Căutare Numele cotidianului: Új Magyar Szó Numele cotidianului
„A képviselőházban a kollégák fele – 22-ből 11 – új, a szenátusban pedig még nagyobb arányú a változás: a 9 szenátorból 5-en szereztek először mandátumot. Természetesen őket is ismerjük, ők is az RMDSZ-ben politizáltak, többen fiatalok. A képviselőházba bekerült két nő is, így elmondhatjuk, hogy megtört a jég, és ők is, akárcsak a többi kolléga, felkészült a négyéves mandátumra” – nyilatkozta a szövetségi elnök bukaresti sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor elmondta, nem örül annak, hogy egy-két szórványmegye képviselet nélkül maradt, például Temes megye. „Annak ellenére, hogy egyéni kerületes választási rendszer van érvényben, és kinek-kinek felelősséget kell vállalnia a saját választókerületében, azon vagyunk, hogy e szórványmegyék képviseletét is ellássuk” – mutatott rá Markó. Kiemelte, mindezek ellenére az RMDSZ-nek sikerült jó eredményt elérnie a választásokon, megcáfolva a kishitűeket, akik nem bíztak abban, hogy a szövetség ismét bekerülhet a parlamentbe ugyanolyan arányban, mint négy évvel ezelőtt. Markó rámutatott, az elmúlt évek munkáját minősíti a mostani eredmény, az új választási rendszer ellenére sikerült értékes csapatot kialakítani. „Ez annak is tulajdonítható, hogy a szövetség nagy gondot fordított arra, hogy mind a 449 választókerületben olyan embereket jelöljön, akik helyt tudnak állni a parlamentben” – magyarázta. Az idei parlamenti választásokon az RMDSZ egy szenátori hellyel kevesebbet kapott, mint négy évvel ezelőtt. Az új honatyák (lásd összeállításunkat) szombaton Marosvásárhelyen találkoznak először, ahol a sajtó is megismerheti őket. Albert Álmos (Kovászna)
Az 58 éves volt sepsiszentgyörgyi polgármester a Kovászna megyei 1-es szenátori választókerületben szerzett mandátumot. Gépészmérnökit végzett a Brassói Műegyetemen, majd a Babeş–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi karán menedzsment szakon fejlesztette tudását. 1979-től 1992-ig műhelyfőnökként dolgozott, 1992–2008 között pedig Sepsiszentgyörgy polgármesteri tisztségét töltötte be, valamint az RMDSZ területi elnökeként tevékenykedett. Béres István (Máramaros)
A Történelmi Máramaros területi, valamint a máramarosszigeti városi RMDSZ-szervezet 47 éves elnöke Máramaros megye 6. képviselői választókerületében jutott be a parlamentbe. Béres a brassói erdészeti egyetem erdőmérnöki karán végzett 1990-ben, 2004-ben a kolozsvári műszaki egyetem informatika szakán végzett, 2008-ban pedig a brassói erdészeti egyetemen doktorált. Erdőmérnökként és alpolgármesterként tevékenykedett. Bokor Tibor (Kovászna)
A 46 éves politikus Kovászna megye 2-es szenátori választókerületében került ki győztesen. Fizikát végzett a Babeş–Bolyai-egyetemen; 1986-tól tanár, 1996-tól a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum igazgatóhelyettese, majd 1999-től igazgatója. 1994-től a kézdivásárhelyi RMDSZ választmányának tagja, 1996-tól önkormányzati képviselő, az RMDSZ frakciójának a vezetője, 2001– 2003 között a kézdivásárhelyi RMDSZ elnöke, 2003-tól pedig elnökségi tag. Cseke Attila (Bihar)
A 35 éves jogász-politikus Bihar megye 1-es szenátori választókerületében nyert. 2002 júliusától jogtanácsos, a Bihar Megyei Tanács elnökének tanácsosa, 2002–2004 között a nagyváradi római katolikus püspökség jogi tanácsadója. 2005 januárjától államtitkár, kormányfőtitkár-helyettes. 2003-tól a Szövetségi Képviselők Tanácsának tagja, 2007 júniusától az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke. Derzsi Ákos (Bihar)
A 46 éves politikus Bihar megye 1-es képviselői választókerületében indult. 1987-ben végzett a petrozsényi Bányászati Egyetemen, 2006-ban a Babeş– Bolyai-egyetemen közigazgatási mesterfokozatot szerzett. 1987–1995 között a sonkolyosi kőbánya mérnöke, majd részlegvezetője, 1995-től 2007-ig a Bihar Megyei Területi Munkaügyi Igazgatóságon dolgozott. 2007-től a Munkaügyi, Család és Esélyegyenlőség Minisztériumának államtitkára. Édler András György (Kovászna)
A 36 éves vállalkozó Kovászna megye 1-es számú képviselői választókerületében jutott mandátumhoz. 1997-ben végzett a brassói Transilvania Egyetem közgazdasági karának nemzetközi gazdasági kapcsolatok szakán, továbbá könyvelői és vállalatfelértékelői, valamint turisztikai menedzseri képesítést is szerzett. 1996-tól sikeres vállalkozó, gazdasági, ügyvezető és vezérigazgatói tisztségeket töltött be különböző sepsiszentgyörgyi vállalatoknál. Faragó Péter (Arad)
A 31 éves újdonsült képviselő Arad megye 7-es választókerületéből került be a román törvényhozásba. A Temesvári Műszaki Egyetemen végzett, 2002–2004 között a Progress Alapítvány előadójaként dolgozott, 2004–2006 között az Iskola Alapítvány számítógépes adatkezelőjeként, majd 2006-tól Románia parlamentjében előadó. 2004-től RMDSZ-tag, 2006-tól pedig az Arad megyei RMDSZ-szervezet ügyvezető alelnöke. Farkas Anna Lili (Brassó)
Az 53 éves politikus Brassó megye 6-os választókerületében szerzett képviselői mandátumot. 1978-tól matematikatanár, 1989-től általános iskolai igazgatóhelyettes, 1997–2008 között pedig főtanfelügyelő-helyettes. A matematikatanári oklevél megszerzése mellett egyetem utáni képzésen is részt vett. Politikai tevékenységet 1998-tól végez, amikor a brassói RMDSZ-szervezet ügyvezető alelnöke lett, 2008 júliustól pedig városi tanácsos. Günthner Tibor (Szatmár)
Az 53 éves politikus Szatmár megye 2-es szenátori kerületében győzött. 1981-ben végzett a bukaresti Ion Mincu Műépítészeti Egyetemen, azóta a Szatmár Megyei Tervezőintézet munkatársa, 1991-től pedig cégvezetője. 1992–2004 között szatmárnémeti RMDSZ-es városi tanácsos, a városrendezési bizottság elnöke, 2004-től a megyei tanács területrendezési bizottságának elnöke, frakcióvezető, 2007 decemberétől 2008 júniusáig a megyei tanács alelnöke. Gyerkó László (Hargita)
A 42 éves közgazdász-vállalkozó Hargita megye 1-es szenátori kerületében jutott mandátumhoz. 1994-ben a gyöngyösi Károlyi Róbert Főiskola gazdaságmérnöki szakán, 2000-ben pedig a Temesvári Egyetem közgazdász-mérnöki szakán végzett. 2006-ban mesteri fokozatot szerzett üzleti jogból a bukaresti Nicolae Titulescu Egyetemen. 1990-től volt tanár, könyvelő, pénzügyi ellenőr, hitelfelügyelő, valamint igazgató. 2005-től az Állami Privatizációs Hatóság alelnöke. Korodi Attila (Hargita)
A 31 éves miniszter Hargita megye 1-es képviselői választókerületéből jutott be a parlamentbe. 2001-ben végzett a bukaresti Műszaki Egyetem gazdasági mérnök szakán, német nyelven. 2003-ban mesterizett stratégiai menedzsmentből, 2005-ben pedig a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok doktori képzésén vett részt. 2005–2007 között a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium európai integrációért felelős államtitkára, 2007-től a tárca vezetője. Kötő József (külföld)
A 69 éves politikus Afrika és a Közel-Kelet, azaz a 4-es külföldi képviselői kerület jelöltjeként szerzett mandátumot, mindössze 34 szavazattal, visszaosztással. A filológiai tudományok doktora, több mint négy évtized alatt volt a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója, egyetemi tanár a Babeş–Bolyai-egyetem Színi Fakultásán, oktatási államtitkár, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke, az RMDSZ ügyvezető alelnöke. Olosz Gergely (Kovászna)
A 32 éves politikus Kovászna megye 3-as képviselői kerületéből került be a törvényhozásba. Közgazdasági oklevelet szerzett Győrben, a budapesti ELTE-n jogi szakokleveles közgazdász lett, közintézményi menedzsmentből mesterizett, jelenleg Szegeden doktorál. Az Országos Urániumtársaságnak volt igazgatója, valamint az Országos Energiaszabályzó Hatóság volt elnöke. Idén ősszel parlamenti képviselő lett, miután megüresedett egy RMDSZ-es hely. Pál Árpád (Hargita)
Az 54 éves politikus Hargita megye 4-es képviselői kerületében győzött. 1981-ben a Kolozsvári Műszaki Egyetem Mechanika Karán végzett, 2005-ben a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetemen energetikai menedzsmentből szerzett oklevelet. 1992– 1997 között Gyergyószentmiklós alpolgármestere, 1997– 2004 között pedig polgármestere. 2004-től 2006-ig az Országos Energiatakarékossági Ügynökségnél dolgozik, 2006–2008 között a Gyilkostó Szövetkezet elnöke. Pálfi Mózes Zoltán (Kolozs)
A 65 éves politikus Kolozs megye 9-es képviselői kerületében szerzett mandátumot. Meteorológus a magashegyi megfigyelő állomásokon (Kisbánya, Radnai-havasok, Vlegyásza), hegyimentő. Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének alapító tagja, a Kolozs Megyei Tanács volt alelnöke. 16 év önkormányzati tapasztalat van a háta mögött: RMDSZ–MKT-tag, volt SZKT-tag, ügyvezető titkár, megyei alelnök, országos önkormányzati tanácsi alelnök, OÖT-titkár. Pető Csilla (Bihar) Az 51 éves politikus Bihar megye 8-as képviselői kerületében nyert mandátumot. Pszichológiát végzett, nevelésmenedzsmentből mesterizett. 15 éve szaktanfelügyelő. 1998–2003 között a Bihar megyei RMDSZ oktatási ügyvezető alelnöke, 2003-tól 2006-ig a Bihar megyei RMDSZ-választmány oktatási szakbizottságának elnöke, 2003-től 2007-ig a SZET állandó bizottságának titkára, 2007-től pedig a Kulturális Autonómia Tanács tagja. 2004–2008 között nagyváradi tanácsos. |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară. În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date. Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize. |