a négy jelenlevő protestáns püspök, telefonon beszéltünk a gyulafehérvári római katolikus egyházmegyével, egyetértésükről biztosítottak: osztoznak a törvénytervezetre vonatkozó fenntartásainkban. Azt is sikerült tisztáznunk, hogy szerencsétlen félreértés miatt nem jöttek el a megbeszélésre.
      – Erős kifejezés lenne azt állítani, hogy az egyházak elutasítják a törvénytervezetet?
      – Nem utasítjuk el, hanem azt szeretnénk, ha nem elhamarkodottan kerülne ez a dokumentum a parlament elé, máról holnapra. Meg kellene hallgatni erről a civil szervezetek véleményét is, nemcsak az egyháziakét, ám sajnos mi is elég későn kaptuk meg a szöveget. Ráadásul azzal a felhívással, hogy 23-ig válaszoljunk a felkérésre, ami már a húsvéti ünnepek miatt is lehetetlenség volt. Tudjuk és érezzük azonban, hogy mennyire fontos kérdés ez az erdélyi magyarság számára, ezért hívtuk össze húsvét harmadnapjára ezt a találkozót.
      – Bizonyára fölmerült Önökben a kérdés, hogy miért siet annyira az RMDSZ ezzel a törvénnyel.
      – Nem vagyunk politikusok, de a törvénytervezet elfogadtatásának siettetése valószínűleg összefügg Románia áprilisi uniós szerződéskötésével. Azt pedig megismételném, hogy amikor egy számunkra ilyen fontos jogszabály készül, az érdekvédelmi szervezetnek időben kell kikérnie a lakosság, a civil szervezetek, valamint az erdélyi történelmi egyházak véleményét.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.