Numele cotidianului: Új Magyar Szó Anul şi data apariţiei: 29.03.2007 Tematica: legea minorităţilor naţionale Categoria articolului: reportaje Autorul articolului: Lokodi Imre Titlul articolului: Román tanterv van, törvény még nincs Numărul fotografiilor: 2 Acces online: https://maszol.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=53104
Már csak a „politikai akaraton”, elsősorban a kisebbségi törvény elfogadásán és a tanügyi törvény módosításán múlik az, hogy a romániai kisebbségekhez tartozó diákok könnyebben sajátíthassák el az ország nyelvét. A célt szolgáló tanterv ugyanis a véglegesítéshez közeledik – tudta meg az ÚMSZ Balázs Lajostól, a romániai kisebbségi diákok számára új románnyelv-oktatási tantervet kidolgozó bizottság vezetőjétől. A csíkszeredai egyetemi tanár lapunknak elmondta: már korábban felhívta az RMDSZ figyelmét arra, hogy ki kell dolgozni a román nyelv magyar iskolákban zajló oktatásának stratégiáját. „Alapvetően az oktatási stratégiával van a probléma” – figyelmeztetett az egyetemi tanár. Balázs szerint a román nyelv valamely nemzetiség anyanyelve, s alapvető tévedés nem tekinteni külön, önálló entitásnak. „Ezért meg kell fogalmazni azt a kérdést is, milyen román nyelvre van szüksége a kisebbségi diáknak? A kortárs modern román nyelvre” – adta is a választ a csíkszeredai Sapientia tanszékvezetője. Balázs Lajos ellentmond azoknak, akik úgy látják, a román nyelvet egyszerűsíteni kell. „Szó sincs róla, a román nyelvet nem szabad elbagatellizálni, inkább haszonnal kell tanítani. Vagyis: ne tanulja magyar diák olyan szavak sokaságát, aminek hasznát soha nem veszi. Nem bonyolult stilisztikai elemzésekre, hanem a mai román emberrel való kommunikációra kell megtanítani a magyar tanulókat” – hangsúlyozta lapunknak a pedagógus. Balázs Lajos elmondta, a megszokás kényelmét érzi továbbra is a tanárok, pedagógusok részéről. Másrészt – állítja – a hivatalosságok részéről is szemléletváltásra van szükség. Szerinte téves az a szemlélet, hogy évente csak a székelyföldi diákok tekintélyes százaléka bukik meg román nyelvismeretből, mert ez igaz a szórványban élő tanulókra is. Balázs emlékeztetett: a Székelyföldön a közelmúltban meghirdetett rendőrállásokat a román nyelv hiányos ismerete miatt csak ötven százalékban tölthették be a jelentkezők. „Mi a tantervet kidolgozzuk. A politikumnak azonban el kell fogadtatni azt, hogy a kisebbségi oktatásnak minden szinten joga van differenciált tantervre és tankönyvre, didaktikai eszközökre és vizsgáztatásra” – jelentette ki az egyetemi tanár. Asztalos Ferenc parlamenti képviselő, a képviselőház tanügyi bizottságának alelnöke a kisebbségi nyelvi oktatás kérdéskörét a kisebbségi törvény tükrében közelítette meg. A jogszabály jelenleg halódik, vitája éppen az oktatási fejezetnél állt meg, amelyet azonban már eredeti formájában elfogadtak a képviselőházi szakbizottságok. „Ez azt jelenti, hogy ha a magyar civil társadalom, az egyház, a szakma részéről hangsúlyosabb támogatást kaptunk volna, elképzelhető, sikeresebb lett volna a törvénytervezet véglegesítése.
Ha ugyanis a törvényt el tudjuk fogadtatni a közoktatási törvény vitája előtt, nyomós érveink lennének arra, hogy a közoktatási törvény anyanyelvi oktatására vonatkozó paragrafusai jók legyenek számunkra, mert hivatkozási alapul szolgálnának a statútumban elfogadott paragrafusok” – mondta az ÚMSZ-nek a képviselő. Magyarázata szerint a kisebbségi törvény oktatási fejezete félreérthetetlenül kimond bizonyos elveket. Az elfogadott cikkelyek közt olyan is található, amely leszögezi, hogy a kisebbségi iskolákban valamenynyi tantárgyat anyanyelven kell tanítani, megszabadulva a Románia földrajz és történelme román nyelven való tanításának szakmai és lelki traumájától is. A román nyelv oktatására vonatkozó cikkely szerint az államnak kötelessége azokat a tanterveket, tankönyveket biztosítani, amelyek alapján a román nyelv elsajátítása sikerre vihető. „Tehát azt is tartalmazza, hogy a magyarok számára írt román nyelv és irodalom tankönyv nem lehet azonos a németek vagy a szlovákok számára írt tankönyvvel, ugyanis figyelembe kell venni a tanuló anyanyelvének nyelvi-grammatikai sajátosságait” – magyarázta lapunknak Asztalos Ferenc képviselő. Mint ismeretes, a közoktatási törvény közvitájára beérkezett módosító javaslatok értelmében a vitára bocsátott tervezetnek nagyon nagy változást kell szenvednie ahhoz, hogy az igényeknek megfelelő formájában kerüljön a parlament asztalára. A jelenlegi politikai helyzetben megjósolni a törvénytervezet sorsát, aligha lehetséges – tette hozzá a képviselő. Többéves tapasztalata alapján Asztalos gyanítja, hogy a jelenlegi minisztérium vezetősége által kidolgozott és kezdeményezett törvénytervezet parlamenti útja meg fog szakadni, és lehetséges, hogy az új miniszter új államtitkáraival újabb tervezetbe kezd. „Ez az RMDSZ-t az időhiányon kívül nem fogja zavarni, mert rendelkezünk a különböző szakmai társulások módosító javaslataival, így bármelyik pillanatban starthelyzetben vagyunk a törvénytervezet parlamenti vitájához” – fűzte hozzá Asztalos. |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|