Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 02.09.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Simon Judit
Titlul articolului: Nehézkes utolsó évadkezdés
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=76490


Utoljára ülésezik a T. Ház a jelenlegi összetételében. Amennyiben semmi nem jön közbe, november utolsó napján választások lesznek, és a pártok jelöltjeit tekintve igencsak megváltoznak a névsorok. Hacsak közbe nem jön valami, amitől borul az egész választási naptár.

Balhé a szenátusban

Ám addig is a törvényhozás elkezdte a munkáját, és a szenátusban már az első napon kitört a botrány. A konzervatívok veszekednek a nagy-romániásokkal az alelnöki tisztségért. Daniela Popa vissza akarja szerezni a felsőház alelnökségét Corneliu Vadim Tudortól és saját emberét megtenni Nicolae Văcăroiu helyettesének.

Nem lényegtelen, hogy az alkotmány szerint az államfő távollétében, vagy akadályoztatásában a szenátus elnöke veszi át a legfőbb közméltóság feladatait, és ugye a helyettes is nagyobb szerephez jut. Arról nem is szólva, hogy a szenátus alelnökének szava van az állandó bizottságban, a megvitatásra kerülő napirendi pontok sorrendjének megállapításában.

Vadim Tudor ragaszkodik a tisztséghez és azzal a megállapodással érvel, amelyet az év elején kötött pártja a konzervatívokkal, s amelynek megfelelően az alelnöki tisztség fejében a nagyromániások átengedik/átengedték a konzervatívoknak a titkári és gazdasági bizottság elnöki pozícióját. Popa viszont úgy értelmezi a megállapodást, hogy ez csak a tavaszi ülésszakra volt érvényes.

A PRM vezére ezt másképpen látja, főleg, hogy nagyon haragszik a konzervatívokra. A PC szintén nagyon mérges a nagy-romániásokra. A harag oka, hogy Vadim Tudor megakadályozta a két párt egyesülését.

Tavasszal ugyanis a PRM néhány hangadója tárgyalásokba kezdett a fúzióról, de a vezér miatt ez nem jött össze. Ellenben ennek nyomására, a tagok százával hagyták el a PRM-t, megyei szervezetek tokkal-vonóval igazoltak át a Szociáldemokrata Párthoz (PSD) és a Demokrata–Liberális Párthoz (PD-L).

Indítványok és törvények

Az őszi ülésszakon több száz jogszabályt szeretne megszavaztatni a kormány a törvényhozással. Többek között ismét napirendre tűzné a kisebbségi törvényt. Az RMDSZ által indítványozott és kidolgozott jogszabály ezelőtt két évvel akadt el a szenátus jogi bizottságánál, a kulturális önrendelkezésre vonatkozó előírás miatt.

Kampányidőszak lévén, nem valószínű, hogy a felsőházi bizottság illetve a plénum rábólint a törvényre, már csak azért sem, mert az államfőnek a kaukázusi válsággal kapcsolatban elhangzott kijelentései intő jelnek számítanak a PD-L és a nacionalisták számára: csak semmi kollektív jogok, semmi autonómia.

A törvényhozás utolsó ülésszakát néhány indítvány, illetve bizalmatlansági indítvány is színesíti majd. A PD-L több indítvánnyal fenyegetőzik. Magyarázkodásra készteti ezzel a kormányt az egészségüggyel, az árakkal, a tanüggyel, és még sok mindennel kapcsolatban.

A PSD a szenátusba nyújtana be bizalmatlansági indítványt szintén szociális kérdések alapján. Az ellenzék persze nem kormányt akar buktatni két hónappal a választások előtt, hanem üzenni az állampolgároknak: nem rajtuk, hanem a kabineten múlik, hogy csökken az életszínvonal, növekszik az infláció.

Ők tehetetlenek, pedig mindent megpróbáltak… Az indítványok arra is jók, hogy lassítsák a törvényhozás munkáját, a kormány ne tudjon megszavaztatni néhány olyan jogszabályt, határozatot, amelyek a liberálisoknak, illetve az RMDSZ-nek kedveznének a választásokon.

Gumicsont

Bizonyára nem kerül a törvényhozás elé – bár még az is előfordulhat –, de ismét előbukkant az alkotmánymódosítás gumicsontja. (A mentelmi jogra vonatkozó javaslatokról lásd Varga Attila cikkét tegnapi lapszámunkban.) Călin Popescu-Tăriceanu liberális elnök, kormányfő vetette fel a hétvégén, hogy az országnak jó megoldás lenne az alkotmányos monarchia bevezetése.

A PNL egyébként a parlamentáris köztársaságot véli a legmegfelelőbbnek a romániai demokrácia számára. Demokrata-liberális pletykák szerint a miniszterelnök már tárgyal a királyi családdal. Persze a PD-L azonnal veszélyt kiáltott, ő elnöki köztársasággal mentené meg az országot a monarchia veszélyétől. A választások napján referendumra hívná az ország lakosságát, hogy döntsék el: elnöki vagy parlamentáris köztársaságban szeretnének élni.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.