Numele cotidianului: Új Magyar Szó Anul şi data apariţiei: 19.02.2007 Tematica: legea minorităţilor naţionale Categoria articolului: interviuri Autorul articolului: Gujdár Gabriella Titlul articolului: Új testület segítené a kisebbségi törvényt - Interjú Markó Attilával az RMDSZ Kulturális Autonómiatanácsának létrehozásáról Acces online: https://maszol.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=18106
– Én annak vagyok a kezdeményezõje, hogy az RMDSZ rendszerén belül létrehozzuk a kulturális autonómiatanácsot, amely a Szövetség belsõ reformjának egyik legfontosabb lépését jelentené. Magát a szöveget egy olyan bizottság készítette, amelynek én nem voltam tagja, de az elvi kérdésekben sokat egyeztettünk. A tervezet szerint a SZET munkáját, amely az erdélyi magyar civil szféra elsõ háza az RMDSZ-en belül, átvenné az autonómiatanács. Milyen plusz hatáskörei lesznek az autonómiatanácsnak? – Nagyon sok mindent tartalmaz, de nem is igazán a hatáskörök szempontjából lényegesek a módosítások. Ez a testület részt vesz azokban a döntésekben, amelyek a romániai magyarság oktatási, kulturális kérdéseiben megszületnek. Gyakorlatilag az összetételébe bekerülnek azok a szervezetek, amelyek eddig az SZET-ben kaptak helyet, de amennyiben a kisebbségi törvényt elfogadják nem kell ismét alapszabályzatot módosítani. A tanács hatásköreit a törvénybe foglaltakkal és az abban szereplõ jogosítványokkal kibõvítjük. Ezek szerint a Kulturális Autonómiatanács a kisebbségi törvénybe foglalt jogok érvényesítését segítené elõ. – Pontosan errõl van szó. A kisebbségi törvény majdani elfogadása esetén, amennyiben a kulturális autonómiatanácsok létesítése – úgy ahogy azt a kormányprogram is elõírja – a jogszabályban marad, akkor az RMDSZ szempontjából az átmenet simábbá, könnyebbé válik. A kulturális autonómiatanács célja megkönnyíteni a törvény elfogadását. Fontos, hogy addigra egy kész és bejáratott intézményünk legyen. Mi lesz a szerepe az autonómiatanácsnak, ha a törvényt nem fogadják el? – Az RMDSZ akkor is következetes marad ahhoz az elvhez, amelyet a kisebbségi törvényben is felvázolt, hogy a közösségnek legyen egy olyan szerve, amely részt vesz és döntéshozóként is jelen van azokban a közösség oktatási és kulturális életét érintõ kérdésekben. Magát az elvet bevisszük az RMDSZ belsõ szabályzatába, de ez önmagában nem elegendõ, ettõl az autonómia- tanácsnak még nem lesz az intézményekkel szemben vagy velük együtt törvényes hatásköre. Milyen összetétele lesz az új testületnek? – A tanács összetétele nem tér el nagyban a SZET összetételétõl, tehát ugyanazok a civil szervezetek kapnak benne helyet. Változást jelent, hogy az autonómiatanács szerkezetébe bekerül a területi elv is azáltal, hogy a területi szervezetek is küldenek egy-egy képviselõt. |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|