Megtört a jég tegnap az új választási rendszert kidolgozó parlamenti szakbizottság vitáján. Miután hétfőn az ülést szavazatképtelenség miatt felfüggesztették, tegnap a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Demokrata Párt (PD) és az RMDSZ képviselői megállapodtak a Pro Democratia Egyesület vegyes, kompenzált egyéni választókerületes rendszerről szóló elvi javaslatában. Márton Árpád, az RMDSZ szakbizottsági tagja lapunknak elmondta, arról döntöttek, hogy a bizottság valamelyik vegyes, kompenzációs rendszert veszi majd figyelembe.
Tájékoztatása szerint a tegnapi megállapodás abban összegezhető, hogy a mandátumok egy részét egyéni választókerületekben lehet megszerezni, másik részét pedig valamilyen kompenzációs vagy arányos, illetve arányosítást elősegítő rendszerben osztják újra, ám ilyen rendszerből legalább tíz féle létezik, így az arányokról sem határoztak. Ez kapta meg végül is a szükséges 10 szavazatot, egyebek között az RMDSZ képviselőét is.
Fotó: Mihály László
„Ha én ellene voksolok, vagy akár tartózkodom, akkor patthelyzet alakul ki, mert a bizottság gyakorlatilag egyetlen rendszer mellett sem döntött. Így kizárólag a továbblépés kedvéért szavaztam igennel” – magyarázta az ÚMSZ-nek voksát a magyar politikus, hozzátéve: „Senkit se lepjen meg viszont esetleges ellenszavazatunk, ha másfajta mechanizmusokat próbálnának meg alkalmazni”. Az RMDSZ és a nem magyar kisebbségek képviselőinek pozitív szavazatát a PD képviselője, Valentin Iliescu is értékelte, aki köszönetet mondott nekik azért, hogy voksukkal lehetővé tették a választási törvény reformjáról szóló vita folytatását.
Márton Árpád közölte azt is, az RMDSZ azt akarja, hogy az egyéni választókerületek ne lépjék túl a megyehatárokat, kijelölésüknél ne szaggassanak szét közigazgatási egységeket, „ne legyen összevissza rajzolgatás”. Egészen pontosan: „ne fordulhasson elő olyasmi, hogy a többségében magyarok lakta területeken oly módon határolják be a választókerületeket, hogy román többségű vidékeket is hozzájuk csatolnak. Biztosítékként minderre azt szeretnénk, ha törvénybe foglalnák az egyéni választókerületek meghatározását” – tette hozzá.
A PNL egyébként közölte, olyan különrendelkezések bevezetésére törekszik, amelyekkel elkerülhetővé válik az, hogy a kisebbségek hátrányos helyzetbe kerüljenek a mandátumok újraelosztásánál. A vita során elbukott a PSD kétfordulós, többségi típusú egyéni választókerületes rendszerre tett javaslata, amely, hírek szerint, Traian Bãsescu államfő támogatását is élvezte.
A szavazatok elosztási módja már a következő ülés vitatémáját képezi. Mihai Voicu szakbizottsági elnök szerint erre azt követően kerül sor, hogy a kérdésben minden parlamenti csoport kifejtette álláspontját. Pontos dátumot azonban nem tudott mondani, de leszögezte: a továbblépés kizárólag a pártok politikai akaratán múlik.