Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 3/1/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Szûcs László
Titlul articolului: Veszélyek és esélyek
Acces online: https://regi.maszol.ro/index.php?menu_id=256&cikk=2151



Két kampány között ma megkezdõdik Aradon az RMDSZ kongresszusa. Két kampány közt, hiszen vélhetõen a tanácskozásra idõzítve jelentik be a hétvégén, hogy összegyûlt a májusi európai választásra a Szövetség listájának kellõ számú támogatója.

Legalábbis az eddig ismert adatok azt sejtetik, hogy megvan a szükséges kétszázezer aláírás.

Kérdés persze, hogy milyen irányt vehet a kampányidõszak második félideje, milyen témákat érdemes májusig az elõtérbe helyezni, azokkal szavazatokat szerezni. Ez sok tekintetben függ attól is, talpon marad-e a politikai ellenfél, a függetlenként, pártfüggetlenként is emlegetett nagyváradi református püspök. Akinek talán leghangosabb kampányeszközét sikerült a héten kihúzni a konnektorból azáltal, hogy a médiában szép karriert befutott nagyváradi sportpálya-ügy kedvezõ fordulatot vett a helyi önkormányzat legutóbbi rendes ülésén.

Ennek lényege, hogy az RMDSZ vezetõi, tanácsosai által kidolgozott kompromisszumos javaslat eredményeként – amelyet a tanács ellenszavazat nélkül fogadott el – akár már a következõ tanévtõl használatba vehetik a református gimnázium tanulói az új sportpályát. Úgy is mondhatnánk, a labda most a püspök(ség) pályáján pattog. Maradva a sporthasonlatnál: a helyi viszonyok ismeretében ezt a meccset a sírból hozták vissza a megállapodás kidolgozói; a siker részben annak is köszönhetõ, hogy a hét elején meghirdetett tüntetést lefújták. Mintha megcsillant volna az értelem...

Kevésbé örömteli a másik kongresszus elõtti fejlemény, amennyiben lesz népszavazás az egyéni körzetes parlamenti választási rendszerrõl, az államfõ képes lesz  politikai akaratát érvényesíteni. S jól tudjuk, ha Bãsescu és elvbarátai részérõl ez nem is kizárólagos szempont, mégis a remélt eredmények egyike a magyar érdekképviselet kiszorítása a törvényhozásból. S jellemzõ a helyzetre, hogy akik ezt megszavazzák, azok a Szövetség korábbi és jelenlegi politikai, kormányzati partnerei. A mieink.

Európában igen sok, egymástól élesen eltérõ választási rendszer mûködik, van, ahol sok évtizedes, sõt, ennél is régibb hagyományokat követve. A legfontosabb szempont, hogy a választói akarat minél sokrétûbben érvényesüljön, minél kevesebb legyen az elveszett szavazat. Ennek az elvárásnak leginkább a vegyes szerkezetû választási szisztémák felelnek meg. A legjobbak és legbonyolultabbak között a magyar parlamenti képviselõk megválasztását szokás emlegetni, hiszen az országos lista mellett területi listákra is lehet voksolni, ezen felül a T. Ház egy részét az egyéni választókerületek gyõztesei alkotják. Így maradhatott egy korábbi alkalommal parlamenti tényezõ a küszöböt el nem érõ, ma épp megerõsödõben lévõ MDF.
 
Az RMDSZ parlamenti jelenlétét a most érvényes rendszerben két tényezõ veszélyezteti: egyfelõl a demográfiai helyzet, másfelõl annak lehetõsége, hogy belsõ politikai ellenfelei elõbb vagy utóbb elérik azt, hogy indulhassanak a választáson. Középtávon tehát minden eddiginél nehezebb az ötszázalékos küszöb átlépése. Ugyanakkor marad esély, hogy a két székely megye, továbbá Maros és a Partium egyes részei újabb néhány mandátumot jelenthessenek. Mindehhez elsõsorban az kellene, hogy a választókörzeteket ne úgy alakítsák ki, hogy elvágják a magyar közösségeket attól, hogy ezeken a vidékeken többséget alkothassanak. Van rá példa Szlovákiából, hogy miként lehet átrajzolni a politika érdekében a térképet…

Márpedig ismerve a szövetséges politikai erõket, nem sok jóra számíthatunk e tekintetben sem. Nem mondok újdonságot azzal, hogy e román politikai összefogás ellenében az erdélyi magyar egység lehetne a hatékony megoldás. Mindehhez persze kellõ politikai bölcsesség kellene. Nem csupán ez ügyben, s nem csupán Aradon.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.