Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 25.02.2007
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: Szakmai vitán a közoktatási törvény. Húszpontos módosító csomagot fogalmazott meg a közoktatási törvénytervezettel kapcsolatosan a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=53156


(RMPSZ) a szombaton Szovátán megtartott elnökségi ülésén. Lászlófy Pál, a szövetség elnöke az ÚMSZ-nek elmondta, az elnökség tagjai egyetértettek abban, hogy a törvénytervezet strukturális felépítése sem jó. „Helyenként elszór bizonyos törvényszakaszokat, így sok helyen következetlen, és túlzottan õrzi a centralizmus jegyeit” – összegezte a magyar pedagógusok alapvetõ kifogásait Lászlófy.


Az új felügyeleti formák azt igazolják, hogy mindenrõl szó van, csak éppen az autonóm iskola szellemében nem készült ez a törvény, hangsúlyozta az elnök. „Ami pedig a kisebbségi oktatást illeti, a helyzet még rosszabb, mert semmi abból, amit szakmai érvekre alapozva eddig javasoltunk, nem került be a törvénytervezetbe. Sõt, a 9-es paragrafus, kötelezõnek mondja ki a románnak mint hivatalos nyelvnek a tanítását.


Ez így, tételesen megfogalmazva, eddig nem szerepelt egyetlen elõzõ tanügyi törvényben sem, és mi azt szeretnénk, hogy ebben a formában a továbbiakban se kerüljön be” – hangsúlyozta az elnök. Lászlófy elmondta: a pedagógusok azzal egyetértenek, hogy a román nyelv, mint az ország hivatalos nyelve, tanítható legyen, és elsajátításához biztosítsák az öszszes feltételeket, de tanításának kötelezõ voltát törölni kell a törvénybõl.

Homályos, kétértelmû, következetlen


A magyar pedagógusok sérelmezik továbbá azt is, hogy a román nyelv tanítására vonatkozó egyetlen javaslatukat sem veszi figyelembe a tervezet. „Az I-IV osztályon kívül, az V-VIII-ban és fõleg a líceumban továbbra is a többségi nemzetével egységes tanterv alapján akarják tanítani a románt, pedig ez nem vált be. Ellenkezõleg, beigazolódott: amúgy istenigazából ez nem szolgája a román nyelv tökéletes elsajátítását. Mégis tovább erõltetik és nem akarják megérteni, hogy egy magyar anyanyelvû gyermek számára a román idegen nyelv, s bár fontos, mert az ország nyelve, azt – éppen ezért – másképp, más program szerint kell tanítani, mint a román anyanyelvûeknek” – fejtette ki az elnök.

Az elnökségi ülésen elhangzott, a pedagógusok körében nagy a félelem az iskolák átszervezésével kapcsolatosan is, mert a tervezet szövege helyenként homályos, kétértelmû. Lászlófy szerint ezeket, ott ahol lehetett, õk pontosították, és az adott törvényszakaszokra, bekezdésekre vonatkozó szövegszerûen megfogalmazott javaslataikat elküldik a minisztériumnak, a parlament oktatási bizottságának tagjaihoz, és eljuttatják az RMDSZ oktatási fõosztályára is.


Nem a struktúrán, a tartalmon kell változtatni


Az RMPSZ szeretné azt is, ha az esélyegyenlõség jegyében a nemzetiségek diákjai – így a magyarok is – a többségi nemzethez tartozó társaikkal azonos számú tantárgyból érettségiznének. Hisz tudvalevõ, hogy jelen pillanatban az anyanyelvi vizsga a kötelezõ érettségi tantárgyak mellett pluszban szerepel.


„Nemcsak a mi véleményünk, hogy az anyanyelvi iskolában elég az anyanyelvbõl érettségizni. Számos európai kisebbségi oktatásban annak a kisebbségnek a nyelvébõl kell érettségizni, amelyiken az oktatás folyik. Ennek ellenére mi azt mondjuk, hogy a románnak az opcionális vagy más formák között kellene megtalálni a helyét, hogy az esélyegyenlõség érvényesítésével azonos számú érettségi tantárgyból mérettessék meg minden gyerek” – véli Lászlófy.

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége egységesen foglalt állást az oktatás struktúrájának megváltoztatása ügyében is. A szövetség szerint a romániai oktatás követelményinek legmegfelelõbb a már jól bevált háromszor 4-es struktúra (I-IV, V-VIII, IX-XII osztályokkal), az I-V VI-IX és X-XII osztályos oktatásfelosztás nem világos, számos eleme tisztázatlan, felépítése bonyolult, nem felel meg a kor- és sajátságos követelményeknek, ezért az új oktatási ciklusok bevezetése így, ebben a formában szakmailag vitatható.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.