Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 7/3/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Szőcs Levente
Titlul articolului: Elvben változik a szavazási rendszer
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://regi.maszol.ro/index.php?menu_id=278&cikk=7005


Numele cotidianului

Articolul:

Most már biztos, hogy módosul a választási rendszer, csak egyelőre azt nem tudni, miben állnak majd a változások.

Most már biztos, hogy módosul a választási rendszer, csak egyelőre azt nem tudni, miben állnak majd a változások. A parlamentben külön erre a célra alakult bizottság tegnap elvben döntött az egyéni szavazókerületes választási rendszer bevetéséről. Azért csak elvben, mert a jelenlegi rendszer elvetése volt az egyetlen kérdés, amelyben kétnapi vita után a pártok megegyeztek.
A bizottság tizenöt tagja közül tizenegy támogatta – a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Demokrata Párt (PD) képviselői - az egyéni szavazókerületes választási rendszer bevezetését.


Márton Árpád RMDSZ-es képviselőházi frakcióvezető / fotó: Mihály László


A Nagy-Románia Párt (PRM) két képviselője a kezdeményezés ellen szavazott, ami nem meglepő, hiszen Corneliu Vadim Tudor alakulata kezdettől fogva a listás rendszer megőrzése mellett tette le a garast. Érdekes viszont, hogy az egyéni szavazókerületes rendszer bevezetésének egyik deklarált zászlóvivője, a Konzervatív Párt (PC) tartózkodott. Az RMDSZ – amely korábban szintén ellenezte a névre szóló szavazást – ezúttal szintén tartózkodott. A szövetség vezetői azonban nemrégiben azt nyilatkozták, hogy amennyiben sikerül olyan szisztémát kialakítani, amely számol a szavazati arányokkal is, elfogadják a változást.

A tegnapi bizottsági döntés azonban nem érinti a két legfontosabb kérdést – a szavazókerületek kialakítását és a mandátumok elosztásának módját kapcsán –, így nem tudni, hogy az RMDSZ korábbi aggályai továbbra is megalapozottak-e vagy sem. A képviselői és szenátori helyek elosztása kapcsán számos elképzelés körvonalazódik. A Szociáldemokrata Párt a többségi szavazási rendszer mellett foglalt állást, érthető módon, hiszen ez a nagyobb alakulatoknak kedvez. Eszerint a szavazás megközelítőleg úgy zajlana le, mint a polgármester-választáson: valamennyi párt kerületenként egyetlen jelöltet állítana, s az megy a törvényhozásba, aki a legtöbb szavazatot szerzi. A Demokrata Párt vegyes rendszert szeretne: konkrétan azt, hogy amennyiben az első fordulóban egyetlen jelölt sem kapja meg a voksok abszolút többségét, a leadott szavazatokat osszák el arányosan a pártok között.

Az RMDSZ szintén vegyes szavazási rendszert szeretne, mégpedig úgy, hogy a választók ne egyetlen személyre szavazzanak, hanem a pártok által összeállított listáról, több jelölt közül válasszák ki a szerintük legalkalmasabb képviselőt.

A kerületek határainak megrajzolása várhatóan sok vitát gerjeszt még a parlamentben. Ehhez fűződnek egyébként leginkább az RMDSZ fenntartásai. A szövetség vezetői attól tartanak ugyanis, hogy az új rendszer bevezetése után az RMDSZ mindössze a székelyföldi szavazókerületekben szerezhet mandátumot – a kerületek kialakításától függően talán ott sem –, így a magyarság érdekképviselete kiszorulhat a parlamentből még akkor is, ha a szövetség képviselőire leadott szavazatok száma az eddigieknél is magasabb lesz.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.